Putyin nem hosszabbítja meg a húsvéti tűzszünetet

A Meduza beszámolója szerint az orosz katonai vezetés azt állítja, az ukrán csapatok 444 alkalommal nyitottak tüzet az orosz állásokra, valamint 900 dróntámadást hajtottak végre.

Megszereztük az államfői meghívót, az utazás részleteiről pedig Altusz Kristóf, a köztársasági elnök diplomáciai igazgatója nyilatkozott a Mandinernek.
A köztársasági elnök, s nem a miniszterelnök kapott meghívást Kijevbe, egy szóbeli jegyzékkel megküldött diplomáciai levél formájában – oszlatta el az ellenzéki sajtóban megjelent híreszteléseket a Mandinernek nyilatkozva Altusz Kristóf, Novák Katalin diplomáciai igazgatója.
A köztársasági elnöknek címzett meghívó Volodimir Zelenszkij ukrán elnöktől
A hivatalos meghívóban Zelenszkij kitért arra, hogy az Ukrajna által a partnereivel közösen elindított Fekete-tengeri gabonakezdeményezés keretében sikerült enyhíteni a globális élelmiszerválságot, melyet „Oroszország államunk elleni agressziója váltott ki”. Az elnök leszögezte: Ukrajna a továbbiaknak is minden tőle telhetőt megtesz azoknak az országoknak a támogatása érdekében, amelyek erre a leginkább rászorulnak. A fenti levélben
Amint arról a Mandiner részletesen beszámolt, az államfő szombat reggel érkezett Kijevbe, ahol részt vett az említett, „Gabona Ukrajnából” elnevezésű kezdeményezéshez kapcsolódó eseményen. A holodomor 90. évfordulóján elindított humanitárius program keretet teremt arra, hogy ukrán élelmiszereket szállítsanak az éhezés által leginkább sújtott afrikai és ázsiai országokba.
„Ha baj van, a megoldás pedig észszerű, a magyar ember mindig segít”
– fogalmazott ennek kapcsán Altusz Kristóf, aki elárulta azt is, a találkozó eredeti helyszíne Odessza lett volna, melynek kikötőjéből a gabonával telt hajók indulnak. Miután az ellátási „folyosót” török segítséggel sikerült megoldani, a kijevi vezetés végül a főváros mellett döntött.
Altusz szerint politikai és biztonsági szempontból is alaposan mérlegelték a Volodomir Zelenszkij államfő által jegyzett meghívás elfogadását. „Háború dúl, Kijevet is bombázták, napokig nem volt áram- és vízellátás – azért ez igen komoly szempont. Ami a politikai megfontolást illeti, mindenképp indokoltnak láttuk, hogy egy adott ponton a magyar államfő vegye fel a közvetlen kapcsolatot a szomszédos állam elnökével a kárpátaljai magyarok ügyében is. Mindig mondtuk: nekünk százötvenezer okunk van a békére. Az út erre is alkalmat adott” – érvelt az igazgató.
Altusz rámutatott: sajnos az elmúlt időszakban nem jó irányba mozdult a kisebbségek helyzete Ukrajnában, s bár aligha várható azonnali megoldás, legalább megnyílt egy kommunikációs csatorna, amin keresztül a legfelsőbb szinten tudja Magyarország jelezni a sérelmeket. A magyar fél folyamatosan monitorozza a magyar közösség helyzetét.
Az út másik ága ennek megfelelően Kárpátalja érintése volt, ahol többek között a helyi felsőoktatás és az egyházak képviselőivel, nagycsaládosokkal, de a kormányzóval is lehetőség nyílt az egyeztetésre. „Képet kaptunk a helyi viszonyokról, az esetleges aggályokat pedig azonnal jelezni tudtuk a kormányzó úr felé” – foglalta össze az igazgató.
Rámutatott: az utazás apropóját adó kijevi esemény mindazonáltal egy multilaterális fórum volt, több mint húsz állam részvételével, melyek közül személyesen csak a litván, a lengyel, a belga miniszterelnök és a magyar államfő volt jelen, a többiek online csatlakoztak. A plenáris ülés után következett egy munkaebéd,
az asztalnál Novák Katalin az ukrán miniszterelnök és az elnök között ült, így informálisan feléjük is tudta vázolni a bennünket foglalkoztató problémákat.
„A beszélgetés jól alakult” - jegyezte meg óvatosan Altusz Kristóf.
Az ukrán vezetésről szólva kitért arra is, az országban továbbra is háborúban van, s Zelenszkij remek szónokként mindent megtesz a nemzete érdekeinek érvényesítéséért.
Altusz egyúttal felhívta a figyelmet arra is, az ukrán vezető ráadásul elkezdett a békéről beszélni. Ez mindenképp közös pont, hiszen csak a béke hozza meg a stabilitást és az újraépítés lehetőségét. Egy működőképes állam a cél, erről is szó esett a megbeszéléseket, Magyarország pedig továbbra is békepárti, részletezte.
Altusz Kristóf a nyár folyamán egyedül is Kijevbe utazott egy fórumra, most az államfőt kísérte el. „Mivel légtérzár van érvényben, körülményesebb az utazás Kijevbe, mint egyébként. Egy éjszakai, tizenegy órás vonatozással jutott el a delegáció Lengyelországból az ukrán fővárosba. Konstans fenyegetettséget érez ott az ember, ugyanakkor
a TEK jelenléte, illetve szaktudása garantálta a biztonságot. Életveszélyt nem tapasztaltunk, ezért a helyi erőknek is köszönet jár, kiváló volt az együttműködés”
– részletezte.
Kijevből Kárpátaljára autóval folytatódott az út, s Altusz szerint keletről nyugatra haladva az ellenőrzött pontok egyre fogytak.
A háború február 24-i kitörése óta ez volt a legmagasabb szintű diplomáciai érintkezés hazánk és Ukrajna között. Bár kétoldalú tárgyalás nem zajlott az államfők között, közös sajtótájékoztatót tartottak. Novák Katalin Kijevben hangsúlyozta, Ukrajnával szomszédos ország elnökeként a béke és a stabilitás alapvető fontosságú számára.
„Vlagyimir Putyin felelőssége ezért a háborúért kristálytiszta. Mi magyarok a kezdetektől fogva kiálltunk a felesleges vérontás, fájdalom és szenvedés ellen” – szögezte le az államfő. Mint mondta, jelenleg is zajlik Magyarország történetének legnagyobb humanitárius programja, amely Ukrajna, az ukrán emberek és családok megsegítése érdekében indult. Bejelentette: Magyarország 10 ezer tonna gabona Afrikába való szállítását finanszírozza, 3,5 millió dollár értékben a most meghirdetett program keretében.
Nyitókép: MTI/Sándor-palota