Gazdasági világháború közelről: elszívja India gázát Németország

2022. szeptember 20. 15:22

Miután a Gazprom német érdekeltségére rátette a kezét, Berlin most az Indiának járó gazpromos orosz gázt is einstandolja magának. Gazdasági élethalálharc, élesben!

2022. szeptember 20. 15:22
null
Kohán Mátyás
Kohán Mátyás

Nyitókép: a Gib Gas – Ich will Spaß című 1983-as NSZK film intrója

 

India is ismerkedik a megugró energiaköltségekkel: a hindu óriás történelmének legdrágább három gázszállítmányát szerezte be múlt héten. India a gázt brit hőegységekben méri, egymillió brit hőegységért 40 dollárt fizettek – ez európai emberek számára érthető mértékegységekre átszámítva megawattóránként 136,49 dollár. A cikkünk írásakor 174-176 euró között mozgó holland tőzsdei (TTF) gázárhoz képest még ez is kifejezetten jutányos,

India azonban nem ehhez szokott, ez a gázár ugyanis a tavalyi ár duplája.

A legnagyobb probléma ráadásul nem is a gázár, hanem az, hogy erre az ügyletre egyébként a világon semmi szükség nem lett volna.

India legnagyobb gázellátója, a GAIL évekkel ezelőtt megkötötte húszéves, kedvező mennyiségi és árképzési feltételekkel bíró szerződését a Gazprommal. Csakhogy vesztükre a szerződéskötéskor még nem állt fel a Gazprom 2018-ban alapított szingapúri gázkereskedelmi divíziója, így az üzletet egy olyan gazpromos egységgel kellett nyélbe ütniük, amely pont a Gazprom német leányvállalata, a Gazprom Germania alá tartozott.

Közbelépnek a németek

Ezt a leányvállalatot viszont a háború kitörése után, a német-orosz gázháború beindultával a csőd fenyegette, így a német állam a feltőkésítésért cserébe gondnokság alá helyezte, gyakorlatilag államosította, s átnevezte SEFE-re, Securing Energy for Europe GmbH-ra (Energiabiztonság Európának Kft.).

Miután az orosz-német gázháború következtében sem a Jamal, sem az Északi Áramlat 1 vezetéken nem érkezik most gyakorlatilag semmiféle gáz Némethonba, ami pedig esetleg mégis, azt a gázhiányos Németország saját szükségleteinek kielégítésére fordítja, a Gazprom Germania most molekulahiányra hivatkozva

nem teljesíti szerződéses kötelezettségeit. Helyette inkább fizeti a kötbért,

ami a töredéke a jelenlegi TTF spot gázárnak – de mivel a német adófizetők pénzéből fizetik, természetesen ez is beépül a németországi lakossági gázárba.

Még egyszer: a német birtokba vett korábbi Gazprom-érdekeltség nem adja oda Indiának a neki járó orosz gázt.

India gázfelhasználásának 50 százalékát már 2019-ben is cseppfolyósított gáz (LNG) importjából fedezte, ez az arány pedig – megfelelő kapacitású gázvezetékek hiányában – növekszik. Azzal, hogy Európa az orosz vezetékes gázról való leállással óriási és gazdag fogyasztóként lépett be az LNG világpiacára, minden bizonnyal iszonyatosan fel fogja verni az árakat a korábban is LNG-fogyasztó országok számára.

Manoh Jain GAIL-vezér igyekszik nyugtatni a kedélyeket, hangsúlyozva, hogy a Németország miatt nem beérkező gáz „csak” 10-15 százalékát érinti az indiai gázellátásnak,

azaz szerinte ez nem jelentős probléma.

Ugyanakkor az infláció, amely Indiában egyelőre 7 százalék környékén stagnál, minden bizonnyal megérzi majd, ha az orosz-német gázháború jóvoltából Indiának is szembesülnie kell majd a gázpiac 2022-es realitásaival.

Összesen 123 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Namond
2022. szeptember 20. 18:28
India gondja érdektelen. Ha India legnagyobb gázellátója, a GAIL évekkel ezelőtt megkötötte húszéves, kedvező mennyiségi és árképzési feltételekkel bíró szerződését a Gazprommal, 65-85 euró/ MJ áron, intézze ügyét a Gazprom lányát államosító német kormánnyal. DE; Viszont akkor a Gazprommal megkötött magyar 15+ éves szerződések is hasonló árúak, talán még kedvezőbbek, mint az indiai szerződés. Hova lett ez a kedvező árú gáz? Az orbánkormány (haveri) magánvállalkozóknak adta ki - árdrágító közvetítő kereskedelem céljából - a kedvező árú lekötött mennyiség importját? Vagy azt eladták kemény valutáért és ezért kellett a 2x+1 millió m3? Azt megértem, hogy a Orbán és Szíjjártó + 1-1 millió m3 rendelése napi áron van elszámolva, de ez nem vonatkozik a 15 éves szerződés árképzésére, aminek az alapja a TTF ár töredéke. Nekem az én átalánydíjas gázszámlám fáj, mivel a fizetendő összeg 2,4-szeresére nőtt és gondolom mások is így vannak ezzel. Ez az áremelésen túl annak köszönhető, hogy a 2021 évi átlagos napi gázfelhasználási mutatót (m3/nap) közel 20 %-al hasraütésszerűen felemelték, így a piaci áras kategória több mint 800 MJ-al megnőtt.
APESZ72
2022. szeptember 20. 17:29
Németek meg a gáz...valahogy sosem vezet jóra....
palicsi
2022. szeptember 20. 17:21
Azt hittétek, hogy megelégszenek azzal, hogy elvették az orosz polgárok vagyonát? Az csak a főpróba volt! majd jövünk mindannyian szépen sorban. Már emlegetik a törököket. A kommunizmus már csak ilyen. Idehaza is eleinte "csak" a nagyobb üzemeket államosították! aztán meg, a gazdának az egy darab lova is sorra került! Szerintem nem kellene kérkedni azzal, hogy mennyi gáz van a gáztározóinkban! Titkosítsák ezt az adatot úgy 600 évre!
fado
2022. szeptember 20. 17:19
Zokogó ügyfelek hívogatják a szolgáltatókat a náci Németországban A német szolgáltatók sorra kapják a telefonhívásokat a kétségbeesett, dühös ügyfelektől, akik kézhez kapták az első emelkedett összeget tartalmazó számlát. A számlákon szereplő egyre nagyobb összegek miatt folyamatosan özönlenek a dühös és panaszos hívások a német energiaszolgáltatókhoz, olyan mértékben, hogy a cégeknek muszáj bővíteniük az ügyfél-kapcsolattartási és panaszkezelési részlegeiket.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!