Ellenzéki árplafon: jó, orbáni árbefagyasztás: rossz?

2022. január 21. 15:01

Ha a kádári utódpárt és az újkommunisták akarnak árakat befagyasztani, az rendben van, ha Orbán, az nincs; ilyenkor az előbbiek inkább az utált világpiac áraira szavaznak.

2022. január 21. 15:01
null
Szilvay Gergely
Mandiner

Nem teljesen értem, mi folyik itt. Az előző 12 évben azt hallgattuk az újkommunistákkal feldúsított baloldal részéről, hogy az Orbán-kormány gazdaságpolitikája neoliberális, azaz kegyetlenül piacelvű, és magasról tesz a munkavállalók érdekeire, kiszolgáltatva őket a multiknak. Most erre hirtelen kommunista lett és kádári.

Ha már árbefagyasztás: 2020 februárjában a Népszavának adott interjúban

Tóth Bertalan MSZP-elnök még arról beszélt, hogy lakbér- és lakásár-plafont kívánnak bevezetni.

Emlékeim szerint nem volt egyedül az ellenzéki térfélen.

Erre most az árbefagyasztás miatt megy a kommunistázás, az olyan feketeöves szélsőbalosok pedig, mint Tordai Bence, hirtelen a világpiaci árak magyarokra való ráengedéséről álmodoznak („rá lehet engedni a tényleges piaci árakat a lakosságra”). 

Tordai Bence a marxista Társadalomelméleti Kollégium tagja volt hét évig, a feltétel nélküli alapjövedelem szószólója, egykor a „túlóratörvény” ellenzője. Értik, a piackritikus baloldali közgazdász-politikus feltétel nélküli alapjövedelmet bevezetne, de az árbefagyasztás helyett inkább a piaci árakat kéri.

Pedig a Párbeszéd, Tordai pártja „alapjövedelmet”, „alapnyugdíjat”, „ápolási díjat” ígér, valamint adóemelést. 

Puzsér Róbert is neoliberálisozta az Orbán-kormányt, ahogy Pogátsa Zoltán baloldali közgazdász is ezt tette. 2019-ben Antal Attila újra azon elmélkedett az Új Egyenlőség nevű, balos-marxista portálon, hogy Orbán úgymond kiegyezett az „autoriter neoliberalizmussal”.

Az egykori Népszabadság Online, a kádári kommunista diktatúra félhivatalos lapjának az utóda – milyen ironikus – viszont már 2011-ben kádárizmussal vádolta az orbáni gazdaságpolitikát. Még egyszer: 2011-et írtunk, egy éve volt hivatalban az Orbán-kormány.

Próbálok rendet tenni: az előző 12 évben többnyire a nagyon piaci, mondhatni neolib és technokrata közgazdászok és politikusok kádárizták a kormányzati gazdaságpolitikát, míg a nagyon baloldaliak neoliberálisozták és neokonzervatívozták. Mindenesetre

az előző 12 évben bevett ellenzéki mantra volt egyszerre neoliberalizmussal és kádárizmussal vádolni Orbánékat. 

Egyébként meg ha a világpiac és a világkapitalizmus lenne maga az ördög, az se baj, mert tudjuk, hogy az ellenzék az ördöggel is összefogna Orbán leváltásáért.  

Az egykulcsos, 16, majd 15 százalékos szja, a munkáltatói adók csökkentése, a segélyezés visszaszorítása (és a munka fontosságának hangsúlyozása), a rokkantnyugdíjak felülvizsgálata, a részmunkaidő pártolása, pár kisadó megszüntetése, a közmunkaprogram, valamint a növekedéspártiság lennének a neolib elemek a kritikák szerint. A multik megadóztatása, a svájcifrank-hitel-válság felszámolása, a nemzeti üzleti elit létrejöttének aktív támogatása, a válságadók, az árbefagyasztás, a családi támogatások és hasonlók lennének a baloldali elemek. 

Az egész fejkapkodás azért van, mert nem egy-egy gazdaságpolitikai lépés „neoliberális” vagy „kommunista” vagy „szociáldemokrata”; hanem a gazdaságpolitika egészét kellene látni. A magyar kormány gazdaságpolitikája pedig „harmadikutasnak” is mondható, de valójában egy új típusú szociális piacgazdaságról van szó. 

Ezzel szemben a technokrata, illetve újkommunista elemekkel egyaránt rendelkező ellenzék nem tud egy koherens kritikát mondani ellenfeléről, ahogy nem tud koherens saját politikát sem megfogalmazni a választók számára.

Fotó: MTI

Összesen 46 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
még fokozza
2022. január 21. 19:15
Nem az a kérdés, hogy jó vagy nem jó. Hanem, hogy mi okozza. A fűtött stadion gyep vagy a 12 év lopás kormányzás helyett.
egyvilág
2022. január 21. 19:04
A hazai kamatokról és hatósági árakról: https://egyvilag.hu/index.shtml#PT110_kamatokhatosagiarak
KannibálTatárÚr
2022. január 21. 17:11
Egy valamirevaló kormány sz@rik az ellenzék véleményére, tudomást sem vesz róla, nem hogy vitába száll vele. A mai ellenzék különösen nem vitapartner. Ignorálni kell a hazaárulókat.
__Y__
2022. január 21. 16:47
"Ha a kádári utódpárt és az újkommunisták akarnak árakat befagyasztani, az rendben van, ha Orbán, az nincs" Egyik sincs rendben. Egyébként Orbáné is kádári utódpárt, aki árakat fagyaszt be, az eleve csak az lehet, hisz a rendszerváltás előtti időszak elcseszett mechanizmusait viszi tovább.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!