Atomkór – mikor marhára esik, de a világvége végül elmarad

Ebben a világban túl sok mindenre van előre elkészített magyarázat.

Az MZP-féle számtan a modern matematika érdekes jelensége.
„Látom, megint elkezdődött a kimagyarázás, meg a »nem is az hangzott el« tudálékoskodás. Akkor nézzük. EZ a szó szerinti leirata Márki-Zay Péter szavainak.
»… 2018-ban már listán legyőzte volna a Fideszt az ellenzék, ha összefog, akkor most miért kételkednek, mitől lett volna több szavazója a Fidesznek most, mint volt 2018-ban. A covid miatt is megtizedelt időskorú magyar lakosság nagyobb része szavazott a Fideszre, de a fiatalok, akik minden eddiginél nagyobb számban jelentkeztek és csatlakoztak az előválasztás során már az ellenzékhez, ők nagyon, mesze nagy többségben kormánykritikusak.«
Néhány megjegyzés.
1. Nem tizedelte meg. 1,9 millió 65 éven felüli él Magyarországon, és mivel a kovidáldozatokat most már két éve számoljuk, az arány még kisebb, mint ami a két szám automatikus összevetéséből adódna. Ám arról, hogy a halálozás mennyire súlyos, az elkerülésük érdekében hozott intézkedések mit jelentenek, mondjuk, az egyes térségeket és társadalmi csoportokat sújtó elszegényedéssel, az oktatás részleges, helyenként teljes leállásával, az életminőség általános romlásával összevetve, arról nem lehetett beszélni, mert fölharsant a műszentimentális giccskórus gyilkosozva, lelketlenségről áriázva. Azonban az azonos oldalhoz tartozó politikusnak ezek szerint lehet érzéketlennek lenni, ő bátran értekezhet a halálozás politikai hasznáról.
2. Az újévi köszöntőről (?) beszámoló orgánumok munkatársainak föltűnt, hogy az idősek elhalálozásáról mondottakból még származhat probléma, ezért igyekeztek figyelmen kívül hagyni, vagy »összefüggésbe helyezni«, de a gondolatmenet első része akadálytalanul ment át a tudósítókon. Pedig az MZP-féle számtan a modern matematika érdekes jelensége. Eszerint 2.700.888 több, mint 2.824.551. Ennyit kaptak ugyanis legutóbb listán összesen a most összefogó pártok és a Fidesz. Ezen felül még ott volt százezer kutyapárti szavazó, de egyfelől még úgyis kevesebb az ellenzéki szavazat, mint a fideszes, másfelől egy részük aligha pártol el az önálló listát állítani készülő MKKP-től.
3. Márki-Zay helyében inkább azt a kérdést tenném föl, hogy mitől lehet kevesebb szavazója az összefogós ellenzéknek, mint 2018-ban. A 2,7 millióban például megtalálhatóak azon jobbikosok, akik már Mi Hazánk-szavazók, és a legutóbbi mérések szerint nem is lehetnek kevesen. Ezen kívül az egykori LMP-sek és momentumosok mindegyikében sem lennék biztos a hat(-hét)párti miniszterelnök-jelölt helyében. Továbbá van még egy ok, ami miatt jelentős elfordulás lehet az ellenzéktől, ezt kommentbe be fogom rakni.
4. Viszont az utóbbi kérdést sem nyilvánosan tenném föl. Egyszerűen nem értem, hogy Márki-Zay Péter miért ilyen kérdésekről futtat eszmét. Nem politológus valamelyik késő esti tévéadásból, hanem – nem tudom, föltűnt-e neki – miniszterelnök-jelölt. Nem az esélyeket kell nyilvánosan latolgatnia, hanem üzeneteket megfogalmazni a lehető legszélesebb közönségnek. Oké, az is egy elég erős üzenet, hogy fideszes vagy, ezért előbb halsz meg, csak nem biztos, hogy célravezető.
5. És nem is feltétlenül igaz. Kellemetlen meglepetések érhetik még azokat, akik öregedő publicistákra hagyatkoznak azt illetően, hogy miként alakulnak a fiatalok politikai preferenciái.”
Nyitókép: Facebook