Mandoki: Az integráció a bevándorlók felelőssége
A Nyugatra „disszidált” rockzenész azt írja, mivel akkoriban egy szót sem beszélt németül, az első dolga volt, hogy minden szabad percében tanuljon németül.
Nem egyértelmű, hogy ez az intézkedés szükséges és arányos mértékben korlátozza-e az alapvető emberi jogokat.
„Az osztrák politika már letette a voksát a koronavírus elleni általános oltási kötelezettség bevezetése mellett, és a németek is mérlegelik. Azonban egyáltalán nem egyértelmű, hogy ez az intézkedés szükséges és arányos mértékben korlátozza-e az alapvető emberi jogokat vagy túlterjeszkedik ezeken a határokon.
Nagyjából eldőlt, hogy Ausztria február elején bevezeti az általános oltási kötelezettséget, melynek elmulasztását akár évi 7200 euróval is büntetni szándékoznak.
Ugyan a részleteket csak most fogják kidolgozni, a kormánypártok és az ellenzék – a Szabadságpárt kivételével – egységes abban, hogy nem látnak más eszközt az egészségügy tartós tehermentesítéséhez és a lezárások ördögi köréből való kitöréshez.
Az országban nagy a felháborodás, több tízezres tüntetéseket tartanak számos városban, a sajtóban viszont nem nagyon tapasztalhatjuk a közéleti vitát, nagyjából mindenhol pozitív támogatást kap az intézkedés és nem jelennek meg ellenvélemények.
Máshogy van ez Németországban, ahol az osztrákokon felbuzdulva a frissen megválasztott, a szocdemek, a zöldek és a szabaddemokraták alkotta „jelzőlámpa-koalíció” szintén bejelentette, hogy ők is mérlegelik az oltási kötelezettség bevezetését. Itt azonban elindult érdemi társadalmi vita a kérdésről, cikkek jelennek meg pro és kontra.
Mindkét országban azzal támasztják alá a kötelező oltás bevezetését, hogy nem áll rendelkezésre más eszköz ahhoz, hogy az egészségügyi kapacitások terheltségét tartósan enyhíteni tudják.”
Nyitókép: MTI/Varga György