Merz Lengyelországban bejelentette: tárgyalni kell Oroszországgal

A német kancellár Gdanskban egy Ukrajna újjáépítését szolgáló konferencián beszélt.

Mi, lengyelek, szilárdan elhatároztuk, hogy minden eszközzel megvédjük a határainkat. Interjú.

„Szemtől szemben állnak egymással a lengyelek és a fehéroroszok a határsávban. Mekkora esély van a háborúra?
Remélem, hogy mindenki képes lesz visszafogni magát. A fehérorosz erők egyre egyértelműbben provokálnak bennünket. Remélem, hogy nem mennek túl messzire. Mert mi, lengyelek, szilárdan elhatároztuk, hogy minden eszközzel megvédjük a határainkat, amik Európa és a NATO keleti határai is.
Mitől tart?
Nyilvánvaló, hogy ha most nem vagyunk képesek távol tartani néhány ezer bevándorlót, akkor hamarosan százezrek, utána milliók fognak Európa irányába indulni. Ha nem védjük határozottan határainkat Európában, százmilliók fognak megpróbálni Európába és főleg Németországba jönni Afrikából és a Közel-Keletről. Németországban több mint nyolcvanmillióan élnek – megengednék, hogy jöjjön még ötvenmillió ember? Nem hiszem, hogy a németek olyan nagyon örülnének ennek, hiszen meg akarják tartani az életszínvonalukat és a kultúrájukat.
Elvárják a NATO és Németország támogatását?
Ha a szükség úgy hozza, vannak eszkalációs szintek. Egyelőre annak is örülök, hogy más NATO-tagállamok vezetői biztosítottak a szolidaritásukról. Közéjük tartozik Angela Merkel és utódja, Olaf Scholz is. A következő lépés Belarusz szomszédainak – Lengyelországnak, Litvániának és Lettországnak – egy közös nyilatkozata lehetne. Ezután lehetne aktiválnia a NATO-szerződés 4. cikkelyét, ami megállapítja a tagállamok területének megsértését…
… és lehetővé teszi a NATO-szövetségesek beavatkozását. Úgy látja, háború közeledik?
Semmit sem zárhatunk ki. Lukasenka és Putyin nyilvánvalóan olyan stratégiát követnek, ami a Nyugat elbizonytalanítását és destabilizálását célozza. Nem tudni, mit terveznek még. Az is lehet, hogy ez a válság csak elterelő hadművelet egy újabb, Ukrajna elleni katonai támadás előtt. Azért remélem, hogy a nemzetközi nyomás megteszi a hatását, és nem jön több annál a körülbelül húszezer bevándorlónál, akik most Belaruszban vannak. Ha megállítjuk a beáramlásukat, az EU is besegíthetne a hazaszállításukban.
Németországban 2015 óta azt hallani, hogy a határokat nem lehet megvédeni. Önöknél ez máshogy van?
Természetesen. Határozottan védjük a határainkat. És szinte senki sem jut át, pedig éjjel-nappal próbálkoznak, naponta több ezren. Ez bizonyítja, hogy meg lehet védeni a határokat. És szuverén államként ezt garantálni is kell. Ugyanez vonatkozik Európára is: mindent meg kell tennünk azért, hogy a Földközi-tengeri és keleti határainkat megvédjük a bevándorlástól.
Szóval falakat kell emelni Európa köré?
A védekezés és megfigyelés minden eszközére szükségünk van a támadások visszaveréséhez. Legyenek ezek falak, kerítések vagy villamos berendezések, amik azonnal jeleznek minden behatolást.”
Fotó: Handout / Polish Defence Ministry / AFP