Nem csak a jót, a rosszat is kihozta belőlünk a koronavírus. Hiszen nemcsak önzetlenek, segítőkészek, adakozók, szolidárisak tudunk lenni, hanem hajlamosak vagyunk mások helyett magunkkal törődni, gyűlölködni, vádaskodni, türelmetlenkedni. Amúgy is, de mostanság pláne. Ráadásul a politika ezúttal sem mutatott jó példát, nem valósult meg az oly sokat emlegetett, valójában a hiú ábrándok kategóriájába tartozó kiegyezés a kormány és az ellenzék között. Hogy erről ki tehet elsősorban, arról pártállástól függően nyilván megoszlanak a vélemények.
Ám tény: az ellenzék alaptalanul rágalmazta meg nemzetközi fórumokon is az amúgy tíz éve diktatúrának bélyegzett kabinetet valamiféle náci rezsim kiépítésével (lsd. felhatalmazási törvény), vádolta egy álmentős csaló beszámolójára hivatkozva emberek szándékolt halálba küldésével,
s keltett szisztematikus kampánnyal bizonytalanságot az életeket mentő keleti vakcinákkal szemben.
Újabban már gondatlanságból elkövetett emberölést emlegetnek a járvány áldozatai kapcsán, Gyurcsány Ferenc pedig egyenesen börtönnel fenyegette meg a „gyilkosokat” a parlamentben.
Egyre nyilvánvalóbb: a jövő évi választás egyik kiemelt témája lesz a járványkezelés megítélése, ahogy az is, hogy a DK-elnök ölelő karjaiban egyesülő baloldal a halottak hátán akar felkapaszkodni a hatalomba. Túlzás? Aligha.
Ezt igazolja a legújabb, első nézésre kifejezetten nemes gesztusnak tűnő kezdeményezés alakulása is. A nem túl ismert XXI. Század Társaság ugyanis azt javasolja, legyen köztéri szobra a koronavírus áldozatainak Budapesten, mégpedig közadakozásból. Az emlékmű egyben főhajtás az egészségügyi dolgozók áldozatos és hősies munkája előtt – így a felhívás. Ez eddig rendben is van, ki ne értene alapból egyet mindezzel?
A manifesztumot az elsők között írta alá Iványi Gábor lelkész, egykori SZDSZ-es képviselő, Gyurcsány Ferenc nagy barátja, a kormányellenes tüntetések rendszeres szónoka – tudják, az az ábrándos tekintetű szakállas bácsi, aki szerint a jelenlegi magyar miniszterelnök biztosan pokolra fog jutni.
De szinte azonnal a kezdeményezés mellé állt Karácsony Gergely főpolgármester is, aki támogatja, hogy Budapesten avathassák fel az alkotást jövő márciusban, egy hónappal a parlamenti választás (!), két évvel a pandémia magyarországi berobbanása után.