Megmerevedtek az álláspontok az ellenzéki előválasztás lebonyolítása kapcsán az egyes pártok között, a Momentum lényegében egyedül maradt az online részvétel erőltetésével, a DK és az MSZP határozottan elutasítja a Fekete-Győr Andrásék által vázolt elképzelést – értesült lapunk. A Momentum hivatalos érvelése szerint csak a netes megoldással érhetik el, hogy a „kistelepülések lakói, az egészségüket féltő idősek, a mozgásukban korlátozottak, vagy éppen a külföldön élő magyarok is élhessenek a választás jogával”. Ennek érdekében petíciót is indítottak.
Ezzel szemben a többiek leginkább arra hivatkoznak, hogy az online szavazással nem lehetne kizárni az esetleges csalások, beavatkozások esélyét,
az állami ügyfélkapus rendszer igénybe vételétől pedig ódzkodnak, különösen Gyurcsányék.
Pedig erre 2019 nyarán is volt lehetőség, akkor mintegy 4000-en éltek vele. Ugyancsak ellenérv, hogy a résztvevők „megszoknák” ezt az eszközt, noha élesben majd, 2022 tavaszán nem lehetne ugyebár használni.
A Momentum kitart, megegyezést vár
Megkerestük a Momentumot, ragaszkodnak-e az elképzeléshez. Mint írták: „Természetesen kitartunk az online előválasztás mellett, mellyel nem vagyunk egyedül: már az indulást követő néhány napban közel ötezren írták alá a petíciónkat. Szerintünk az előválasztás a demokrácia ünnepe, visszahozza azt a versenyt, azt a választási lehetőséget az emberek számára, amelyet a Fidesz a választási törvény módosításával gyakorlatilag elvett a magyaroktól. Az előválasztáson minél több ember elmondhatja a véleményét, annál szélesebb körű demokratikus bevonódásról beszélhetünk. Ezért fontos, hogy ne maradjon ki senki – ebben több párt is egyetért. A hatpárti döntés hamarosan megszületik.”
Forrásaink is kizárják, hogy végül ne születne megállapodás, hiszen senki nem meri kockáztatni, hogy ő legyen a kormányellenes szavazótábor szemében az összefogás meghiúsulásának okozója.
Úgy tudjuk ugyanakkor, hogy az egyezkedés akár május végéig is elhúzódhat,
mások szerint azonban akár már a héten dűlőre juthatnak a felek. Egyben egyetértenek ellenzéki forrásaink: a Momentum ezzel az ötlettel, akárcsak például Hadházy Ákos zuglói ráindításával a biztos befutónak kikiáltott MSZP-s Tóth Csabára, az önállóság látszatnának fenntartását is fenn szeretné tartani.