Premier plán: Orbán Viktor videokapcsolaton beszél Kapu Tiborral

Kapu Tibor, valamint a lengyel Sławosz Uznański-Wiśniewski, az indiai Shubhanshu Shukla és az amerikai Peggy Whitson június 25-én indult útnak a floridai Kennedy Űrközpontból.

A volt uniós biztos szerint a Fidesz kilépése után az összes bizottsági pozíciót újra kell számolni.
Az Index szerint miután Manfred Weber felolvasta Orbán Viktor az EPP frakciójának elhagyását bejelentő levelét, új fejezet kezdődött a Fidesz számára Brüsszelben. Navracsics Tibor volt európai uniós biztos a portálnak nyilatkozva arra hívta fel a figyelmet, hogy a Fidesz jelenleg is az Európai Néppárt (felfüggesztett) tagja, így képviselői az Európai Parlament más frakciójához nem csatlakozhatnak anélkül, hogy előbb az EPP-t is el ne hagynák. A bejelentett szakítás azonban nem jelenti azt, hogy a távozó 12 fideszes képviselő automatikusan a függetlenek közé ül, írják.
Közölték: Navracsics Tibor szerint elképzelhető az a frakciószövetségi konstrukció is, mely 1999 és 2009 között állt fenn a néppárti frakció és a brit konzervatív képviselők ED-frakciója között, erre maga Orbán Viktor tett nemrég indítványt. A Néppártnak ez azért lenne előnyös, mert a 12 fideszes szavazat nem veszne el, a Fidesznek pedig azért, mert nem veszítené el azonnal, hanem újratárgyalhatná a parlamenti pozícióit. Navracsics emlékeztetett: jelenleg Járóka Lívia az Európai Parlament alelnöke, ha azonban nem jönne létre a frakciószövetség, azzal a Fidesz elveszíti az összes bizottsági helyét, az összes érdemi munkát lehetővé tevő eszközét.
A politikus szerint a néppárti frakció vezetésének nincs ellenére a kialakult helyzet, megszabadult egy problémacsomagtól. Úgy véli, a hosszabb távú politikai hasznot akkor lehet majd megállapítani, ha látjuk, hogy a részt vevő felek milyen irányba mozdulnak. Annyi biztos, hogy a távozás következtében az összes elnöki, alelnöki pozíciót újra kell számolni. A pozíciók újraszámolásakor a frakciók nagyságát veszik figyelembe, tette hozzá Navracsis, ami azt jeenti, hogy amennyiben például a Fidesz a csupán ötödik legnagyobb, Európai Konzervatívok és Reformerek képviselőcsoportjához (ECR) csatlakozna, méretéből adódóan a jelenleginél lényegesen kevesebb pozícióval számolhatna.
Fotó: MTI