Pénzváltó Nikolett (Migrációkutató Intézet) írása; nyitókép: egy török Bayraktar TB-2 harci drón
Az utóbbi hónapokban a török pilóta nélküli harci repülőeszközöktől (Unmanned Combat Aerial Vehicle – UCAV), hétköznapi szóhasználattal drónoktól volt hangos a világsajtó.
A 2020. szeptember 27-e és november 10-e között lezajlott karabahi háború ideje alatt számos videó keringett az interneten, amelyeken az volt látható, hogy az örmény erőknek esélyük sem volt a drónokkal szembeni védekezésre: több esetben csak abban a másodpercben észlelték a föléjük repült drónt, amikor az már útjára indította irányukba a MAM-L vagy MAM-C elnevezésű, lézerirányítású ejtőlőszert. Ankara és Baku aktív PR-tevékenysége rendkívül hatékonynak bizonyult. Szerbia a karabahi eseményeket szemlélve október 6-án bejelentette, hogy török drónok vásárlását fontolgatja.
A háború tapasztalataiból azonban a világ más országainak szakértői is levonták a tanulságokat, amint az több fórumon is visszaköszön. A drónok kérdésével nem csak a közelmúlt eseményeinek értékelésekor, hanem a jövőbe tekintve is foglalkoznunk érdemes,
a harci drónok ugyanis minden bizonnyal az elkövetkező háborúknak is meghatározó eszközei lesznek.
Az alábbiakban a török drónképességet mutatjuk be röviden, illetve a török drónokról kialakult képet igyekszünk egy kicsit árnyalni.
Az Anka-S és a Bayraktar TB-2 a török hadiipar jelenleg legismertebb drónjai. A közepes repülési magasságú, hosszú repülési időtartamú (MALE) drónok akár 24 órán keresztül is képesek a levegőben maradni. A két konstrukció közül az Anka a nagyobb és nehezebb, ugyanakkor a kisebb Bayraktar szárnyfesztávolsága is 12 méter, hossza 6,5 méter, maximális felszálló tömege 650 kilogramm, illetve 5-8 ezer méter magasan repül. Nem a kereskedelmi forgalomban kapható, jellemzően videók készítésére használt drónokat kell tehát elképzelnünk. Mindkét típus 2016-ban hajtotta végre első küldetését Délkelet-Törökországban a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) célpontjai ellen. A pilóta nélküli repülőeszközöket kezdetben elsősorban a török „terrorizmus elleni harc” részeként alkalmazták, Délkelet-Törökország mellett Észak-Irakban és Szíriában. A török drónok azonban rövidesen megjelentek a nemzetközi piacon is: 2018-ban Katar, majd Ukrajna írt alá megállapodást török drónok beszerzéséről. Törökország ezzel az Egyesült Államok, Izrael, Kína és Irán mellé zárkózott fel, mint harci drón exportőr ország.