A Demokrata Párt jelöltje, Joe Biden lett a befutó a 2020-as amerikai elnökválasztáson, miután Pennsylvania elnyerésével megszerezte a Fehér Házhoz szükséges 270 elektori szavazatot. Fontos megállapítani, hogy ugyan technikailag már megnyerte Biden a választást, csak a december 14-i elektori gyűlésen válhat hivatalosan elnökké, ugyanis az USA alkotmánya alapján a választópolgárok által megválasztott elektorok itt szavazhatnak az elnök személyéről.
Biden, aki ezen hónap végén tölti be 78. életévét,
az Egyesült Államok történelmének legidősebb elnöke lesz.
Egészen január 20-i beiktatásáig még Donald Trump az Egyesült Államok elnöke. Alelnökként a kaliforniai Kamala Harris dolgozik majd mellette, az első színesbőrű nő, aki betölti ezt a pozíciót.
A 46. elnökre sok kihívás vár: az elmúlt 100 év legsúlyosabb közegészségügyi válságán, a koronavírus-pandémián felül az 1930-as évek óta mért legmélyebb gazdasági recessziót és a májusi rendőri brutalitás miatt kirobbant országszerte zajló erőszakhullámot is meg kell oldania. Az áttörést Biden számára hosszú napok agóniáját követően Pennsylvania állama hozta meg, ahol ugyan Trump sokáig vezetett, az utolsó pillanatokban – hasonlóan több más államhoz – átvette a vezetést.
Az áttörést a levélszavazatok hozták meg, amivel kapcsolatban Trump ki is jelentette, hogy választási csalás történt, és mindent meg fog tenni, hogy jogi következményei legyenek a demokraták ármányának. A még hivatalban lévő elnök a Twitteren osztotta meg meglátásait a választással kapcsolatban, ennek nyomán „álhírgyanús tartalom” jelölést kapott a közösségi oldaltól, mivel a Szövetségi Választási Bizottság szerint nincsen igaza – ez egy olyan precedens, mely korábban sohasem fordult elő amerikai elnökkel.
Egy belsős informátor állításai szerint
Donald Trump vélhetően épp ezért egyelőre nem tervezi meghívni a Fehér Házba kihívóját.
Hagyományosan a leköszönő és a megválasztott elnök találkozót tart a Fehér Házban. Trump 2016. november 10-én tett látogatást Barack Obamánál, az őt megelőző elnöknél.
Trump kampánya a CNN állításai szerint be is jelentette, hogy a „harcnak még nincs vége”, és hétfőn pereskedésbe kezdenek. A republikánusok egyébként már megnyerték első perüket. Péntek este a konzervatív többségű Legfelsőbb Bíróság igazat adott a pennsylvaniai republikánusoknak, akik szerint a későn érkező szavazólapokat el kellett volna különíteni, nem pedig összeborítani a többivel, és úgy összeszámolni őket.