„Milyen érzés úgy dolgozni a válságkezelő intézkedéseken, hogy közben az ellenzéki pártok azt harsogják: a kormány sajnálja a pénzt a krízis megoldására, és szociális, gazdasági mélységbe taszítja az országot?
Egy profi úszótól tanultam, hogy verseny közben ne nézz oldalra, aztán ha célba értél, majd körülnézel. Vagyis a legfontosabb, hogy a saját feladatodra összpontosíts! Ezt tesszük.
Persze, akik most azt javasolják, hogy szórjuk az adófizetők pénzét, egészen mást csináltak tizenkét évvel ezelőtt.
Ne felejtsük el, hogy a 2008-as világválságra reagálva, az akkori kormányok kizárólag megszorító intézkedéseket vezettek be. A jelenlegi kormány ezzel szemben olyan akciótervet állított össze, amely támogatja a vállalkozásokat, miközben fő célja a családok és a dolgozók megvédése. Mindezt úgy, hogy közben fenntartjuk az ország pénzügyi egyensúlyát. Az adófizetők joggal várják el tőlünk, hogy felelősen bánjunk a forrásokkal, hiszen amikor a vállalkozásokat megsegítjük, akkor az ő pénzüket osztjuk újra. Az akcióterv a kölcsönös és arányos tehervállaláson alapul.
Ha megnézzük az ellenzék javaslatait, lényegében azt követelik, hogy az állam adjon fizetést a cégek helyett. Előkerült az alapjövedelem kérdése, de felvetették az általános nyugdíjemelést is. Mérlegre teszik a többi párt javaslatait?
A kormánynak a gazdasági élet képviselői a partnerei, március eleje óta minden héten egyeztetünk a munkaadók és a munkavállalók érdekképviseleteivel, a kamarákkal. Ők tapasztalják meg legközvetlenebbül a nehézségeket, ezért az ő javaslataikat vesszük figyelembe. Ha szükséges, azok alapján igazítunk, módosítunk az intézkedéseken. Ez történt a napokban is, amikor egyszerűsítettünk a bértámogatási rendszeren, miközben a jogosultak körét szélesítettük.
(...)
Az eddig bejelentetteken túl terveznek további lépéseket?
Igen. Jön a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak egy nagyon egyszerűen igényelhető, vissza nem térítendő támogatás, amelyet a hatékonyság növelésére lehet fordítani. Ezt bérre nem lehet majd költeni, de minden másra, ami növeli a cég működésének hatékonyságát, igen. Így például eszközökre, digitalizációra, energetikai fejlesztésekre, vagy éppen képzésekre.
Valójában mekkora pénzügyi mozgástere van a válság kezelésére a kormánynak?
Elegendő ahhoz, hogy szükség esetén további intézkedéseket hajtsunk végre.
Az a magyar gazdaságpolitika lényege, hogy felelősen ad segítséget.
Ez állandó egyensúlyozást igényel, amelyhez képest könnyű kívülről látványos, de megalapozatlan ígéretekkel dobálózni.”
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.
2025 májusában a bruttó átlagkereset 702 800 forintra emelkedett, ami az előző év azonos időszakához viszonyítva közel 51 ezer forintos, azaz 7,8 százalékos növekedést jelent.
2008-ban is a német válságkezelést folytatta Mo., most is. Az a baj, hogy most lehetőség lenne értelmesen felhasználni az eu-tól kapott pénzt a válságkezelésre. Sajnos Orbán kezében ez gyorsan köddé válik. 600 milliárd a turizmusra... Ez van. A járványon is nyerészkedik az Orbán család.
"Másfél hónap sem telt el még a válságból... Aki elvesztette az állását és jelentkezett a járadékra, még két hónapig számíthat rá, addig sok minden változhat, ezért ez a kérdés egyelőre nem időszerű."
Az megvan, hogy az álláskeresés időbe telik? És a fizetést nem előre adják, hanem utólag? És aki munkába áll, annak ugrott a munkanélkülije? Aki szeretne júliusban enni, annak májusban ki kell mennie az álláspiacra, és ott munkát kell találnia. Akkor, amikor éppen ezerrel beindulnak az elbocsátások. De ahol még talán keresnek embert, ott is állnak az interjúk.
Persze, Mucsaröcsögén keresnek munkaerőt paprikát szedni. De ezzel mit kezdjen egy budapesti turisztikai dolgozó, akinek esetleg gyerekről is kell gondoskodnia?
Ez megint olyan lesz, mint a kurzarbeit, hogy senki nem számolja végig, csak lökitek a propagandadumát. Aztán kapkodás, átalakítás - de sokaknak akkor már késő. Ültök a jól fizető politikai állásokban, és olyan színvonalú munkát végeztek, amiért normális helyről páros lábbal rúgják ki az embereket.