A Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatójának írása
Kezdjük a szikár tényekkel: egy Lukács György által szerkesztett kötetben megjelent egy Mikszáth Kálmán-írás. Az olvasó persze kételkedhet: hogyan lehetséges ez? Hiszen Lukács György marxista filozófus volt, döntően a 20. század második felében, Mikszáth pedig író, a 19. század második felében és a 20. század legelején. Mindemellett Lukács 15 éves volt, amikor (1910-ben) Mikszáth meghalt. Ettől persze a filozófus később beválogathatta volna valamelyik kötetébe Mikszáthot. De nem tette.
Merthogy akikről én beszélek, két másik személy, csupán névrokon, s mindketten a Horthy-rendszerben éltek. Ez a Lukács György társadalomkutató és politikus volt, s 1935-ben megjelentetett egy kétkötetes művet, amelynek az volt a címe, hogy „A magyar művelődés története”. A 2. kötetben található „másik” Mikszáth Kálmán írása: Magyarország és a parlamentarizmus címmel.
Nem állítom, hogy erről a kötetről, a kötetet szerkesztő Lukácsról és a kötetbe tanulmányt író Mikszáthról sokat tud a Google keresője és tágabban a tudomány- és politikatörténet. Amiért mégis szóba hozom őket, az Mikszáth Kálmán dolgozatának egynémely megállapítása. Ez a mára teljesen elfeledett szerző ugyanis olyan kérdésekről ír, amelyek a mai kormánypolitika szemléletmódjának értelmezéséhez fontosak.
Mikszáth ugyanis Magyarország és Európa viszonyáról ír.
Először is úgy véli, hogy a parlamentarizmus korántsem egy külső minta átvétele, hanem egy hosszú magyar alkotmánytörténeti folyamat betetőzése. A magyar parlamentarizmus – írja – akkor is működött, amikor más országokban abszolút monarchiák léteztek, „amelyek az emberiség szabad fejlődését a nyers erő hatalmi gúlái alá hosszú időre eltemették”.
Ami itt azonnal szembetűnik, az két dolog. Az egyik, hogy a szerző szerint Magyarországon történelme során voltaképp egyenesvonalú volt a fejlődés, s abban sosem volt elnyomás. A másik, hogy az emberiség szabadságát olykor „hosszú időre” Európa más országai akasztották meg. Mikszáth nem mondja ki, de voltaképpen arról beszél, hogy a magyar elődök által követett történelmi út jobb és igazságosabb volt, mint az a nyugati, amelyet mindenfajta kilengések tarkítottak.