A magyar politikai esszéirodalom egyik súlyos munkája Eötvös József 1846-os, többszáz oldalas tanulmánya, a Reform. Ez az a mű, amely azzal a legendás sorral kezdődik, hogy „Magyarország nem maradhat jelen helyzetében”. És úgy folytatódik, hogy, hogy „E meggyőződés annyira általánossá lett, hogy a reform szükségességét bizonygatni merőben fölösleges”. Végül a gondolatmenet e szakasza azzal zárul, hogy a noha a reform szükségességében mindenki egyetért, annak megvalósítási módjait illetően „a legnagyobb véleménykülönbség mutatkozik”. Ugye, nyilvánvaló: e sorok valami „történelmi állandót” fogalmaznak meg, ezért a Reform ma is méltó a figyelmünkre.
De mégsem azt az utat választom, hogy Eötvös megállapításait erőltetetten aktualizáljam a ma számára. Az olvasónak azonban nem lesz nehéz észrevennie, hol szól a szöveg hozzánk, a mához. Mivel (mint mondtam) többszáz oldalas tanulmányról van szó, mindössze két szempontot emelek ki: 1. Mi az alkotmányos organizmus „elromlásának” (a történelemben keresendő) oka? 2. Lehetséges-e „jó reform” csak intézményesen, a magatartásmódok változása nélkül?
*
Eötvös jó kutatóhoz illően – aki meg szeretné érteni korának alapproblémáit – tanulmányát fontos „módszertani” bevezetővel kezdi. Egyrészt kijelenti, hogy a problémákat nem lehet felszínesen azonosítani (illetve felszínes értelmezésekből csak felszínes cselekvés következhet), s ezért az elemzésnek mélyebbre, az alkotmány organizmusának elemzéséig kell hatolnia. Másrészt – ezzel szoros összefüggésben – már jó előre jelzi: a hibákat nem lehet egyetlen szereplő, például a pártok nyakába varrni, mert nem egyik vagy másik párt miatt tart Magyarország ott, ahol. E „megértő” szándéka miatt, ha értekezését akadémiai értelemben nem is nevezhetjük tudományosnak, méltányosnak feltétlen, s ez a megállapítás nem csak a bevezetésre, hanem az egész műre vonatkozik.
A jelen problémáit két síkon tárja elénk a szerző: társadalmi és politikai metszetben. Társadalmi metszetben a magyar társadalom túlnyomó többsége nem részese az alkotmányos rendszernek, hiszen a lakosságnak mindössze 1/20-a van az alkotmányon belül és 19/20-a áll azon kívül. Eötvös nem véletlen mondja el ezt könyve elején, mert ez által máris drámai módon exponálja, hogy egy ilyen társadalmi elrendeződés mellett roppant nehéz bármifajta reformot megvalósítani. A társadalom rossz szerkezete persze megint csak nem magának a társadalomnak a baja, hanem a politikai dimenzióhoz, annak is kulcseleméhez, egy évszázados hatalmi szerkezethez vezet el, amelynek centrumában a sokak által az „alkotmányosság bástyájának” tekintett megyerendszer áll.