„A magyarok félnek az ismeretlentől” – balliberálisok vitatkoztak a migrációról

2019. április 05. 08:03

Új európai menedékkérelmi rendszert vezetnének be a holland liberálisok, melyben jutalmaznák az új rendszerhez csatlakozókat, az akadékoskodókkal szemben pedig „olykor szigorú szankciókra” szólítanának fel. Egy migránskvótát tévesnek tartó DK-s politikus és a migrációs válságot tényként kezelő Ungár Péter vitatkoztak momentumos és holland vendégekkel a Republikon Intézet migrációs konferenciáján. Tudósításunk.

2019. április 05. 08:03
Leimeiszter Barnabás
Leimeiszter Barnabás

Miféle politikát kell követnie a progresszív baloldalnak migrációügyben? Erre a válaszra keresték a választ holland vendégek és a magyar baloldali pártok képviselői a Republikon Intézet „A liberális migrációs politika alapjai” című rendezvényén a Magvető Caféban.

A holnap vállalkozói

A konferenciát Marthe Hesselmans, a Mr. Hans van Mierlo Stichting nevű holland liberális műhely vezető kutatója nyitotta meg előadásával. Hesselmans Európát úgy értelmezte, mint „egységet a sokféleségben”. Hangsúlyozta:

jelenleg veszélyben van az egység,

az euró krízise, az „úgynevezett migrációs krízis” és más problémák is veszélyeztetik. A migrációval kapcsolatban kiemelte: ez egy Európán belüli jelenség is, az európai országok között jelentős mértékű migráció zajlik.

Az integráció kérdése is kemény, főként az „úgynevezett Európán kívüli országok” esetében – mondta. Hesselmans ír-amerikai férjével példálózott: amikor a családja az Egyesült Államokba érkezett, veszélyesnek titulálták őket, „ők voltak a kor muszlimjai”, ma már viszont senki sem különböztetné meg őket. Vannak nehéz integrációs problémák a Hollandiában, például a marokkóiak és a törökök esetében, de az integráció a holland vezetés miatt is problémás, ami azt gondolta, hogy a beérkezettek nem fognak sokáig maradni, ezért hagyta, hogy a társadalom perifériájára kerüljenek. Hesselmans hangsúlyozta: azért jelentős fejlődést tapasztalhatunk az integráció ügyében, a migráns származású gyerekek például egyre nagyobb számban mennek egyetemre.

A problémák megoldására hosszútávú vízió szükséges – jelentette ki. Gondolni kell a születendő nemzedékekre, a migráció egy realitás, akár akarjuk, akár nem. Egy önbizalmas társadalmat kell építeni, ami nem fél a bevándorlástól.

A progresszív-liberális vízió azt jelenti, hogy a pozitív szabadságjogokra is hangsúlyt helyeznek.

Azért érkeznek Európába migránsok, mert máshol nincs meg a lehetőségük arra, hogy fejlődjenek – fejtegette a holland kutató.

És hogy a gyakorlatban mit jelent ez? A menedékkérelmek egyenlőségelvű elosztását, a közös külső határvédelmet, az unióba szóló, könnyebben elérhető munka- és tanulmányi vízumot, a befektetést az itteni és a külső közösségekbe. A rendezvényen osztogatott, Hesselmansék konkrét javaslatait tartalmazó brosúra szerint „a mai migránsok a holnap vállalkozói”, és hozzájárulhatnak például az elnéptelenedő vidék újjáélesztéséhez.

A holland liberális terv azt is tartalmazza, hogy az uniós tagállamok „egy úttörő csoportjának” be kellene vezetnie egy új menedékkérelmi rendszert, amihez a többi állam bármikor csatlakozhatna. A kényszerítés helyett tehát a motivációra helyeznék a hangsúlyt – írják. Ugyanakkor a javaslat célja az, hogy végül az egész unióban azonos elvek érvényesüljenek a menekültkérdésben, ezért jutalmaznák az új rendszerhez csatlakozó államokat,

az akadékoskodókkal szemben pedig „olykor szigorú szankciókra” szólítanának fel.

Arató: Ostobán hazudozik a kormány

A Hesselmans előadást követő kerekasztal-beszélgetésen a momentumos Hajnal Miklós (ő Cseh Katalint helyettesítette), a DK-s Arató Gergely, Joris Backer szociálliberális holland szenátor és az LMP-s Ungár Péter vett részt.

Tényleg olyan borzalmas a helyzet Hollandiában, vannak no-go zónák? – szólította meg Backert Tóth Csaba, a Republikon Intézet stratégiai igazgatója. Backer elmondta: Hollandia a kisebbségek országa, a társadalmi ellentétek békés elrendezésére épül a politikai kultúrájuk. Egyes nagyvárosokban több mint kétszáz különféle nemzetiség él együtt, de ezt a helyzetet szerinte lehet kezelni. Az utrechti lövöldözés is kitért a holland politikus, figyelmeztetve: az esetet rögtön iszlamista merényletnek titulálták, pedig valószínűbb az, hogy az elkövetőnek pszichológiai problémái voltak.

Arató Gergely kezdésként kijelentette: olyan dolgokat mond majd, ami a teremben sem lesz népszerű. „Az ügyben nincsenek könnyű válaszok, a dehumanizáló és ostobán hazudozó kampány, amiben a magyar kormány élen jár, de amiben számos más európai társa is van, előhozza a másik oldalon azokat a reflexeket, hogy a kérdést kizárólag humanitárius szempontból vizsgáljuk” – jelentette ki. Arató szerint ez nem egy járható útja az ügy kezelésének. Ha nem vetünk számot azzal, hogy a kérdésnek van egy sor más vonatkozása is a kultúrától kezdve a munkaerőpiacon át a biztonsági kérdésekig,

akkor zsákutcába visszük a politikánkat

– hangsúlyozta.

Ostobaság, amit a kormány mond, hogy Hegyeshalomtól egészen az óceánig egy nagy no-go zóna van, ahova nem teheti be a lábát egy fehér ember anélkül, hogy megegyék, de tény, hogy az integráció vegyes sikereket hoz” – folytatta, hozzátéve: elképesztő mennyiségű pozitív integrációs példa van, amiről nem beszélünk, időnként viszont maradnak olyan „zárványok”, amik jogi értelemben sem felelnek meg a törvényeknek és a progresszív-liberális értékeknek.

Arató szerint legfontosabb a helyi közösségek integrációs tevékenységének támogatása. Úgy véli, ebben a városok tudnak sikeresek lenni, olykor „olyan városok is, amelyek migrációellenes pártokra szavaznak”.

Schengen nem létezik közös bevándorlás- és menekültpolitika nélkül. „Lehet azt mondani, hogy Európában senkinek nincs köze ahhoz, hogy ki lépje át a magyar határt, de ez azt jelenti, hogy elhagyjuk Schengent” – mondta a DK-s politikus. Szerinte 2015-ben Schengen rendkívül súlyos sebet kapott, amiből máig nem épült fel.

A menekültelosztási kvóta ugyanakkor tévedésnek tartja a DK politikusa,

mivel szerinte az abból indul ki, hogy a menedékkérő „egy statikus cucc”.

Arató hangsúlyozta: nem kell rájátszani az ismeretlenségtől való félelemre, nem kell hagyni, hogy egyes kormányok lényegében „rasszista politikára” építsék fel a migrációs válság kezelését. De csak azért, mert Hollandiában vagy Franciaországban természetes egy nagyszámú muszlim közösség jelenléte, azért lehet, hogy Kelet-Európában ez átgondolást igényel – mondta.

Ungár: A magyarok nem rasszisták

Hajnal Miklós momentumos politikus rámutatott: a magyar menekültügyi rendszer a múltban nem volt olyan rossz, a jugoszláv háború alatt megállta a helyét. A magyar kormány viszont nem fektetett bele a területen dolgozó szakértők képzésébe, az infrastruktúrába, és 2015-ben inkább „harcot robbantott ki Európával”, kerítést épített és plakátkampányt indított. Márpedig ez nem a módja a probléma kezelésének – szögezte le.

Kijelentette:

a magyarok félnek az ismeretlentől,

ahogy a pirézekre rákérdező kutatás kimutatta ezt. Hajnal hangsúlyozta: a menekülteket és a migránsokat meg kell különböztetni, és három pillérre építenék a migrációs politikájukat: a biztonságra, az emberségre és az európai szolidaritásra. A politikusan úgy véli: a kormány rettenetesen kezeli a kerítésnél várakozó migránsokat. Elmondta: egy közösen kidolgozott, rugalmas kvótarendszer kell, ami lehetővé teszi, hogy a tagállamok alkudozhassanak egymás között a beengedendő menekültek számában.

Az LMP-s Ungár Péter aláhúzta: nincs olyan emberi jog, hogy bárki ott élhet, ahol akar, nem lehet mindenkit beengedni, aki Európában akar élni. Azzal sem ért egyet, hogy nincs migrációs válság. A migrációs válság identitáskérdés, de az európai vezetés kritikájáról is szól – jelentette ki.

A kerítés népszerű a magyarok körében, mert az európai vezetés elleni akciót szimbolizálja, ezért szavaztak annyian a kvótanépszavazáson a kvóta ellen. „Őrültség azt mondani a piréz kutatás alapján, hogy a magyarok rasszisták, mint Hajnal Miklós tette. Azért szavaztak úgy, ahogy, mert nem értenek egyet az európai politikával” – fejtette ki, hozzátéve:

amikor nem engedik, hogy az emberek kinyilvánítsák a véleményüket a migráció kérdésében, azzal radikalizálják őket

A jelenlegi válság okai a gyarmati múltban és a Dél ipari kizsákmányolásában keresendők, ezért Nyugat-Európának jóval nagyobb szerepet kell vállalnia a probléma megoldásában. A kormány jól ismerte fel a migrációs válság súlyosságát, azt viszont még mindig nem lehet tudni, mi is valójában a Fidesz bevándorláspolitikája: míg korábban a Frontex megerősítése mellett érveltek, most ellene vannak – magyarázta.

Az ígéret földje

Backer a beszélgetés további részében kifejtette: nem tekinti „tömegesnek” a jelenlegi migrációs helyzetet, a hatékony migrációs politikát csak az „igenre” lehet építeni, ami nem könnyű, de a „nem”-en alapuló hozzáállás zsákutcába vezet.

Arató hangsúlyozta: Európán belül is kezelhetetlen szociális feszültségek vannak, az Európai Egyesült Államoknak egy jóval erősebb kiegyenlítő politikát kell csinálnia. „Magyarországnak nem csak a bevándorlóknak, hanem a magyaroknak sem az ígéret földje” – mondta.

Hajnal kiemelte: Magyarországon az egyik legnagyobb a vállalatok körében a munkaerőhiány, és 10% a várható népességcsökkenés a következő 20 évben. Ezek megoldhatók lennének a kivándorlási hullám megfordításával, erre azonban szerinte nem törekszik a kormány. Ez nem színtiszta politikai és gazdasági kérdés – jelentette ki –,

sokan hazajönnének, ha lenne például bizalom a magyar oktatási rendszerben.

Hajnal szerint az Európai Egyesült Államoknak nincs jelenleg a realitása, nem így a közös hadseregnek: kell európai koordináció, ami nem azt jelenti, hogy a nemzeti honvédelmet kukába dobják.

Ungár Péter szerint a tömeges migráció jelenségével, ahogy a klímaváltozással, együtt kell majd élnünk a jövőben. Azt is elmondta: ha 2015-ben azt hangsúlyozta volna az európai vezetés, hogy a menekültstátusz egy ideiglenes dolog, és a problémák megoldódásával hazatérnek az Európába érkezettek, nagyobb támogatottsága lett volna a menekültügyi eljárásnak. Ungár szerint a dublini rendszert „meg kell gyilkolni”, a kvótaalapú diskurzust el kell hagyni, ehelyett pedig az Európán kívüli problémák megoldására kell helyezni a hangsúlyt.

Összesen 175 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
MaBaker
2019. április 09. 14:16
"Lehet azt mondani, hogy Európában senkinek nincs köze ahhoz, hogy ki lépje át a magyar határt, de ez azt jelenti, hogy elhagyjuk Schengent" Schengen azt jelenti, hogy UNIÓS állampolgárok az EU-n BELÜL szabadon közlekedhessenek. Semmit nem mond arról, hogy az unión KÍVÜLRŐL ki jöhet be és ki nem. Így egyrészt semmi köze az egésznek jogilag a schengeni egyezményhez, másrészt akkor inkább emlegessük Dublin 2-t, ahol a határmenti országoknak hatalmas felelősségük kell hogy legyen és a migriknek az azonosítás után náluk kéne megvárniuk az eljárásuk elbírálását. Tehát inkább Dublin 2-t kéne vasszigorral betartatni Merkellel is és a többi migránsturist csoporttal. Nem itt tartanánk...
NTLLK
2019. április 06. 08:42
Aki látta mivé váltak a római birodalom palotái az arab hódoltság után, az nem fél, az retteg.
Amondó
2019. április 06. 00:02
"A magyarok félnek az ismeretlentől” A magyarok már csak olyanok, mint a legtöbb ember. A legtöbb ember nem találkozott mérgeskígyóval, nem élt át 9-es földrengést, nem esett rá atombomba - mégis fél ezektől. ----------------------------------------------------------- Rasszizmus és antirasszizmus Akik szerint a migráció a kibocsátó országok hasznára válik, valójában rasszisták. Rasszisták, mert szerintük a kibocsátó afrozsázsiai országok népei alacsonyabbrendűek, nem képesek demokráciát, jogállamot, működő gazdaságot üzemeltetni. Márpedig az antirasszista felfogás szerint az emberek egyenlőek. Például egy kongói és egy német között nincs semmi különbség (csak más a bőrszínük). Tehát Kongó is képes német szinvonalú precíziós gépeket gyérani és elérheti a német életszinvonalat. Legalábbis az igazi antirasszisták így gondolkodnak. ----------------------------------------------------------- Pár éve alkalmunk volt meggyőződni Juncker elvtárs költői tehetségéről. "... nincs az a hegység, nincs az a tenger.., mely képes volna megállítani ..." a menekülteket. (Részben pontos idézet.) Ha tényleg helytállóak Juncker ihletett szavai és a migránsok tényleg annyira el vannak szánva minden előttük tornyosuló akadály hősies leküzdésére, akkor maradjanak otthon, ott küzdjék le az akadályokat, ott harcoljanak a szabadságért, a demokráciáért, jogállamért, akármiért. Dolgozzanak, tanuljanak. vállalkozzanak, hogy fejlődjön a gazdaság és akkor majd napsütötte szülőföldjükön is gazdagok és boldogok lesznek.
1000bocs
2019. április 05. 16:20
Mikor odaértem, hogy “a migránsok segítenek bezelepíteni a vidéket” majd megfulldtam a röhögéstől. Elképzeltem ahogy Ahmed ásót kapát ragad, megműveli a földet, fát metsz, locsol, arat. Építkezik, kemény munkával megeteremti az élethez valót. És rögtön ott volt a józan ész, ami azt mondja hogy ha a százezernyi- milliónyi Ahmed otthon ezt csinálta volna, az a része a világnak nem lenne akkora szarfészek ahonnan még ők maguk is el akarnak jönni. Összejönnek a magukat roppant felkészültnek tartó ballibák egy szeánszra, és ilyeneket képesek mondani. Majd csodálkoznak hogy nincs ember aki bekajálná ezt a szarságot...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!