Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Jogerősen is pénzbüntetésre - 900 ezer forint megfizetésére - ítélte magánokirat-hamisítás miatt Gyenesei Istvánt, a Somogyért Egyesület elnökét, volt önkormányzati minisztert szerdán a Kaposvári Törvényszék.
A bíróság döntésével helybenhagyta az ügyben első fokon eljáró Kaposvári Járásbíróság határozatát. A Gyurcsány-kormány önkormányzati miniszterét, a Somogyért Egyesület színeiben korábban megyei közgyűlési elnökként és országgyűlési képviselőként is tevékenykedő Gyenesei Istvánt azért marasztalta el a bíróság, mert 2011 őszén, miután Ormai István (Nagyatádért), Nagyatád polgármestere kilépett a Somogyért Egyesületből, az érintett politikus tudta nélkül adta be a Somogyért Egyesület delegáltjaként 2010-ben a Somogy Megyei Közgyűlésben mandátumhoz jutó Ormai István lemondó nyilatkozatát a választási bizottsághoz.
A másodfokú tárgyaláson Gyenesei István nem jelent meg. Védője, Bárándy Péter korábbi igazságügy-miniszter a járásbíróság ítéletét megalapozatlannak tartva ezúttal is felmentést, illetve hatályon kívül helyezést kért. A másodfokon eljáró törvényszéki tanács álláspontja szerint azonban az elsőfokú bíróság döntése megalapozott volt. Gyenesei István ellen – pénzbüntetés kiszabását kérve a bíróságtól – a Székesfehérvári Városi Ügyészség emelt vádat. A per múlt év szeptemberében kezdődött meg a Kaposvári Járási Bíróságon.
A vád szerint Gyenesei István a Somogyért Egyesület elnökeként 2011. szeptember 14-én a Somogy Megyei Területi Választási Iroda vezetőjének egy olyan valótlan tartalmú iratot adott át, amely szerint Ormai István, a Somogyért Egyesület korábbi alelnöke lemond megyei közgyűlési mandátumáról. Két nappal később Ormai István írásban azt közölte a területi választási bizottsággal, hogy a beadott lemondó nyilatkozatra az azon lévő 2011. szeptember 12-i dátumot nem ő írta rá. Egyúttal azt is bejelentette, nem mond le a mandátumáról. A két, egymásnak ellentmondó dokumentum alapján a Somogy Megyei Területi Választási Bizottság feljelentést tett ismeretlen tettes ellen magánokirat-hamisítás miatt.
Gyenesei István korábban a bíróságon az egyesület alapszabályára hivatkozva közölte: a kilépést írásban kell bejelenteni az egyesület elnökségének, amit Ormai István szeptember 12-én tett meg. Ennek alapján érvényesítették a lemondó nyilatkozatát, és nyújtották be a mandátumról való lemondását. (A mandátumot szerző három egyesületi tag a 2010. október 6-án kelt írásbeli nyilatkozatában felhatalmazta az elnökséget, hogy ha bármelyikük kilép az egyesületből, akkor érvényesítsék – azaz lássák el a kilépés dátumával – a mandátumról való lemondásról szóló nyilatkozatukat.)
A perben tanúként meghallgatott Ormai István azt mondta, amikor az egyesület 2011 májusában megtartott közgyűlésén bejelentette, hogy lemond az egyesületben betöltött tisztségeiről, azt egyúttal a kilépésének is tekintette, és erről a megyei közgyűlést is tájékoztatta. A Somogyért Egyesület beadványával a Somogy megyei mellett az Országos Választási Bizottság, valamint a Legfelsőbb Bíróság (LB) is foglalkozott, és más-más okból, de azt minden szinten elutasították. Az LB határozata szerint Ormai István függetlenként továbbra is tagja a Somogy Megyei Közgyűlésnek.