Kereszt kerül a Szabadság-szoborra a Citadellán

A Nemzeti Hauszmann Program szerint világörökségi helyszínhez méltatlan állapotok uralkodtak a Citadellánál.

Zárt erődből nyitott, zöld közpark lesz a Gellért-hegy csúcsán.
A Gellért-hegy ikonikus építménye, a Citadella, hosszú évek elzártsága és leromlott állapota után teljes körű megújuláson megy keresztül. A 2026-ra tervezett átadás után a korábbi katonai erődből egy mindenki számára nyitott, zöld és élhető közösségi tér jön létre,
amely méltó lesz a világörökségi környezethez.
A fejlesztést Taraczky Dániel vezető tervező irányítja a Citadella Vagyonkezelő Nonprofit Kft. szervezésében . A munkálatok célja a zárt erőd felszabadítása és a természetes környezettel való összekapcsolása – írja cikkében a Magyar Nemzet.
A lap részletesen ismerteti: a terület zöldfelülete kétszeresére nő, a falakra is felfutó növényekkel oldva az épület korábbi merevségét. A belső udvar helyén több mint 6000 négyzetméteres közparkot alakítanak ki, kávézóval, új bejáratokkal és nyitott térstruktúrával.
Az épület átvágásával új tengelyeket hoztak létre: az észak–déli irányú nyitás nemcsak az erődöt tette átjárhatóvá,
hanem fizikailag is összeköti a Gellért-hegy két oldalát.
A kelet–nyugati átvágással a rondella zártságát oldották fel. A keleti oldalon egy új, látványos lépcsősor vezet majd a Szabadság-szobortól közvetlenül az udvarba.
A nyugati ágyútoronyban készülő „Szabadság bástyája” című kiállítás több mint 1700 négyzetméteren mutatja be a magyar szabadságküzdelmek történetét. A modern fogadótér kiemelkedő mérnöki megoldása egy teljesen üvegből készült, teherhordó gyalogoshíd, mely mögött egy mesterséges vízfelület és örökláng is helyet kap.
Párhuzamosan megújult a Szabadság-szoborcsoport is. A restaurálás során kíméletes, környezetbarát technológiával tisztították meg a szobor bronzfelületeit.
A főszobor talapzatára kereszt került, az 1100 éves magyar államiság, a keresztény kultúra és az európai hagyomány szimbólumaként.
A beruházás célja, hogy a Citadella a jövőben ne csupán történelmi emlékhely, hanem élő, közösségi és turisztikai célpont legyen – nyitottabb, szabadabb és zöldebb formában, mint valaha.
Ezt is ajánljuk a témában
A Nemzeti Hauszmann Program szerint világörökségi helyszínhez méltatlan állapotok uralkodtak a Citadellánál.
***
Ezt is ajánljuk a témában
„Nem voltak szívbajosak a szovjet uraságok: úton útfélen emelt ocsmány szobrokon, emlékműveken keresztül adták tudtunkra, hogy ők az urak e hazában” – idézte fel Kőrösi Koppány.
Nyitókép: Ladóczi Balázs / Magyar Nemzet