Döbbenetes számok: Brüsszelt behálózták az NGO-k, a mi pénzünkből pótolnák a kieső USAID-forrásokat

Szakértők álltak ki és rántották le a leplet a Von der Leyen vezette Európai Bizottság működéséről.

Krekó Péter szerint az ukrán nacionalizmus Nyugat-Ukrajnában nagyon erős, ott nem tudtak volna az oroszok átjutni.
Parázs vitát hozott a szerda délután Tusványoson, amikor is Bóka János uniós ügyekért felelős miniszter, Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő és Krekó Péter, a Political Capital ügyvezető igazgatója tárgyalt a háborúról és biztonságpolitikai kérdésekről. Trump visszatérése nem a diplomáciáról szól: minden külpolitikai óvatoskodás nélkül indított: kevesebb Ukrajna, több Izrael, vámháború Kínával, és precíziós csapások Irán nukleáris infrastruktúrája ellen. De vajon létezik a „világpolitikus” Trump? Elhozhatja a békét? Mit üzen a világnak a MAGA, ha közben befelé fordul? – tették fel a kérdést az esemény beharangozójában.
A Balogh Ákos Gergely újságíró által moderált beszélgetés azzal indult, hogy ki mit várt Donald Trump új kormányától és az elmúlt fél évben bejöttek-e ezek a várakozások. Bóka János szerint pont azt kapta, amit várt, hiszen az uniós ügyekre fókuszálva azt sejtette, Trump győzni akar, ezen van most az amerikai elnök. Demkó Attila szerint sok meglepetés várható még a Trump-kormánytól, azt mindenesetre látni, hogy a második Trump-kormány jobban szervezett, mint az előző, láthatóak benne az objektív elemek.
Ezt is ajánljuk a témában
Szakértők álltak ki és rántották le a leplet a Von der Leyen vezette Európai Bizottság működéséről.
Nem csalódott a Political Capital vezetője sem, Krekó Péter védővámokat és gazdaságpolitikai durva lépésekre számított, ezek be is jöttek. Érezhető az Európai Unió irányába, hogy Trump a multilaterális rendszer gyengítését tervezte és viszi véghez. Arra számított, hogy Trump alatt több háború is lesz a világban, szerinte ez sem cáfolódott még meg szerinte.
Nagyon korán vagyunk, hogy ítéletet alkossunk a Trump-kabinetről, Putyin ignorálja az amerikai követeléseket, lehet a végén Trump keményebb lesz Oroszországgal szemben, mint várhattuk”
Sokan arra számítottak, hogy káosz lesz a trumpi politikában, ez nem jött be. Szavai szerint kiszámíthatatlanság van, káosz nincs az adminisztráció lépéseiben. Krekó Péter úgy látja, azért azt nem lehetett várni, hogy Trump hirtelen lezárja a háborút, hiszen amennyiben Putyin nem akar békét, akkor nem lesz béke. Bóka János szerint szervezett politikát láthatunk az új amerikai vezetéstől, ez Ukrajnánál látható, hiszen a háborúval Trumpnak nincs politikai célja, Bidennek volt. Trump lokalizálni akarja a konfliktust, hogy az európai szövetségesek közvetlen amerikai beavatkozás nélkül tudják azt menedzselni, Amerika maximum anyagi és katona-infrastrukturális terheket vesz át.
Demkó Attila szerint Európa bevonódott az orosz-ukrán háborúba, aminek geopolitikai okai vannak, a biztonságpolitikai szakértő szerint amerikai szempontból Kína már sokkal fontosabb ellenfél.
Trump nem hiába hangoztatja, hogy az orosz-ukrán konfliktus Biden háborúja volt”
– jegyezte meg.
A Political Capital ügyvezető igazgatója erre úgy reagált, nem hiszi, hogy Bidennek voltak a háborúval politikai céljai, azzal egyetért, hogy nem önzetlen dolog volt Ukrajna megsegítése, Amerikának fontos volt ,hogy a stratégiai riválist lehet gyengíteni közvetlen áldozatok nélkül.
Ha Biden nem segíti Ukrajnát, most de facto Magyarország szomszédos lenne Oroszországgal, már eljutottak volna Magyarországig, elfoglalták volt Kárpátalját”
– mondta Krekó Péter.
Ezt is ajánljuk a témában
A megnyitón elhangzott: nem lehet jó szomszédi viszonyt ápolni a kisebbségi jogok csorbításának árán.
Demkó Attila ezzel nem ért egyet, hiszen úgy látja, az ukrán nacionalizmus Nyugat-Ukrajnában nagyon erős, ott nem tudtak volna az oroszok átjutni, brutális szembenállással találkoztak volna az oroszok, amit nem tudnak áttörni. Bóka János szerint Magyarországnak nem áll érdekében, hogy közvetlen határa legyen Oroszországgal, majd úgy folytatta, ha Ukrajnát felvesszük az Európai Unióba, akkor viszont a nemzetközösségnek közvetlen határa lenne Oroszországgal, ami nagyon nem jó.
A háború lezárásával kapcsolatos kérdésre Demkó Attila elmondta, fontos definiálni, egy ország vagy hatalom mit nevez győzelemnek a konfliktus során. Mint mondta, nem fog megtörténni, hogy oroszokat teljesen sikerül kiűzni Ukrajnából, ez már két éve borítékolható volt.
Ha az a definíció, hogy az oroszok vereséget szenvednek, nem fog megtörténni. Itt mindenki vereséget szenved”
– jegyezte meg Demkó Attila, aki szerint már az is győzelem, ha Ukrajna megmarad szuverén államként.
Arra a kérdésre, mennyi mozgástere van Magyarországnak a mostani háború során, Bóka János elmondta, látni kell, hogy hazánk nem elég nagy ahhoz, hogy meghatározó szerepe legyen és eldöntse, az milyen irányba megy, mi nem vagyunk főszereplők.
Amit meg tudunk tenni, hogy megpróbáljuk megőrizni az autonómiát az EU-n belül, hogy csak annyira vonódunk bele a kérdésbe az Európai Unión belül, ami a minimális és elkerülhetetlen”
– tette hozzá.
Az uniós ügyekért felelős tárcavezető szerint jogunk van külön álláspontot képviselni Brüsszelben, így van ez az ukrán kérdésben is. Demkó Attila feltette a kérdést, mikor erősebb az EU, ha lehet külön álláspontot képviselni vagy ha egységesen megpróbál Brüsszel ráerőltetni, akár zsarolással egy külön álláspontot egy tagállamra.
Utóbbi nagyon veszélyes játék, a hitet gyengíti az Európai Unióban, ha gazdasági zsarolással akarnak kisebb tagállamokat rábírni valamire”
– szögezte le.
Demkó Attila kijelentette, ő fegyvert nem adna Ukrajnának fegyvert, azonban Magyarország a minimumot megadta, ami elvárható egy megtámadott ország szomszédjától, például befogadta és segíti a menekültjeiket.
Ha mindent megnézünk, Magyarország nem Oroszország oldalán áll”
– zárta.
Nyitókép: Vékás Albert/Mandiner
Kapcsolódó cikkek a Tusványos 2025 aktában.
Mi az igazság a magyar gazdaság helyzetét tekintve? Recesszió van vagy növekedés? Mennyit takarítanak meg a magyar családok? Miért fogyaszt többet Luxemburg? Mit jelent a magyar gazdaság kitettsége, miért jó keleti nyitás, és mire számíthatunk? A magyar gazdaság forró kérdéseit vitatták meg Tusványoson.
Szakértők álltak ki és rántották le a leplet a Von der Leyen vezette Európai Bizottság működéséről.
Kezdetét vette a Kárpát-medence egyik legjelentősebb nyári eseménye.