A kezdeményező szerint a törvény azért vált szükségessé, mert az energiaital-fogyasztás a magyar fiatalok körében riasztó mértékűre nőtt: egy kutatás alapján a fiatalok 78 százaléka fogyaszt energiaitalt, és minden ötödik 10–14 éves rendszeresen azzal kezdi a napját. A Public Health nemzetközi folyóiratban tavaly megjelent elemzésben az energiaitalok 21 év alattiakra vonatkozó hatásait összegezték, mégpedig ötvenhét tanulmány alapján. Ebből egyértelműen kiderült, hogy az energiaital-ivás rosszabb alvást, romló iskolai teljesítményt von maga után,
okozhat szorongást, figyelemzavart, depressziót, inzulinrezisztenciát, a rendszeres fogyasztók körében pedig nőhet az öngyilkosság kockázata is.
Korábban lapunk is beszámolt róla, hogy az EU egészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatósága által 2015-ben készített felmérés szerint az unióban évente 14 milliárd euró értékben vásárolnak energiaitalt. A Euromonitor International piackutató cég szerint az Egyesült Királyság Európa legnagyobb energiaital-fogyasztója, a második helyen Lengyelország áll. Magyarország e tekintetben az Európai Unió középmezőnyéhez tartozik, a GfK Hungária által készített felmérés szerint hazánkban évente átlagosan 10 százalékkal növekszik a piac.
Litvánia volt egyébként az első uniós ország, amely még 2014-ben betiltotta az energiaitalok eladását a tizennyolc év alattiaknak; Lengyelországban 2024 januárjától, Romániában tavaly február óta tilos tizennyolc év alattiaknak energiaitalt árusítani. Spanyolország Galicia közösségében 2023 őszén döntöttek arról, hogy nem engedélyezik az energiaitalok értékesítését és fogyasztását kiskorúaknak, valamint hogy az alkohollal együtt kezelik e termékeket.
Nyitókép: Shutterstock