Megtörtént: Magyarországon is tiltólistán az energiaitalok!

2025. június 21. 19:33

Ideje volt meglépni a szigorítást, a fogyasztása ugyanis számos kedvezőtlen fizikai és pszichológiai hatással van a fiatalokra.

2025. június 21. 19:33
null
Szalai Laura

Ne lehessen se vásárolni, se fogyasztani energiaitalt a tizennyolc év alatti gyerekeknek – ezt még 2023 őszén javasolta két kereszténydemokrata képviselő, többek között arra hivatkozva, hogy az utóbbi években a mentők évente átlagosan száz esetben láttak el fiatalokat energiaital-fogyasztással összefüggésben, továbbá a pedagógusok is egyértelműen negatív hatásról számolnak be a mindennapokban. Hollik István és Nacsa Lőrinc kezdeményezése végül idén érett be: az Országgyűlés – egyhangúlag – döntött a tiltásról. (A javaslat benyújtása és elfogadása között eltelt több mint egy év oka a brüsszeli notifikációs eljárás volt, amelyet a világ legnagyobb energiaital-­gyártójának országából érkezett kifogás lassított.) A döntés nyomán azokat az energiaitalokat tilos árusítani a tizennyolc év alattiaknak, amelyek koffeintartalma meg­haladja a deciliterenkénti 15 milligrammot, vagy bármennyit tartalmaznak a következő anyagokból: ginzeng, L-arginin, inozitol, glükuronolakton, taurin. A szabály megsértése esetén a termékek árusításának tiltására vagy akár az üzlet ideiglenes bezárására is lehet számítani. 

A kezdeményező szerint a törvény azért vált szükségessé, mert az energiaital-fogyasztás a magyar fiatalok körében riasztó mértékűre nőtt: egy kutatás alapján a fiatalok 78 százaléka fogyaszt energiaitalt, és minden ötödik 10–14 éves rendszeresen azzal kezdi a napját. A Public Health nemzetközi folyóiratban tavaly megjelent elemzésben az energiaitalok 21 év alattiakra vonatkozó hatásait összegezték, mégpedig ötvenhét tanulmány alapján. Ebből egyértelműen kiderült, hogy az energiaital-ivás rosszabb alvást, romló iskolai teljesítményt von maga után, 

okozhat szorongást, figyelemzavart, depressziót, inzulinrezisztenciát, a rendszeres fogyasztók körében pedig nőhet az öngyilkosság kockázata is. 

Korábban lapunk is beszámolt róla, hogy az EU egészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatósága által 2015-ben készített felmérés szerint az unióban évente 14 milliárd euró értékben vásárolnak energiaitalt. A Euromonitor International piackutató cég szerint az Egyesült Királyság Európa legnagyobb energiaital-fogyasztója, a második helyen Lengyelország áll. Magyarország e tekintetben az Európai Unió középmezőnyéhez tartozik, a GfK Hungária által készített felmérés szerint hazánkban évente átlagosan 10 százalékkal növekszik a piac. 

Litvánia volt egyébként az első uniós ország, amely még 2014-ben betiltotta az energiaitalok eladását a tizennyolc év alattiaknak; Lengyelországban 2024 januárjától, Romániában tavaly február óta tilos tizennyolc év alattiaknak energiaitalt árusítani. Spanyolország Galicia közösségében 2023 őszén döntöttek arról, hogy nem engedélyezik az energiaitalok értékesítését és fogyasztását kis­korúaknak, valamint hogy az alkohollal együtt kezelik e termékeket.

Nyitókép: Shutterstock

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kaldvi
2025. június 21. 22:08
Nagyon helyes. Mondjuk a felnőtteknek is rá van írva a 32 mg/100 ml italokra hogy napi max fél liter. Szerintem a legtöbb felnőtt már azt is túlzásnak érzi. Egyébként a Dr. Pepperre rá van írva h koffein az ízesítő anyag, de hogy mennyi van benne az már nincs.
Kybon
2025. június 21. 21:26
Csodálatos. Akkor most a fiatalok nem ihatnak L-arginint, inozitolt, glükuronolaktont, viszont rászokhatnak az aszpartámra, az aceszulfám-K-ra és a szukralózra. Különösen az utóbbi nagyon hatékony a belek genetikai lerontásában. Hogy a szivárgó béllel minden más betegség könnyen elérhetővé váljon...
Srptk_
2025. június 21. 20:28
A NETA törvény szerint a magyar kisvállalkozó nem árusíthatta a diák büfékben, de a multik 1,5- 2 literes saját termékével a mai napig mérgezik a diákokat! A borsodi energia ital gyárra több millió eurós támogatást adtak, viszont nagyon sok kis vendéglátós, kereskedő bezárni kényszerül! A covid óta senki meg sem kérdezi őket, hogyan élték túl a kötelező bezárásokat! Közben a multik és a csókos dohány boltok tarolnak! A saját tulajdonú kisvállalkozók tömege megy tönkre, minden elérhető segítség, támogatás nélkül!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!