
Sőt: háromból három hitelminősítő nem hallotta meg.
A Fitch Ratings ismét megerősítette Magyarország államadósság-besorolását stabil kilátások mellett, így a három nagy hitelminősítő –
a Fitch Ratings, a Standard and Poors és a Moody’s – mindegyike befektetésre ajánlja hazánkat
– közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium péntek este az MTI-vel.
A tárca közleménye szerint Brüsszel évek óta elhibázott gazdaságpolitikát folytat, a háborút támogatja a béke helyett és minden rendelkezésre álló pénzt Ukrajnának ad, miközben Európa gazdasága egyre nagyobb kihívásokkal néz szembe. A kormány azon dolgozik, hogy ebben a negatív külső környezetben is megvédje a magyar embereket és erősítse a gazdaságot, ezért Magyarország forrásait a családok és a hazai kkv-k támogatására fordítja. A brüsszeli nyomásgyakorlás ellenére a kormány Európa legnagyobb családbarát adócsökkentési programját hajtja végre és határozottan fellép az indokolatlan áremelésekkel szemben.
A kormány mindezt változatlanul a költségvetés stabilitásának megőrzése és a szigorú fiskális fegyelem fenntartása mellett valósítja meg, miközben elkötelezett az államadósság és a költségvetési hiány csökkentése mellett. Májusban és júniusban a költségvetést gyarapítják a Budapest Airport és az MVM eredményes működéséből származó osztalékbevételek is:
a reptér idén 110 milliárd forint, míg az MVM 200 milliárd forint osztalékot fizet ki 2024-es eredménye után
– tette hozzá a minisztérium.
A magyar gazdaság biztos alapokon áll, amit a legfrissebb adatok is tükröznek: a foglalkoztatottság továbbra is kimagasló, közel 4,7 millióan dolgoznak, miközben a regisztrált álláskeresők száma rekordalacsony. A reálbérek több mint 1,5 éve emelkednek és a hazai turizmus a 2024-es kiemelkedő teljesítményét követően 2025-ben újabb rekordévet zárhat – hangsúlyozta a tárca.
A hazánk iránti nemzetközi bizalmat rendre visszaigazolják a kötvénykibocsátások is, legutóbb az MFB nemzetközi kötvénykibocsátása kiemelkedő érdeklődés és rendkívül kedvező 4,375 százalékos kamat mellett vont be 1 milliárd euró összegű forrást
– fűzték hozzá.
A lehető legnagyobb gazdasági növekedés elérése és az ipar fellendítése érdekében a kormány döntött: a 100 új gyár programot 150-re emelte és elindította a Demján Sándor Programot, amelynek keretében több mint 1400 milliárd forintnyi forrással, ezen belül vissza nem térítendő támogatásokkal, kedvezményes hitelekkel és egy 100 milliárdos tőkeprogrammal támogatja a hazai kkv-k méretugrását és termelékenységük növelését – írták.
A kormány újabb lépéssel erősíti tovább a kkv-kat: a Demján Sándor 1+1 KKV Beruházás-élénkítő Támogatási Program forráskeretét 130 milliárd forintra emeli, így 450 helyett közel 1800 vállalkozás beruházásának megvalósítását teszi lehetővé – tette hozzá a tárca.
Nyitókép forrása: Jean-Marc Barrere / Hans Lucas