Kedden kezdődik a Fővárosi Törvényszéken az a per, amelyet az Átlátszó indított a Szuverenitásvédelmi Hivatal ellen, arra hivatkozva, hogy a hivatal megsértette a jó hírnévhez való jogát – írta a Magyar Nemzet.
Az Átlátszó azt kéri keresetlevelében a bíróságtól, hogy tiltsa meg a hivatalnak a további jogsértést, kötelezze bocsánatkérő közlemény közzétételére és sérelemdíj megfizetésére.
Az ügy előzménye, hogy a hivatal áttekintette az Átlátszó tevékenységét, amelyről Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke a Magyar Nemzetnek azt mondta: azért indítottak vizsgálatot az Átlátszó – és a Transparency International Magyarország – ellen, mert törvényi kötelezettségük vizsgálni az olyan szervezeteket, amelyek külföldről kapnak finanszírozást, közéleti tevékenységet végeznek és a politika befolyásolásával foglalkoznak.
Az Átlátszóról szóló vizsgálati eredményt tavaly október végén közölte a szervezet. A Szuverenitásvédelmi Hivatal akkor azt rögzítette:
egyértelművé vált, hogy az Átlátszó – külföldi finanszírozás bevonásával – az állami és a társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolására irányuló tevékenységet folytat, Magyarország számára súlyos politikai, gazdasági és társadalmi károkat okoz.
Például azzal, hogy a portál rendszeresen tölt fel amerikai szerverekre hazai adatigénylésből származó információkat, ezekben a dokumentumokban pedig az állami és önkormányzati intézmények, magyar magánvállalkozások és személyek közötti szerződések, levelezések mellett több száz telefonszám vagy más személyes, szenzitív információk is szerepelnek.
Beadványában az Átlátszó gyakorlatilag a hivatal minden lényeges megállapítását tagadta. Bodoky Tamás főszerkesztő pedig igyekezett emelni a per fontosságát, amikor kijelentette: „Hatalmas tétje lett ennek, és nemcsak az Átlátszóról szól, hanem az összes független médiumról és civil szervezetről Magyarországon.”
A Magyar Nemzet emlékeztet, hogy Bodoky korábban elismerte, hogy portálja külföldről érkező támogatásokból részesült: egy időben a szerkesztőség bevételeinek 15 százaléka származott a USAID-től.
A hivatal jelentése szerint az elmúlt években az Átlátszónet Alapítvány a Soros-féle Nyílt Társadalom Alapítványoktól 240 ezer dollárt (mintegy 84 millió forint), az Ökotárs Alapítványtól közel 48 ezer eurót (mintegy 20 millió forint) kapott, míg az az Átlátszó.hu Kft.-hez a USAID-en keresztül további 48 ezer euró és több mint 60 ezer dollár (körülbelül 25 millió forint) érkezett.
Nyitókép: Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)
Varga Zs. András az InfoRádió műsorában hangsúlyozta: ha a bíróságok vitás felekké válnak, ha nyilvános politikai vitákban kell megvédeniük saját döntéseiket, akkor ebben előbb-utóbb veszíteni fognak – utánuk pedig a társadalom is.
Az ügyészség eredetileg négy év letöltendő börtönt és 3,2 millió eurós bírságot javasolt, a végső ítélet enyhébb lett: egy év felfüggesztett börtönbüntetés és 386 ezer euró pénzbírság.
Az ilyen CEU-s okostojások lesznek az elsők, akik csomagolnak és lelépnek, miután idehozták Afrikát.
p
5
1
2
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 11 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
jebuzita
2025. június 24. 12:45
"egyértelművé vált, hogy a Mandiner – belföldi, állami finanszírozás bevonásával – az állami és a társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolására irányuló tevékenységet folytat, Magyarország számára súlyos politikai, gazdasági és társadalmi károkat okoz." - így nem lehet igaz?
"a portál rendszeresen tölt fel amerikai szerverekre hazai adatigénylésből származó információkat, ezekben a dokumentumokban pedig az állami és önkormányzati intézmények, magyar magánvállalkozások és személyek közötti szerződések, levelezések mellett több száz telefonszám vagy más személyes, szenzitív információk is szerepelnek"
Melyik ország enged ilyet??
Vegyük a naív esetet, az ait etetik infóval, hátha kiszúr valamit.
Vegyük a valószínűbbet, a csicskák a gazdáiknak szerzik be boldogan az infókat, hátha azoknak van valami ötletük, hogyan lehetne a fideszt megbuktatni, és tudatában vannak a hazaárulásuknak, és ezt az "áldozatot" szívesen meghozzák, mert legalább felesleges és ötlettelen életükben valaki megmondja mit írjanak meg, és lehetnek a szenzáció "gazdája".