További vizsgálatok az MNB-alapítványok ügyében

A nemzeti bank ügyében a legerősebb állítás az, hogy vélhetően hűtlen kezelés történt, tehát nem kellő gondossággal kezelték a rájuk bízott vagyont.

A Magyar Nemzeti Bankhoz köthető alapítványok új vezetése büntetőfeljelentést tett több bűncselekmény gyanújával, miközben megkezdődött az alapítványi vagyont érintő teljes körű átvilágítás.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványaihoz köthető új vezetés a Fővárosi Főügyészségen tett büntetőfeljelentést csalás, hűtlen kezelés, hamis magánokirat felhasználása és más bűncselekmények gyanújával – tudta meg az Index. A Pallas Athéné Alapítvány 400 millió forintos vagyonjuttatásban részesült, hogy a korábbi pénzügyi lépéseket teljeskörűen feltárják. Varga Mihály jegybankelnök az „átláthatóságot és felelős gazdálkodást” hirdetve kezdeményezte a jogellenes ügyletek felderítését.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése szerint az Optima-csoport „az alapítói célokkal ellentétesen” bonyolult céghálózatot épített ki, racionális gazdasági indokok nélkül. Állításuk szerint, február végén, Matolcsy György utolsó napjaiban, egy értékpapírkölcsön-ügylettel próbálták volna átruházni a vagyont a Quartz-csoportra.
Az ügylet az új vezetés szerint egyrészt jogszabályba ütközött, másrészt csalárd szándékkal köthették, illetve vélhetően színlelt szerződés volt
– nyilatkozta a lapnak egy belső forrás.
Ezt is ajánljuk a témában
A nemzeti bank ügyében a legerősebb állítás az, hogy vélhetően hűtlen kezelés történt, tehát nem kellő gondossággal kezelték a rájuk bízott vagyont.
A vizsgálatok során kiderült, hogy az alapítványok jelenleg nem rendelkeznek elegendő likvid vagyonnal az átvilágítás finanszírozására, ezért vált szükségessé a külön forrás biztosítása. „Az új vezetés egyértelművé tette, hogy a juttatás szigorúan pántlikázott, vagyis kizárólag az átvilágítási folyamatokat finanszírozhatják belőle” – mondta a forrás. A lap szerint a nyomozás 2024-re és 2025 első hónapjaira is kiterjed.
Bár az ÁSZ elnöke, Windisch László szerint az alapítványi vagyon zöme papíron megvan, a tényleges veszteség akár 150 milliárd forint is lehet. Az Index forrása figyelmeztetett: „Ez a hálózat annyira bonyolult, hogy most még nem lehet pontos becsléseket adni. Az viszont már most is biztosan kijelenthető, hogy vagyonvesztés és vagyoni károkozás történt.”
Matolcsy György ezzel szemben azt állítja, hogy az alapítványi vagyon teljes mértékben megvan.
Nyitókép: MTI/Hegedüs Róbert
***
Ezt is ajánljuk a témában
A főpolgármester „jobbkezének” tartott nyíltan homoszexuális Barabás Richárd kiállításán olyan plakát is megjelent, amelyen Orbán Viktort egyházi személyiségként ábrázolták.