Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében

A háttérben az Állami Számvevőszék vizsgálata áll, amely súlyos szabálytalanságokat tárt fel.

A nemzeti bank ügyében a legerősebb állítás az, hogy vélhetően hűtlen kezelés történt, tehát nem kellő gondossággal kezelték a rájuk bízott vagyont.
Ahogy azt korábban már a Mandiner is megírta, hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében, a háttérben pedig az Állami Számvevőszék vizsgálata áll, amely súlyos szabálytalanságokat tárt fel. A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodája ezen okból indított nyomozást hűtlen kezelés gyanúja miatt. A háttérben az Állami Számvevőszék vizsgálata áll, amely súlyos szabálytalanságokat tárt fel a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány és a Neumann János Egyetemért Alapítvány működésében.
A jelentés szerint az alapítványok vagyonkezelését végző Optima Befektetési Zrt. olyan átláthatatlan struktúrában helyezte ki a Pallas Athéné vagyonát meghaladó több száz milliárd forintot, hogy az szinte ellehetetlenítette a tényleges értékelést.
Ezt is ajánljuk a témában
A háttérben az Állami Számvevőszék vizsgálata áll, amely súlyos szabálytalanságokat tárt fel.
Az Állami Számvevőszék elnöke, Windisch László, most először nyilatkozott a botrány kirobbanása óta, a Dellában pedig úgy fogalmazott, hogy „soha nem kaptam Orbán Viktortól utasítást az ellenőrzési terv elkészítésére”. Hozzátette, „Javaslatokat kérek be a minisztériumoktól, de kevés szokott beérkezni. A nemzeti bankra vonatkozólag nem érkezett javaslat.”
Legerősebb állításunk az, hogy itt vélhetően hűtlen kezelés történt, tehát nem kellő gondossággal kezelték a rájuk bízott vagyont. Ezt az tudja elkövetni, akire rábízták a vagyon kezelését: ez pedig a kuratórium, az azt ellenőrző felügyelőbizottság, illetve a láncolatban lefelé a különböző cégeknek a vezetői.”
– jelentette ki az ÁSZ-elnök
Windisch László azt is hozzátette, hogy „önmagában a büntetés kiszabása a közpénz szempontjából, bár hasznos és talán elrettentő a jövőre nézve, de még hasznosabb lenne, ha vissza lehetne szerezni a pénzeket”. Szerint Matolcsy Ádám, az egykori jegybankelnök fia nem szerepel a számvevőszéki vizsgálatokban, ezért a megszólalása is meglepő. És ezzel ugyan biztosan nem javított a helyzetén, de azt nem tudja megítélni, hogy rontott-e vele.
Emlékeztetőül: Matolcsy György úgy nyilatkozott, hogy az MNB és az alapítványok is több milliárd forintnak megfelelő összeggel járultak hozzá a Neumann János Egyetem fejlesztéséhez. Mint elmondta „minden információ szerint megvan az alapítványi vagyon, sőt jelentősen emelkedett is, így a Neumann Egyetem befektetéseivel kapcsolatos ÁSZ-álláspont sem védhető”. Azt is hozzátette, hogy „az adatokból egyértelműen látszik, hogy az alapítványi vagyon teljes mértékben megvan, sőt az értéke meghaladja az 500 milliárd forintot”.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán
Ezt is ajánljuk a témában
A volt jegybankelnök telefonos interjúban reagált arra, hogy nyomozás folyik az ügyben.