Erre még Putyin sem volt felkészülve: tételesen bebizonyították, mekkora bajban van Európa

„A realitás az, hogy Amerika nélkül Európa nem hadviselő hatalom, hanem szavakra épülő árnyék” – foglalta össze a helyzetet a Faktum tényellenőrző portál.

A Faktum tényellenőrző portál az álhírek terjedésével foglalkozott a legújabb elemzésében.
Az álhírek terjedése és kommunikációs potenciáljuk kiaknázása egyre inkább jellemzi a politikai életet. Mindez nyilvánvalóan mérgezi a társadalmi diskurzust, számos etikai és médiatudatossági kérdést, és nem utolsó sorban vezető politikusok felelősségét is felvetve.
A Faktum tényellenőrző portál elemzésében az elmúlt év három leginkább elterjedt álhírét vizsgálta meg abból a szempontból, hogy honnan eredtek, miként terjedtek el, hogy viszonyult hozzájuk a hagyományos sajtó és az egyes politikai szereplők, illetve cáfolatukat követően milyen utóéletük volt.
A felsorolt esetek közül talán ez a legjelentősebb. Az elmúlt év legnagyobb visszhangot kiváltó álhíre a 2024 decemberének elején kapott szárnyra. Miután Bassár el-Aszad szír diktátor megbukott, iszlamista lázadók elfoglalták Damaszkuszt, Szíria fővárosát. Kezdetben olyan híreket terjedtek, hogy a menekülni kényszerülő Aszad repülőgépe lezuhant, ám később kiderül, hogy ez nem igaz:
a diktátor Moszkvában kapott menedékjogot.
A nemzetközi politikát megrengető események közepette a Magyar Hang nevű ellenzéki hetilap egy veszélyes álhírt kezdett el terjeszteni. A lap állítása szerint december 7-én este nyolc óra körül egy titokzatos Syrianair-repülőgép landolt a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, Ferihegyen. A Magyar Hang cikkében azt állította, hogy a repülőgép egy szír felségjelű utasszállító, amelynek fedélzetén maga Aszad és kísérete érkezhetett a magyar fővárosba.
A Magyar Hang – később eltávolított – értesülését a Telex is átvette, így fogalmazva: „a Magyar Hang arról számol be, hogy nagy készülődés előzte meg szombat este a Syrianair repülőjének érkezését Ferihegyen. A lap információ szerint a szíriai gép valamivel nyolc óra előtt gördült be az I. terminálra.”
Később azonban a Telex pontosította a hírt, jelezve, hogy szír gép nem érkezett Budapestre. Magyar Péter a korábbi ügyhöz hasonlóan most is rögtön átvette az álhírt és megosztotta azt a közösségi oldalán.
A Faktum azonban megjegyezte, hogy Magyar Péter sem bocsánatot nem kért a korábbi álhírterjesztését, sem érdemi korrekciót nem tett az ügyben. Mivel ebben az esetben az elsődleges „hírforrás” a politikus által megosztott poszt volt, a lapok általi korrekció nem tompította érdemben az álhír továbbterjedését.
Magyar a közösségi oldalán a mai napig fent lévő posztjában csupán az alábbi „korrekciót” tette meg (megpróbálva újrakeretezni a vádakat):
„Frissítés: közben már sűrűn cáfolja a szír gép érkezését az Orbánék által megvásárolt Budapest Airport… most már csak az a kérdés, hogy mit kért Aszad nevében a szír pátriárka Orbán Viktortól december 2-án a Karmelita Palotában…vagy esetleg most már ezt a találkozót is cáfolják? A TISZA Párt tudni akarja továbbá, hogy hány Aszad körüli üzletember vett részt Rogán Antal letelepedési kötvényprogramjában.”
A Faktum teljes elemzését ide kattintva olvashatja el.
Ezt is ajánljuk a témában
„A realitás az, hogy Amerika nélkül Európa nem hadviselő hatalom, hanem szavakra épülő árnyék” – foglalta össze a helyzetet a Faktum tényellenőrző portál.
Nyitókép: Balint Szentgallay / NurPhoto / NurPhoto via AFP