Száz százalék, hogy lesz európai-amerikai kereskedelmi megállapodás – mondta Trump Meloni mellett

Sikeresnek látszik az olasz miniszterelnök amerikai missziója.

Amerikai kormányzattól származó sajtóértesülésünk szerint a kormányfő kabinetfőnökének szankciós listára helyezését mindössze egy Politico által megírt cikk és egy Transparency International (Soros-szervezet) által kiállított szakvélemény „alapozta meg”.
A Donald Trump amerikai elnök vezette adminisztráció kedd este levette Rogán Antalt az Egyesült Államok szankciós listájáról, miután mondhatni bizonyítottan
politikai bosszúból, gyakorlatilag egy üres dosszié alapján szankcionálta Rogán Antalt az amerikai választáson csúfos vereséget szenvedő Joe Biden, és a magyar baloldalt pátyolgató David Pressman.
A Mandiner amerikai kormányzattól származó sajtóértesülései szerint a Rogán Antal elleni szankciókat megalapozó dossziéban ugyanis mindössze egy Politico által írt cikk és egy Transparency International (Soros-szervezet) által kiállított véleményt talált az amerikai adminisztráció, amikor felülvizsgálta volna a magyar kormány egyik tárcavezetőjét érintő szankciós listára helyezést.
Olvasóink számára ráadásul a Transparency International és a Biden-kormányzat közös akcióba lépése sem lehet túlságosan meglepő.
Emlékezetes: az Egyesült Államok külügyminisztériuma korábban is együttműködött a Transparency Internationallal, például a Globális Korrupcióellenes Konzorcium (GACC) projekt keretében, mely szoros kapcsolatban áll az Organized Crime and Corruption Reporting Projecttel (OCCRP).
Egy 2024 decemberében nyilvánosságra hozott jelentés szerint
az OCCRP legfőbb finanszírozói közé tartozik az amerikai kormány Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID), a National Endowment for Democracy (NED), valamint a Soros Alapítvány.
A dokumentum szerint az OCCRP 2008-as megalapítása óta legalább 47 millió dollárt (18,5 milliárd forint) kapott amerikai kormányzati forrásokból. Így jól látható, hogy egy kormányzatokon átívelő befektetésről van szó. Erről részletesen írtunk is már egy korábbi cikkünkben. A Transparency International és a USAID közös tevékenysége azonban nem merül ki ennyiben: 2021-ben a két szervezet közösen szervezett online fórumot, amelyen Samantha Power, a USAID vezetője beszélgetett civil aktivistákkal és oknyomozó újságírókkal.
Az ehhez hasonló programok 2022 – vagyis a USAID Közép-Európa Programjának elindulása után – új lendületet kaptak. Ezen a finanszírozási csatornán keresztül több magyar (ál)civil szervezet is támogatásban részesült – többek között a Magyar Helsinki Bizottság és az Amnesty International Magyarország.
Ami egyébként a Transparency International Magyarország (TIM) finanszírozást illeti: 2023-ban 84,4 millió forint támogatás érkezett a Transparency International Magyarországhoz az EU költségvetéséből vagy más államoktól, nemzetközi szervezetektől.
Ezen kívül a Transparency International Magyarország 2023-as közhasznú tevékenységének finanszírozói között szerepel a Soros által alapított Nyílt Társadalom Alapítvány, amely 2023-ban 100 ezer dollárt, azaz körülbelül 35 millió forint támogatást adott a szervezetnek.
A támogatók között megtalálhatjuk még a holland, francia, brit és svéd nagykövetséget, a German Marshall Fundot, a Sigrid Rausing Trustot, a VI. kerületi önkormányzatot és az Európai Bizottságot, amely több programon keresztül is finanszírozza a TIM működését.
Vagyis mielőtt a Soros Györgyöt kitüntető Joe Biden leköszönő amerikai elnök január 20-án, David Pressman leköszönő nagykövet pedig január 13-án távozott pozíciójából, mintegy folytatva az elmúlt 4 év amerikai hozzáállását, utolsó 2 hetüket azzal töltötték, hogy Soros Györgyöt kitüntették, Rogán Antalt pedig szankcionálták.
A fentiek alapján mondhatni bizonyítást nyert, hogy
az amerikai választáson súlyos vereséget szenvedő adminisztráció nem nyugodott bele a vereségébe, ami miatt a Donald Trumppal kitűnő kapcsolatot ápoló magyar kormányt akarták büntetni.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás