Mi az a bennfentes kereskedelem, ami Magyar Péter kapcsán előkerült? – megkérdeztük a büntetőjogászt

A büntetési tétel akár öt évig is terjedhet.

Nem véletlen ideges a TISZA elnöke, az MNB kérdéssorából kiderül, valótlan állításokkal védekezett eddig. Az ominózus napon ugyanis kereskedett a Mészáros Lőrinc-féle részvényekkel.
Az Index birtokába jutott az a bennfentes kereskedelemmel kapcsolatos kérdéssor, amelyet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) küldött el minap Magyar Péternek, a liberális TISZA Párt vezetőjének.
Az ügy háttere, hogy ugyancsak ez a portál írta meg először, hogy a pártelnök és európai parlamenti képviselő 2023. július 21-én, pénteken délután eladta az összes korábbi részvényét, és több tízmillió forint értékében vásárolt Opus Global Nyrt. részvényeket. Ugyanezen a napon, a tőzsdezárás után a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Opus bejelentette részvény-visszavásárlási programját, ami jelentősen megemelte a részvények árfolyamát. A következő hétfőn Magyar eladta az Opus-részvényeket.
Az üggyel kapcsolatban korábban több hangfelvétel is nyilvánosságra került. Ezek egyikén Magyar korábbi élettársa, Vogel Evelin arra utal, hogy a politikus jelentős tőzsdei előnyökhöz jutott olyan információk alapján, amelyek nem voltak nyilvánosak. Sajtóértesülések szerint a Nemzeti Nyomozó Iroda már vizsgálja az ügyet. Egyébiránt a bennfentes kereskedelem a vonatkozó uniós szabályok értelmében háromtól öt évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető.
Ezt is ajánljuk a témában
A büntetési tétel akár öt évig is terjedhet.
A politikus kamunak titulálta az Index első értesülését, és azt írta: „a cikkben idézett napon nem vettem és nem is adtam el részvényt”. Állítását azzal indokolta, banki kimutatásai bizonyítják, hogy 2023. július 21-én nem vett Opus-részvényeket, csak július 25-én, az Opus visszavásárlási programjának bejelentése után több nappal. Tagadja a bennfentes kereskedelem vádját.
Csakhogy az MNB-kérdéssorából egyértelműen kiderül, a bank tisztában van és bizonyítani is tudja, hogy a TISZA elnöke kereskedett 2023. július 21-én.
Tőkepiaci (vásárlási) megbízásokat adott be Opus-részvényre, illetve ugyanezen a napon eladási megbízásokat úgyszintén.
Ezért is merült fel az MNB részéről, hogy a politikus mire alapozza védekező állításait. Valamint az, hogy tájékozódott-e előzetesen – s ha igen, hogyan és kitől – a Mészáros-féle Opus aznapi (részvényvásárlási programmal kapcsolatos) bejelentéséről.
Az MNB szerdán közleményt adott ki, amely egy áprilisi telefonhívásról szól. Mint később kiderült, a TISZA-vezér volt az, aki indulatos hangnemben kifogásolta a piacfelügyeleti eljárást (amit az MNB a fentebb taglalt tőzsdei tranzakciók miatt indított el), illetve politikai tartalmú kijelentéseket is tett a pénzintézet munkatársának.
A jegybank közleménye szerint Magyar – bár a hivatalos kérdéseket átvette – vitatta azok szükségességét.
Később pedig azt írta a brüsszeli politikus közösségi oldalán: „felhívtam a nemzeti banki ügyintézőt és jeleztem neki, hogy a legtöbb felesleges és álságos kérdésre egy bohóc jelet fogok rajzolni”.
Ezt is ajánljuk a témában
A Tisza-vezér azt is világossá tette, nem hajlandó válaszolni a bűnösségét firtató kérdésekre.
Nyitókép forrása: Kisbenedek Attila / AFP