Térképen az amerikaiak elképesztő európai elrettentő ereje: Magyarország is érintett

Harmincegy állandó bázis, tizenkilenc egyéb katonai helyszín a kontinensen. Ezekhez a washingtoni védelmi minisztérium hozzáféréssel rendelkezik.

A magyar miniszterelnök több alkalommal is kifejezte támogatását egy közös európai hadsereg létrehozása iránt.
Azzal, hogy Donald Trump lett az Egyesült Államok – vagyis a NATO legerősebb tagállama – elnöke, megváltozott Európa biztonságpolitikájának fókusza.
Az új republikánus adminisztráció másképp tekint a kontinensre, különösen az Ukrajnával kapcsolatos kérdésekre, mint a korábbi Biden-kormányzat. 2024. december 8-ig a Pentagon jelentése szerint több mint 62 milliárd dollár értékű katonai támogatást nyújtott Kijevnek, amióta Oroszország megtámadta Ukrajnát.
Ezt is ajánljuk a témában
Harmincegy állandó bázis, tizenkilenc egyéb katonai helyszín a kontinensen. Ezekhez a washingtoni védelmi minisztérium hozzáféréssel rendelkezik.
Amerikai katonák már a konfliktus kitörése előtt is állomásoztak Európában – amerikai és NATO-jelzés alatt. Moszkva agresszív lépését követően azonban újabb kontingensek érkeztek a kontinensre. 2024 márciusában körülbelül 67 200 aktív szolgálatot teljesítő amerikai katona tartózkodott Európában, legnagyobb számban Németországban (35 068 fő), Olaszországban (12 375 fő) és az Egyesült Királyságban (10 058 fő). Júniusra ez a létszám tovább nőtt, és elérhette a 80 ezret.
Donald Trump ugyanakkor egyrészt érdekelt az orosz–ukrán háború lezárásában – egy időre fel is függesztette a Kijevnek szánt támogatásokat –, másrészt úgy véli,
hogy az európai NATO-tagállamok nem járulnak hozzá megfelelő mértékben saját védelmükhöz.
Szerinte nagyobb pénzügyi és katonai felelősséget kellene vállalniuk saját, illetve a transzatlanti szövetség biztonságáért, mert jelenleg túlzottan támaszkodnak az Egyesült Államok katonai erejére.
A republikánus elnök egészében újraértékelné a NATO küldetését, és többször is utalt rá, hogy Washington csökkenthetné szerepét a szövetségben – aminek egyértelműen Európa, illetve Ukrajna lehetnek a kárvallottjai.
Ezt is ajánljuk a témában
Számokkal, adatokkal és persze szakértővel jártunk utána, vajon délibábos álom-e az egész. Elemzés!
Az Európai Unió vezetői a 2025. március 6-i rendkívüli csúcstalálkozójukon támogatták Ursula von der Leyen bizottsági elnök fegyverkezési programját, amelynek alapját a ReArm Europe nevű ötpontos terv adná.
A Bizottság vezetője 800 milliárd eurós finanszírozási keretet javasolt a kontinens védelmi képességeinek megerősítésére.
Brüsszel több forrásból biztosítaná az összeget, és mintegy 150 milliárd eurós kölcsönt tenne elérhetővé a tagállamok számára. A tervek szerint az országok uniós forrásaik egy részét is fegyverkezésre fordíthatnák, illetve lehetővé tennék, hogy a védelmi kiadások miatt ne induljon túlzottdeficit-eljárás.
Ezt is ajánljuk a témában
Stratégia helyett hirtelenkedés, védelem helyett támadás, megfontoltság helyett pánik. Európa továbbra sem tért magához a trumpi sokkterápiából. Veczán Zoltán írása.
A magyar miniszterelnök több alkalommal is kifejezte támogatását egy közös európai hadsereg létrehozása iránt. Már 2016 júliusában, a tusnádfürdői 27. Bálványosi Szabadegyetemen kijelentette: „Létre kell hozni egy európai hadsereget, amely valódi közös haderő lenne, valódi közös ezredekkel.” Nem sokkal később Varsóban is hangsúlyozta a közös európai haderő szükségességét.
2022-ben ismét felvetette az ötletet, kiemelve, hogy az Európai Uniónak nincs közös védelmi politikája, és a haderőfejlesztés jelenleg koordinálatlan. 2024 októberében az Európai Parlament plenáris ülésén is rámutatott, hogy sürgető az európai biztonság- és védelempolitika intézményesítése.
Most, hogy a közös európai védelem ismét fókuszba került, Orbán Viktor úgy véli: az önálló védelmi képességek kiépítése szükségszerű. Ugyanakkor ennek anyagi hátterét nem közös hitelfelvétellel, hanem tagállami hozzájárulásokkal kell megoldani.
Ahogy egy brüsszeli egyeztetésen fogalmazott:
A kérdés az, hogy honnan lesz erre pénz. A mi javaslatunk az, hogy mindenki tegye be a saját kasszájából a szükséges pénzt. Ne pedig az unió közös hitelfelvételéből állítsuk elő a szükséges forrásokat. Nem akarunk senkivel sem közös adósságba keveredni.”
Ezt is ajánljuk a témában
Most már a balliberális média is arról ír, amit Orbán Viktor 2022 óta mond.