Brutális munka: elárulta a Hunyadi szerzője, mennyit kellett kutatnia, mielőtt írni kezdte a regényfolyamot

2025. április 14. 08:54

„A történelmi regényírásnak, szerintem, a legszebb része az anyaggyűjtés” – vallja Bán Mór író.

2025. április 14. 08:54

Az InfoRádiónak adott interjút Bán Mór, aki annak a történelmi regényfolyamnak a szerzője, amelyből a Hunyadi Jánosról szóló tízrészes sikersorozatot forgatták.

Bán az interjúban elárulta: „amikor elhatároztam, hogy a Hunyadiak koráról megpróbálok írni egy regénysorozatot, tehát eleve egy hosszabb sorozatban gondolkodtunk, nyilvánvaló volt, hogy ez mélyebb felkészülést indokol. 

Egy évet szántam arra, hogy utánaolvassak a történelmi eseményeknek, a karaktereknek, de ebből tíz év lett. Tíz évig csak az anyagot gyűjtöttem, és még egyetlen sort nem tudtam leírni.”

 

Ezt is ajánljuk a témában

Az író hozzátette: „Azóta is folyamatos a kutatás, most már lassan negyed évszázada az életem része, hogy ezt a korszakot kutatom, próbálok minden részletnek utánanézni. A történelmi regényírásnak, szerintem, a legszebb része az anyaggyűjtés, hiszen akkor van értelme, ha az embert érdeklik ezek a részletek. El is lehet veszni a részletekben, ezért nagyon komoly rendszerezésre van szükség, hogy hogyan lehet ebből regényes regényt megírni, ami nem veszik el a millió adatban, az évszámokban, az olyan részletekben, ami nem segíti az olvasást”.

Bán Mór azt is elmondta, „Igazán ott jön a neheze a feladatnak, hogy mindebből hogyan lehet olyan regénysorozatot megírni, amelynél az olvasó, reményeim szerint, nem veszi észre azt, hogy mennyi minden van belepakolva”.

A teljes interjút itt tekintheti meg:

Nyitókép: Nemzeti Filmintézet

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2025. április 14. 15:28
A filmen nem látszik, hogy a készítői odafigyeltek volna a részletekre. Éppen az ellenkezője látszik. Nem is hasonlít a film világa a XV. századi Magyarországra. A XV. században az emberek nem így öltözködtek, nem így viselkedtek, mint a filmen. Ez nem történelmi film, hanem fantázia film, afféle Trónok harca, csak megspórolta belőle a szerző a szereplők, a helyszínek az események kitalálását, azt csak átmásolta a történelemből, de attól még fantázia környezet maradt, történelmi nem lett.
Akitlosz
2025. április 14. 15:14
A produktum alapján nem eleget. Nem sikerült megelevenítenie a XV. századot. Hiteltelen, fals a termék.
Jack Reynor
2025. április 14. 12:32
Folytatás: A kutatómunkának különböző fajtái vannak. Ez az előbbi fanyalgó megkülönböztetés addig jó lenne, amíg megkülönbözteti a különböző fajtájú kutatást, de amint továbblép és kijelenti, hogy mi a valódi kutatómunka, mi a tudományos kutatómunka és mi nem, már értékel, előír és nagyon durván leszűkíti a lehetséges kutatások körét. Ez természetesen nagy marhaság, mivel amint az alapanyagokat feltárták, a későbbi kutató abból nem tud eredeti és új kutatást végezni. Másrészt egy későbbi kutatónak tisztában kell lennie a korábbi kutatók értelmezéseivel, a másodlagos források ismerete ugyanúgy kutatás, mint az elsődlegeseké.
Jack Reynor
2025. április 14. 12:31
8 éve volt egy fanyalgó és buta kritika a 444-en, amely ugyanúgy azt állította, hogy Bán Mór nem kutatott, csak utánanézett a dolgoknak: "Csakhogy valódi, tudományos értelemben vett kutatómunkáról nincs szó. A felsorolt adatok valóban kutatómunka eredményei, ám azokat nem a szerző, hanem a korszakkal foglalkozó történészek végezték el. Ezért bánjunk óvatosan azokkal a kijelentésekkel, hogy Bán Mór, vagy bármelyik történelmi regény szerzője, kutatómunkát végzett. Valószínűtlen ugyanis, hogy jelenlegi munkája mellett Bán Mór álmatlan éjszakák sorát töltötte volna folyóírással írt latin oklevelek kisilabizálásával, vagy latin nyelvű krónikák fordításával, ami a valódi kutatómunka jellemzője."
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!