A többség barátai és ellenségei

2025. április 05. 15:36

Miért is érdemes konfliktust vállalni?

2025. április 05. 15:36
null
G. Fodor Gábor
Magyar Nemzet

„A székely fintorogva beleszagol a levegőbe: − Fiam, te voltál? − Nem. − Asszony, akkor te? − Nem. − Akkor én. (Székely vicc)

Most tényleg összesűrűsödik az idő. Kapkodjuk a fejünket, annyi minden történik. A világban is, itthon is. Bizonytalan és kiszámíthatatlan időket élünk. A jövő felmérésének képességén túl ilyenkor nagy szükség van arra, hogy tudjuk, mit miért csinálunk, mint ahogy arra is, hogy ki tudjunk állni a saját érdekeinkért.
A másfél évtizede kormányzó Orbánékat előszeretettel vádolják azzal, hogy állandóan a konfliktusok élezésében érdekeltek, lételemük a konfrontáció. Egyik csatát követi a másik, a háborús miniszterelnök pedig a lőporfüst mámorában mindenhol újabb és újabb csataszagot szimatol. Amióta Orbán van, az életünk csupa tűzvész és nyargalás − szól a vádirat.

Ezt is ajánljuk a témában

Akik ezt mondják, azok egyúttal azt is állítják, hogy az a jó, ha nyugi van, az pedig rossz, ha feszkó. Politikaelméletileg cizelláltabban fogalmazva ez azt is jelenti, hogy a problémát az izgága vezetők jelentik, a személyek helyett az intézmények kellene hogy kormányozzanak, és akkor a politika nem a konfliktusok élezéséről, hanem a kompromisszumok kereséséről szólna. Helyette meg itt van nekünk ez.

Az állításnak kétségtelenül van vonzereje (ki vitatná, hogy jobb a békesség), de tényleg ennyire egyszerű? Tényleg izgágaságról van szó, és ha jönnének a kompromisszumkereső, gyenge vezetők, nekünk, állampolgároknak a politikáról is jobb véleményünk lenne? Az idealista iskola azt sugallja: hát hogyne.

Én viszont azt állítom, hogy az idealisták félreértik a politika természetét − rosszabb esetben hazudnak róla és elhallgatják az árat, amit fizetnünk kell azért, mert nem álltunk ki az érdekeinkért. Másképp fogalmazva, a realista, bár lehet, hogy kényelmetlen figura, de nyer, az idealista, meg lehet, hogy kellemes fazon, de veszít.

Mert könnyen belátható, hogy a világ, a politika előállít egy sor olyan kérdést, amelyben a kompromisszum már önmagában vereség lenne. A migráció kérdé­sében a kompromisszum (»na jó, legyen akkor kvóta, ennyit és ennyit befogadunk«) nem a két egymással szembenálló pozíció közötti kiegyezés, hanem önfeladás, saját érdekeinkről való lemondás, egy kapu, amit, ha kinyitunk, elvesztünk. Akárcsak a háború kérdésében, mondjuk a fegyverszállítás támogatása nem egy észszerű megegyezés a béke- és a háborúpártiak között, hanem a békepártiság feladása, sőt belépés a háborúba. Ráadásul a migrációellenesség vagy a békepártiság sincs magától, nem arról szól, hogy »na már most én békepárti vagyok, aztán jó napot«, hanem pont az a rákfenéje a kérdésnek, hogy nem könnyű kimaradni a háborúból vagy éppen a bevándorlók szétosztásából, hanem éppenséggel nehéz, mert a migráció- és a háborúpártiak azt akarják, hogy add fel a pozíciódat, azt akarják, hogy a te pozíciód ne legyen. Az eszközökben pedig nem válogatnak, nyomást helyeznek rád, neked pedig ki kell tudni állni az érdekeidért, erőt kell rendelned az álláspontod mögé, csak ekkor van esélyed a konfliktus sikeres megvívására. Az erő pedig a politikában az emberektől jön, a szavazatukból − ez a demokratikus politika értelme.”

Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
soilgyuri
2025. április 07. 12:05
Elolvastam az egészet. Egyértelmű az irány a maradék értelmiségibbnek mondható fideszeseket uszítja a konfliktusra. Akik olvasni tudnak, de a sorok között azért már nem, illetve hogy bemondásra elhiszik, hogy az árrés-stop következtében feleannyiba kerül a vaj mint előtte. A csávó az utóbbi évtizedben egyszer se volt lenn a közértben de valszeg egy nagyobb lánc boltjában sem. Az üzenet: NINCS KOMPROMISSZUM, ha bárkivel leállsz értelmesen beszélni akkor VÉGED! Erőszak lesz, háború lesz, nem lesz nyugdíj és a többi. Magyarul: marad a régi stratégia mert nincs jobb, négyzetre, köbre lehet emelni de kiszállni tilos. Nyilván minden erőforrás bele fog menni ami létezik. Meglátjuk. A szarvas is addig növeszti az agancsát amíg csak bírja, és egyszer csak már akkora lesz, hogy nem tudja fenntartani. Vagy megváltozik a környezet és nem az lesz ami a sikert jelenti. És akkor kipusztul a faj. A kérdés csak az, hogy ez már jövőre jön el vagy csak később. Meglátjuk. A világ változik, az biztos.
tapir32
2025. április 06. 14:53
A konfliktusmegoldás felnőtt módja a tárgyalás és a mediáció. Aki nem ezt az utat választja, az infantilis!
tapir32
2025. április 06. 14:50
A Magyar Kormány mindig kiállt Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett és elítélte az orosz agressziót! A kormány annak ellenére, hogy nem értett egyet a szankciós politikával, aláírta az szankciós dokumentumokat. Nem tartotta hatékonynak azokat. A Magyar Kormány álláspontja a mielőbbi tűzszünetről és békéről azt jelenti, hogy békés eszközökkel kell rendezni a konfliktust! További embertömegek halála és megnyomorodása nélkül.
tapir32
2025. április 06. 14:49
Az EU háborúpárti vezetése semmit sem tett a háború befejezéséért, a békéért! Erkölcstelen álláspont! Az EU háborúpárti vezetése a háború támogatásával további ezreket küld a halálba! Erkölcstelen álláspont! Magyarország és a békét akarók képviselik az európai kultúrát és az erkölcsöt! A konfliktusmegoldás felnőtt módja a tárgyalás és a mediáció. Az európai értékeket Magyarországon és az EU-ban a Fidesz-KDNP képviseli.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!