„A Paksi Atomerőmű alternatív, amerikai üzemanyag-beszállításáról, amerikai gyártmányú kis moduláris atomreaktorok (SMR) magyarországi telepítésének lehetőségéről és a magyar–amerikai nukleáris együttműködésről tárgyaltam Magyarországon három napon át” – válaszolt a Világgazdaságnak Justin Friedman, az amerikai külügyminisztérium nukleárisenergia-kereskedelmi versenyképességért felelős vezető tanácsadója egy háttérbeszélgetésen.
A tanácsadó három nap leforgása alatt tárgyalt a többi között Lantos Csaba energiaügyi miniszterrel, Magyar Levente külgazdasági és külügyminiszter helyettessel, Kádár Anna Beatrixszal, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatójával és Horváth Péter Jánossal, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatójával is.
A szaktárca eddig várakozó állásponton volt a technológiával kapcsolatban
A Világgazdaság rámutatott, hogy korábban Lantos Csaba energiaügyi miniszter arról beszélt, hogy Magyarország kivár az SMR technológiával kapcsolatban, ugyanis
az új fejlesztésű technológia még nem bizonyította, hogy több éven át is stabilan és biztonságosan működik, túl korai beszerzése ezért kockázatos lehet.
Az ezzel kapcsolatos felvetésre reagálva Justin Friedman közölte, hogy a felkínálható amerikai technológia, például a Westinghouse AP300-as (tehát 300 megawattos) reaktora korábbi, nagyobb kapacitású, már sok éve bizonyított reaktortechnológián alapul. Úgy látja, hogy aki későn dönt az SMR beszerzéséről, az lemaradhat, vagy erős versenyre kényszerülhet a hasonló megrendelésekre készülő országokkal.
Paks II. is szóba került
Kérdésre válaszolva Justin Friedman cáfolta, hogy amerikai cégek bármilyen módon részt kívánnának venni a Paks II. projektben. Ugyanakkor úgy látja, hogy Magyarország növekvő energiaigénye a következő években indokolttá teheti több gigawattnyi további, akár két paksi atomerőműnyi nukleáris kapacitás telepítését is.
Nyitókép: YouTube