Megjelent Magyarországon a pestis – itt vannak a részletek
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/01/Fd5-NfizdhxYTGtsBDrJMi-GZejbYNST_QoHB8PFRWw/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzEwMmM0NmEzM2NjMTRmODliYjY2NDIzZTAyNzY1ZjYy.jpg)
A Nébih figyelmeztet az előírt vizsgálatok elvégzésére a vírus megakadályozásának érdekében.
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/01/Fd5-NfizdhxYTGtsBDrJMi-GZejbYNST_QoHB8PFRWw/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzEwMmM0NmEzM2NjMTRmODliYjY2NDIzZTAyNzY1ZjYy.jpg)
Még január végén ütötte fel a fejét a kiskérődzők pestise Zala vármegyében. Az országos főállatorvos is szigorú intézkedéseket rendelt el. Hogy áll a védekezés? Mit lehet tudni a jelenlegi járványhelyzetről? Ennek jártunk utána.
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, a kiskérődzők pestise vírust mutatta ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Zala vármegyében, a szentgyörgyvölgyi laboratóriumban. A fertőzött állatokat egy romániai gyűjtőállomásról szállították Magyarországra január 15-én. Bár Romániában idén még nem jelentettek ilyen esetet, 2024-ben több kitörést és számos gócpontot regisztráltak.
A vírus a juhokat és kecskéket érinti, heveny lázas tünetekkel és nyálkahártya-gyulladással jár, jelentős gazdasági károkat okozva. Az Átlátszó összeállításában ismertette, ez a vírus a kiskérődzők egyik legfertőzőbb betegsége.
Az elhullási arány általában magas, 80-90 vagy súlyosabb fertőzések esetén akár 100 százalékos is lehet,
de a körülményektől függően ennél jóval alacsonyabb arány is előfordulhat.
A Nébih hivatalos oldalán emlékeztetett, hogy
a betegség eddig nem fordult elő Magyarországon, ezért az érintett állományt felszámolják, valamint védelmi és megfigyelési körzeteket jelöltek ki, amelyek Szlovénia területére is átnyúlnak.
Az érintett körzetekben január vége óta zajlanak a szűrővizsgálatok. Hozzátették, a járvány megelőzése érdekében további intézkedésig nem érkezhetnek kiskérődző szállítmányok Romániából.
Ezt is ajánljuk a témában
A Nébih figyelmeztet az előírt vizsgálatok elvégzésére a vírus megakadályozásának érdekében.
A Nébih továbbá arra kérte az érintett gazdákat, hogy szigorúan tartsák be a járványvédelmi előírásokat, és végeztessék el az előírt vizsgálatokat, hogy megakadályozzák a vírus további terjedését.
Az országos főállatorvos január 31-én elrendelte a kiskérődzők forgalmának korlátozását Zala megye teljes területén, és megtiltotta a vadasparkok, állatsimogatók látogatását a megyében február 10-ig. Február 15-ig Magyarország egész területén tilos a kiskérődzők vásárokba, kiállításokra vitele.
A főállatorvos mindezek mellett utasítást adott arra, hogy a Szentgyörgyvölgyről elszállított több ezer birkatetem (sajtóértesülések szerint mintegy 3500 darab juhot kellett levágni– szerk.) szállítási útvonalán az összes településen vegyenek vérmintát minden kiskérődző állományból – idézte az Átlátszó.
A járványhelyzet kapcsán kérdésekkel fordultunk a NÉBIH felé. Amint válaszolnak cikkünket frissítjük.
Frissítés:
Időközben megérkeztek a válaszok a Nébihtől. Az iránti érdeklődésünkre, hogy mennyire súlyos a jelenlegi járványhelyzet, kell-e attól tartani, hogy újabb térségekre, vármegyékre terjed át, azt a választ kaptuk, hogy
a hatóság a betegséggel érintett valamennyi állományt felszámolta.
Az érintett állattartó telepeken az elsődleges fertőtlenítéseket követően a takarítást és az első végfertőtlenítéseket is elvégezték. Azt is tudatták lapunkkal, hogy eddig összesen három állomány felszámolására került sor még januárban. De azóta nem merült fel sehol a fertőzés gyanúja.
A kitörések körüli korlátozott területeken zajlanak az esetleges további fertőzéseket feltáró vérvételezések, amelyek eddigi kedvező eredményei alapján várható, hogy amennyiben az állattartók betartják a járványvédelmi intézkedéseket és korlátozásokat, sikerül megfékezni a járványt – hangsúlyozták.
Hozzátették, a vérvételezések Vas vármegyében befejeződtek, de Zala vármegyében még zajlanak.
Az eddigi kedvező részeredmények alapján pedig úgy tűnik, sikerült megakadályozni a fertőzés továbbterjedését.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ugyancsak kérdésre válaszolva hangsúlyozta, rendkívül fontos, hogy az állattartók betartsák a járványvédelmi intézkedéseket. Mivel a vírus behurcolása az állatokkal történő közvetlen kontaktuson kívül megtörténhet ruházattal eszközzel, gépjárművel, szennyezett takarmánnyal és alomanyaggal, nagyon fontos, hogy a gazdák átöltözzenek mielőtt állataikhoz mennek, az állattartó telepükre pedig csak a szabályok betartásával, látogatási napló vezetése mellett, és csak feltétlenül szükséges esetben engedjenek be bárkit.
Végül arra a kérdésünkre, hogy az érintett gazdák kárát ki és mi módon téríti meg, azt a választ kaptuk, hogy
az állategészségügyi szabályokat betartó állattartók számíthatnak a járvány megfékezése érdekében, hatósági intézkedés során felszámolt állataik, takarmányuk utáni állami kártalanításra.
A kártalanítási eljárás során az illetékes hatóság becslési eljárás alkalmával megállapítja a kártalanítás értékét, ami a kártalanítási határozat alapját képezi. A kártalanítási határozat véglegessé válását követő 60. napon történik meg a kártalanítási összeg kifizetése az állatok tulajdonosának – írta a Nébih.
Nyitókép illusztráció: Fotó: Pixabay
***
Ezt is ajánljuk a témában
Fontos döntést hozott az országos főállatorvos.
Ezt is ajánljuk a témában
Az országban eddig 37 aktív fertőző gócot azonosítottak.