Rákosdubaj ügye nem más, mint a cselekvők harca a semmittevőkkel
Hogy Karácsony Gergely élhet-e az elővásárlási jogával, azt majd kijogászkodják a jogászok. De hogy értelme nem lenne, az egészen bizonyos. Kohán Mátyás írása.
Mi a jobb, ha tovább rohad egy terület, vagy ha pénzügyi kockázatot vállaló befektetők rendbe teszik?
A magasépület nem esztétikai kategória. Egy torony lehet szép vagy ronda, sőt egyikünknek szép, másikunknak ronda. Miképp a tájba illeszkedése is eltérő benyomásokat vált ki.
Évtizedes vita, hogy Budapestnek ártanának vagy jót tennének a toronyházak.
Azokat az érveket, amelyek most Rákosrendező kapcsán elhangzanak, pró és kontra mind hallhattuk már. Európa számos gyönyörű városában megférnek az ódon épületremekek és a toronyépületek, egyesek jól néznek ki, mások kevésbé sikerültek. Bécs belvárosi patináján semmit nem rontott, hogy a Duna partján egy új városrész épült felhőkarcolókkal, Frankfurtnak névjegye a skyline épületek sora, Barcelonában kifejezetten jól néz ki a Torre Glòries, a New York-i Vasalóházat még azok is szeretik, akik egyébként ódzkodnak az égbe hasító épületektől.
A modernizmusellenesség helyett értelmes vitának is helye volna.
Mi a jobb, ha tovább rohad egy terület, vagy ha pénzügyi kockázatot vállaló befektetők rendbe teszik?
Mi a jobb, ha széltében épül a város, és megeszi a környező kistelepüléseket, agglomerációvá silányítva a gyönyörű, saját egyéniségű, falusi-kisvárosi szerkezetű tereket, vagy ha felfelé épül?
A mostani, politikai színezetű vita is lezajlott már sokszor: az ellenzék a szokásos panelekre építve ellenez mindent, amit a kormány tenne. A modernizmus elleni feltételezett közhangulatra épít (ami meglepő magukat progresszívnek tételező pártoktól)
a főpolgármestertől az influenszer volt férjig mindenki, aki egyesül a nagy huhogásban.
Az ellenzék aktuális vezetőjének szövegében még az idegengyűlölet, a vallás- és kultúraellenesség is felrémlik, nem csoda, hogy egy platformra került a huszonhárommillió románnal riogatókkal. Azt írja: „A magyar emberek nemet mondanak az ötszáz méteres felhőkarcolóra, luxus-bevásárlóközpontra és mecsetekre, és igent a bérlakások ezreire és egy élhető városrészre.”
Ez a szöveg minden elemében értelmetlen: sajnos vagy szerencsére – megítélés kérdése – ötszáz méteres felhőkarcoló nem épülhet Budapesten, luxus-bevásárlóközpontra én például biztos nem tartok igényt (sőt másmilyenre se), de sokan igen,
jóérzésű ember pedig nem riogat vallási intézmények ellen, nem mintha lenne kereslet Rákosrendezőn mecsetre, vagy életszerű lenne, hogy az Egyesült Arab Emírségekből oda akarnának költözni.
Bérlakásra pedig valóban szükség van, ám ez úgy kerül ide, mint csizma az asztalra – szerencse ellenben, hogy épp van kormányzati program, amely serkentheti a bérlakáspiacot. A főpolgármester így csatlakozik rá az influenszerre: „A Mini-Dubaj-projekt minden eleme felháborító és abszurd.”
A helyzet az, hogy a főváros sosem épített semmit, ami maradandó és fontos. A nagyberuházások mögött mindig is az állam állt, vagy az állam által idecsábított befektetők.
Így volt ez a millennium idején, amikor világvárossá vált Budapest, csak akkor a közmunkatanács, Budapest képviselői segítették és nem hátráltatták a kormányt. Így volt ez az előző tizenöt évben is,
Karácsony Gergely pont így beszélt a Városligetről, amely közben világsiker lett, és a fővárosiak éppúgy sokra becsülik, mint a városba látogató vidékiek.
Így volt ez akkor is, amikor Wachsler Tamás irányításával elkezdődött a Kossuth tér rendbetétele, és a parkolóból egy káprázatos városi tér lett, a munkálatok alatt a szobrokon purparlézott az ellenzék. Most mindenki szereti és becsüli a nemzet főterét. Így volt ez, amikor a Várkert Bazárt, majd a budai várat elkezdték rendbe hozni, ma már minden arra járó gyönyörködik benne. Amikor Széchenyi Ödön javaslatára a 19. század utolsó harmadában svájci szakemberek építeni kezdték a siklót, az extrémebb beruházás volt, mint ma egy lepusztult, ebek harmincadjára hagyott városi tér rendbetétele. Akkor is voltak, akik érveltek ellene, igaz, jóval színvonalasabban, mint a mai ellenzék.
Szerencsére felépült, ahogy néhány gyönyörű svájci villa is a városban.
Rákosrendező jövőjét nem ismerjük. Könnyen lehet, hogy azt az utat járja majd be, amelyet az eddigi beruházások: sikeres lesz, és közszeretetet vív ki. Az ellenzék viszont évtizedek óta, még ha a szereplők a forgószínpadon változnak is, ugyanazt fújja: ne, ne, ne! Annyiban következetesek, hogy ők nem is építenek soha semmit.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Hogy Karácsony Gergely élhet-e az elővásárlási jogával, azt majd kijogászkodják a jogászok. De hogy értelme nem lenne, az egészen bizonyos. Kohán Mátyás írása.
(Nyitókép: Faktum)