Így vette el a baloldal a tizenharmadik havi nyugdíjat, amelyet az Orbán-kormány 2021-ben újra bevezetett

2025. február 10. 21:20

Bajnai Gordon 2009 elején világossá tette: Magyarország nem tud többé 13. havi nyugdíjat fizetni. A baloldal által elvett időskori ellátás visszaállítása az Orbán-kormány egyik legfontosabb vállalása volt, amelyet be is tartottak.

2025. február 10. 21:20

A 13. havi nyugdíj a jövőben is a magyar nyugellátás fontos része lesz, és a magyar kormány továbbra is elkötelezett amellett, hogy növelje a nyugdíjak vásárlóerejét, megvédje a nyugdíjasokat - közölte a szerdai Kormányinfón Gulyás Gergely. A Miniszterelnökséget vezető miniszter hozzátette:

a 13. havi nyugdíj a jövőben is a magyar nyugellátás fontos része lesz.

A kormány 13. havi nyugdíjakkal kapcsolatos álláspontja tehát változatlan, miközben Brüsszel és a Magyar Péter vezette hazai ellenzék is elvenné az idősektől 

a 2021-ben újra bevezetett, előtte 2009-ben Bajnai Gordon baloldali miniszterelnök által eltörölt kiegészítést.

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

Bajnai Gordon vette el a pluszhavi ellátást

Komoly csapást jelentett a nyugdíjasoknak a Bajnai Gordon vezette, magát szakértői kormánynak nevező baloldali kabinet azzal, hogy 2009 júliusától megszüntette a 13. havi nyugdíjat. Bajnai 2009 tavaszán arról beszélt, hogy a súlyos gazdasági válság és Magyarország államcsőd-közeli gazdasági helyzete nem teszi lehetővé, hogy az állam a továbbiakban 13. havi nyugdíjat fizessen. Akkor a kormányfő azt mondta:

az időseknek is áldozatot kell hozniuk.

Erre hivatkozva a Bajnai-kormány már az akkoriban két részletben folyósított 13. havi nyugdíj 2009-re járó második részletét is elvette az idősektől, 2010-től pedig teljesen megszűnt a kiegészítés. 

Szintén Bajnai Gordon kormánya szüntette meg a fenntarthatatlan svájci indexálást, 

amelyet sokan tévesen a Fidesz-KDNP kormánynak tulajdonítanak.

Orbán Viktor visszaadta az idősek pénzét

A 13. havi nyugdíj 2009-es eltörlése mellett számos más, lakosságot megszorító intézkedést is megszavazott az MSZP-SZDSZ többségű Országgyűlés, beleértve a közszférában a 13. havi fizetés megszüntetését, az adók emelését, valamint a rezsiköltségek további emelkedését okozó támogatásokat. Kétségtelen, hogy a 2009-es év a nyugdíjasok számára jelentette a legnagyobb csapást.

Orbán Viktor miniszterelnök már 2010-es hivatalba lépését követően ígéretet tett arra, hogy ismét bevezeti a jobboldali kormány a plusz havi ellátást. Erre ugyanakkor csak 2021-től került sor. A kormány 2020-ban, a Covid-19 járványra adott válaszintézkedések részeként döntött arról, 2021-től fokozatosan visszaépíti a 13. havi nyugdíjat és 2024-re már a teljes plusz egyhavi juttatást kapják a jogosultak.

Végül a kormány az ígért dátumnál jóval hamarabb, 2022-ben már a 100 százalékos kiegészítést utalta az idős embereknek. A kormány emellett számos intézkedéssel segíti őket, kiemelt figyelmet fordítva a kistelepüléseken élőre: az idősek is igényelhetik az otthonfelújítási támogatást.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitóképünkön Bajnai Gordon miniszterelnök beszél 2009 tavaszán az Idősügyi Tanács ülésén, mellette Kiss Péter miniszter és Korózs Lajos államtitkár.

Fotó: MTI/Bruzák Noémi

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
files32
2025. február 11. 05:46
Pártunk és kormányunk megőrzik a nyugdíkak vásárlóértékét, egy fillérrel SE ér többet a nyugdíj, mint 2010 ben. Sőt....
files32
2025. február 11. 05:34
21-ig fontosabb volt a kiccsalád.
nemecsek-3
2025. február 11. 01:45
Jobb lenne ha a hülye mandiner nem a döbbenet meg a hoppá szószólója lenne, hanem tematikusan folyamatosan hozná az elmúlt 50 év történéseit magyarázattal, mert már 2010-től is nagyon sok fiatal vált felnőttél akik úgy mondanak "demokratikus " véleményt mindenről, hogy ami alapján véleményt formálnak annak vagy semmi, vagy hamis, vagy legenda vagy indulat az alapja a valós történelem és gazdaságtörténet ismeretének hiánya miatt ..... nem is beszélve azokról akik részesei voltak ugyan már az említett időszaknak de valahogy kikopik az emlékezetükből az ami töretlenül él tovább és újra és újra szárba próbál szökkenni a baloldali politikában
MTom
2025. február 11. 00:03
Tehat igaza volt bajnainak ha a dagadt is csak 12 evvel kesobb vezette be. Mikor mar kezdte erezni hogy el kell kezdeni osztogatni a valasztasok elott
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!