Szakértő: egész Európát gyötri a gázkrízis, Brüsszel mégis tétlen
Miért nem lép az Európai Bizottság az ukrán gáztranzit leállításával szemben? Mi lesz a szankciókkal? Milyen hatással lesz az EU-ra Trump újabb elnökségének?
Nagy árat fizet Európa, amiért az EU nem lép fel Ukrajnával szemben egy fontos kérdésben. Szakértő a részletekről.
Minden szereplő rosszul jár azzal, hogy Ukrajna leállította az Európába irányuló gáztranzitot. Oroszország ugyanakkor továbbra sem teszi le a fegyvert, noha a 2022 óta életben lévő energetikai szankciók Brüsszel szerint ide kellett volna, hogy vezessenek. A Mandiner REAKCIÓ vendége volt Hortay Olivér, a Századvég Energia-és Klímapolitika Üzletágának vezetője, aki szerint
azzal, hogy Kijev leállította az Európába irányuló vezetékes gázszállítást, vélhetően nyomást akar gyakorolni a közép-európai országokra.
Ezt is ajánljuk a témában
Miért nem lép az Európai Bizottság az ukrán gáztranzit leállításával szemben? Mi lesz a szankciókkal? Milyen hatással lesz az EU-ra Trump újabb elnökségének?
A tranzit leállítása Kijevnek egymilliárd dolláros kiesést okoz évente, ugyanakkor Ukrajna finanszírozása a külső támogatókon múlik. Oroszország sem jár jól azzal, hogy több milliárd dolláros gázüzlettől esik el, a korábban Ukrajnán keresztül szállított földgázmennyiségnek új piacot kell találnia.
Az Európai Unió is rosszul jár, mivel az ukrán tranzit leállításának hírére emelkedni kezdett a holland tőzsdén a földgáz világpiaci ára.
Ehhez társul a leköszönő Biden-adminisztráció újabb szankciós csomagja, amely miatt gyors emelkedésnek indult a kőolaj világpiaci ára.
A szakértő rámutatott: az Ukrajnával kötött társulási megállapodás értelmében Kijev nem korlátozhatná az orosz energiahordozók szállítását, ugyanakkor az EU energiaügyi biztosa többször is kifejtette, Brüsszel nem tesz lépéseket Ukrajnával szemben. Ez korábban is így volt, egyebek mellett a tavalyi Lukoil-ügyben is. Sőt, márciusig olyan javaslatot szeretne letenni az asztalra, amely teljesen megszüntetné az orosz energiahordozók uniós beszerzését. Hortay Olivér felidézte:
noha az Európai Bizottságot nem zavarja, hogy Kijev leállította a vezetékes orosz gáz szállítását és rendszeresen bírálja Magyarországot és Szlovákiát az orosz beszerzések miatt, tavaly rekordot döntött az orosz LNG importja.
Donald Trump elnöksége sem kedvez az európai energiapiacnak. Az Egyesült Államok elnöke már többször is kijelentette, hogy Európának amerikai cseppfolyósított földgázra kell cserélnie az orosz LNG-t. Ez lényegesen drágább és környezetszennyezőbb megoldás, mint a vezetéken érkező földgáz.
Ezzel kapcsolatban Hortay Olivér megjegyezte: Európában újra el kellene kezdődnie egy vitának az orosz szankciókról, mivel egyértelmű, hogy ezek nem érték el céljukat, mivel Moszkva még mindig harcol Ukrajnában, gazdasága nem roppant össze.
Ezt is ajánljuk a témában
Rekordot döntött idén az orosz LNG uniós importja.
Ezt is ajánljuk a témában
Nagyon rossz üzenete volt annak, hogy az Európai Bizottság lényegében Kijev mellé állt a Lukoil-ügyben, azt sugalmazva, hogy Ukrajna büntetlenül megtehet bármit.
Közben Donald Trump első intézkedései között szerepelt az amerikai szénhidrogén-kitermelés növelése, amellyel a világpiac leuralása az amerikai elnök célja. Ezzel párhuzamosan Trump már jelezte, kilép azokból a klímaegyezményekből és megszünteti azokat a korlátozásokat, amelyek hátrányosan az Egyesült Államok számára.
Fotó: JOHN THYS /AFP
A teljes adás itt megtekinthető