Fellélegezhetünk: hiába rúgta fel az évtizedes egyezményt Putyin és Zelenszkij, Magyarország biztonságban van
Advent negyedik vasárnapján jó hír jött.
Rekordot döntött idén az orosz LNG uniós importja.
Nyitókép: Vladimir Zapletin/Getty Images
Hiába tűzte ki célul az Európai Unió, hogy csökkenti az orosz energiahordozóktól való függőségét, a bevezetett szankciók ellenére ugyanis
rekordot döntött az orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) behozatala az Európai Unióba
– írja a nyilvánosan hozzáférhető adatokra hivatkozva a Financial Times.
A brit gazdasági lap szerint már december közepén meghaladta az uniós behozatal a 2023-as, 15,2 millió tonnás rekordot: a blokk 16,5 millió tonna orosz LNG-t importált 2024-ben. Az orosz energiahordozókkal szemben bevezetett uniós tilalom nem vonatkozik a földgázra, ugyanakkor az EU arról döntött, hogy 2027-ig teljesen leállítja az Oroszországból származó fosszilis tüzelőanyagok behozatalát.
Ezt is ajánljuk a témában
Advent negyedik vasárnapján jó hír jött.
Az orosz LNG-re vonatkozó szerződések 33 százaléka azonnali megállapodás alapján születtek, mivel az azonnali piacon olcsóbb szállítmányokra tehettek szert a megrendelők. Ráadásul a szállítmányok záradéka több esetben is olyan – sokszor valótlan – biztosítékot tartalmaz, amely szerint az LNG szállítmány nem orosz eredetű.
Az orosz cseppfolyósított földgáz iránti keresletet jelentősen növeli, hogy az ára jóval alacsonyabb, mint az Egyesült Államokból érkező LNG szállítmányoké.
A Financial Times cikke emlékeztet, jelenleg az EU gázellátásának 16 százaléka érkezik Oroszországból, vagy harmadik országon keresztül orosz forrásból. Ennek ellenére Brüsszel továbbra is úgy véli, az EU-nak nincs szüksége az orosz forrásokra, még akkor sem, ha az alternatív források ára jóval magasabb. A legnagyobb importnövekedést Franciaország érte el, noha Párizs már az év közepén figyelmeztette a kereskedőket arra, csökkentsék az orosz tüzelőanyag behozatalát. A második legnagyobb importőr Belgium, ahol nem csak az EU-ba érkező szállítmányokat rakodják, hanem a további exportra értékesített orosz LNG-nek is tranzitországa.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke korábban arra figyelmeztetett, nem csak az orosz energiafüggőség megszüntetése, hanem Donald Trump amerikai elnök figyelmeztetése miatt is szükség lenne arra, hogy az EU elkötelezze magát a jóval drágább amerikai LNG importja mellett. Trump arra figyelmeztetett, uniós vállalások híján vámokkal kell szembesülnie a blokknak.
Ezt is ajánljuk a témában
Katar nem blöfföl, ha az LNG-ről van szó.
Nem az orosz energiafüggőség okozza jelenleg a legtöbb fejtörést Brüsszelben, noha a problémákról viszonylag szűkszavúan nyilatkozik a bizottság. Komoly fenyegetést jelent az uniós energiabiztonságra és az árak további emelkedését vetíti előre, hogy Norvégia 2026-tól jelentősen korlátozná a Dániába, az Egyesült Királyságba és Németországba irányuló villamosenergia-exportját. Ennek oka, hogy Norvégiában a hosszú ideje tartó szélcsendes időszak miatt az ország erőművei jóval kevesebb energiát tudtak előállítani. Ennek egy része ráadásul az EU-ba irányul, emiatt a skandináv országban rövid idő alatt megduplázódott a villamosenergia ára. Norvégia balközép koalíciós kormánya azt szeretné, ha csak akkor küldene az ország áramot külföldre, ha a belföldi árak alacsonyan tarthatók.
Gyakorlatilag zsarolási potenciálként tekint az EU-s energiabiztonságra a blokk másik kiemelt kereskedelmi partnere, Katar. A közel-keleti ország nemrég bejelentette: leállítja az EU-ba irányuló gázszállításokat, ha a blokk országai a fenntarthatósági átvilágításról szóló, nemrég elfogadott jogszabály alapján büntetéseket szabnak ki
***
Ezt is ajánljuk a témában
Fico meglátogatja Putyint a gáztranzit ügyében, ráadásul nem is akármilyen tisztségben.