Kíméletlen leleplezés: csak a közbizalom megingatására szolgált az ellenzéki elemzés

2025. január 29. 19:07

Hiába ígér sokat a Telex cikke, konkrét bizonyítékokat nem mutat be.

2025. január 29. 19:07

Alapos vizsgálatnak vetette alá a Telex egyik elemzését a Faktum tényellenőrző oldal: mint rámutatnak, A középosztály már nem támogatja, pénzügyi döntéseivel mégis fenntartja az Orbán-rendszert című írással azt sugallja a szerző, hogy a lakossági állampapír-vásárlás és az állam finanszírozása direkt módon legitimálja és támogatja az aktuális politikai berendezkedést.

A Telex egy olyan leegyszerűsítőnek nevezhető narratívával operál, amely figyelmen kívül hagyja a modern demokratikus államok működésének komplex intézményi és történeti kontextusát. Nem beszélve arról, hogy

az írás közvetetten képes az államba és annak finanszírozásába vetett bizalom megingatására, miközben a cikk maga konkrét bizonyítékokat nem mutat be az állampapírok által bevont tőke politikai felhasználására.

Eközben a politikai gondolkodás alapvetése, hogy a politikai harc a véges erőforrások feletti diszponáció végett zajlik – hangsúlyozta elemzésében a Faktum.

A szerző kíméletlen: nemzetközi kitekintéssel cáfolja meg az ellenzéki portál eszmefuttatását, japán, svéd, indiai és német példákkal támasztja alá érveit, majd azt is hozzáteszi, a modern állam finanszírozása egy többrétegű, komplex mechanizmus, amely túlmutat az egyszerű költségvetési bevétel-kiadás dichotómián.

Ezt is ajánljuk a témában

Mint kiemelték, a cikk csak a közbizalom és a hazai pénzügyi rendszerbe vetett fogyasztói hit megkérdőjelezésére született: „az állam finanszírozási mechanizmusainak politikai instrumentalizálása olyan reduktív értelmezési keretet teremt a telexes szerző cikkében, amely figyelmen kívül hagyja a modern államok működésének komplex intézményi logikáját. A lakossági részvétel az állam finanszírozásában sokkal inkább a társadalmi-gazdasági fejlettség strukturális következménye, mintsem közvetlen politikai preferenciák kifejeződése”.

A Faktum teljes elemzését ide kattintva tudja elolvasni.

Fotó: Andrzej Rostek/Getty Images

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
mi-egy-nagy-vibralo-tojast-hasznalunk-2
2025. január 29. 20:26
"A lakossági részvétel az állam finanszírozásában sokkal inkább a társadalmi-gazdasági fejlettség strukturális következménye, mintsem közvetlen politikai preferenciák kifejeződése”." Vagy csak a mérsékelt kockázatvállalás/egyéb pénzügyi inkompetenciák manifesztálódása.
istvanpeter
2025. január 29. 19:35
Minden vita felesleges és értelmetlen, mert az államadósság lakossági finanszírozása egy egészen kiváló forma, ami egyébként a lakosság jó pénzügyi helyzetét is tükrözi.
T. Péter
2025. január 29. 19:18 Szerkesztve
Ez valóban tanulságos. A Telexen megjelent cikk (egyébként nem a Telexé, hanem egy statisztikus-demográfus szakemberé) részletesen, adatok tömkelegével érvel az állítása mellett. A Transzparensék "cáfolata" teljesen lényegtelen, oda nem illő grafikonokat hoz általánosságban mindenféle más országokból. Egészen másról beszél, köze sincs a Telexen felbukkanó állításokhoz, és természetesen semmiféle "kíméletlen leleplezést" nem tartalmaz, és "alapos vizsgálatnak" se nagyon nevezhető. Semmi értékelhető köze nincs a japán állampapírpiac tulajdonosi szerkezetének ahhoz, hogy itthon idén konkrétan milyen a magyar költségvetés mozgástere, vagy hogy honnan lesz pénz a választást megelőző osztogatásra.
neszteklipschik
2025. január 29. 19:14
El lehet menni, megmondta gyúrcsán apátok, lippsik!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!