Így érkezett el szakadék széléhez az egykor szebb napokat is megélt zöldpárt

2025. január 02. 18:26

Lassan mindenki elhagyja a süllyedő hajót.

2025. január 02. 18:26

Ahogy mi is megírtuk, újabb politikus hagyta faképnél az LMP-t: Kendernay János csütörtökön reggel jelentette be, hogy kilépett a pártból. A politikus Facebookon közzétett terjedelmes magyarázatában egyebek mellett azt írta, hogy miközben sokan voltak zöldek a párton belül, be kellett látnia, „a párt tagságának jelentős része se nem tartotta magát zöldnek, se nem akart azzá válni, képezni magát, felkészülni egyénileg és szervezetileg a kormányzás képességére, helyi és országos szinten. A tagok zömét ez nem is érdekelte igazán. Elégséges volt számukra a partvonalon kívüli “jól megmondjuk” lehetősége, a kibicnek semmi sem drága alapon.” 

A politikus emlékeztetett, hogy tagságának első öt éve alatt az LMP szinte valamennyi tisztségét betöltötte, később pedig egy évre társelnök is lett. 

Állítása szerint megpuccsolták, ennek ellenére azonban nem akart kilépni.

Kendernay azonban csak egy a sorban, legutóbb a Vitézy Dávid és Rogán Antal állítólagos egyeztetéséről „megdönthetetlen bizonyítékokkal” rendelkező, a párt egytelen egyéni mandátumát elnyerő Csárdi Antal távozott

Ezt is ajánljuk a témában

Előtte tavaly nyáron lépett le a színről Keresztes László és Schmuck Erzsébet is. Keresztes végül nem lépett ki a frakcióból, azonban a képviselőcsoport sorsát végül Csárdi lépése megpecsételte. Pedig ahogy korábbi cikkünkben írtuk, a 2009-ben alakult LMP útja biztatóan indult. A 2010-es országgyűlési választáson a párt negyedik lett a listás versenyben, több, mint 383 ezren szavaztak nekik bizalmat, ami tizenhat mandátumot eredményezett az Országgyűlésben. 

Ezt is ajánljuk a témában

Nem lehet más a politika: az LMP kezdeti sikereitől az önfeladásig

Bár több mint tíz éve rendszerellenes erőként tört be a politikába Schiffer András egykori pártja, a folyamatos belső konfliktusok felőrölték az LMP-t, amely mára elvesztette önálló arculatát, és jövőbeni sorsa sincs már kizárólag a saját kezében. Az LMP azzal a Gyurcsány Ferenccel áll szövetségben, akinek rendszere ellen 2009-ben létrejött. Boros Bánk Levente, a Médianéző Központ igazgatója szerint ha egyszerűen akarjuk megfogalmazni, akkor az LMP története arra mutat rá, hogy „nem lehet más a politika”.

A megalakuló képviselőcsoportot az egyik alapító, Schiffer András vezette és a képviselői padsorokban ekkor még Karácsony mellett ott ült vele Szabó Tímea is.

Az első törés azonban már 2012-ben bekövetkezett, amikor a Bajnai Gordon vezette Együtt 2014 Mozgalom csatlakozásra hívta fel Schifferéket. A pártot azonban megosztotta a lehetőség. Bár a kongresszuson a függetlenség mellett szavazott a többség, Jávor Benedek, Karácsony Gergely és Szabó Tímea lemondtak posztjaikról, és vezetésükkel külön platform alakult. 2013-ban aztán Jávorék ki is léptek a pártból.

A párt ennek ellenére 2014-ben újra bejutott az Országgyűlésbe, de a következő években elszenvedte az egyik legérzékenyebb veszteségét: 

Schiffer először a parlamenti frakciót, majd a pártot is otthagyta.

Az egykori alapító helyét a párt élén és a parlamentben pedig nem más vette át, mint az azóta az LMP-t is faképnél hagyó Hadházy Ákos. Az alapvetően a többi ellenzéki párttal való együttműködés miatt kirobbant permanens viták tovább gyengítették a pártot, amelyből 2018-ban Szél Bernadett is távozott végül. A végveszélybe került párt a 2022-es választáson beállt az ellenzéki összefogásba és így végül parlamenti frakciót is tudott alapítani. 

Az LMP helyzetét ugyanakkor jól jellemzi, hogy a tavaly tavaszi európai parlamenti választáson mindössze a szavazatok 0,87 százalékát szerezték meg; mindössze 39 646 szavazó voksolt a párt listájára. Az önkormányzati választáson közös ellenzéki jelöltek mögé álltak be, így a hivatalos statisztika szerint országosan a mandátumok 0,96 százalékát szerezték meg, ami 195 képviselői helyet jelent. Hivatalosan az ő jelöltjük volt a főpolgármesteri posztról épphogy lemaradó Vitézy Dávid, akivel ugyanakkor három fővárosi közgyűlési helyet szereztek. 

Nyitókép: Az LMP Facebook-oldala

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csubszi
2025. január 02. 19:47
Válogatott idiótákból állnak a zöld pártok! Seperc alatt akarnak átállást, gondolkodás nélkül! Nem kell csodálkozni.
2025. január 02. 19:11 Szerkesztve
Ha mostanában hallgatom Schiffert, egészen jól látja a helyzetet. Ha annak idején ugyanígy gondolkodott volna, és nem veszi körül magát idióta hazaárulókkal, nem ült volna egy hajóba a kommunistákkal és liberálbolsvikekkel, most a Mi Hazánk mellett egy másik normális ellenzéki párt is létezne.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!