Elemző: Nincsen olyan körülmény, amely indokolná az előrehozott választás megtartását
Az Alapjogokért Központ elemzője szerint nincsen politikai és társadalmi realitása egy előrehozott választásnak.
Ha pedig a NER ura érdekeinek megfelelően végül mégis meglépi az előre hozott választást, az már a választóinak nem egy csibészesen vakmerő, kockáztatni merő vezér csele lesz.
„Ebben a helyzetben nagyon is logikusnak tűnik feltételezni, hogy a NER-hatalomgyár agytrösztje egy ideje foglalkozik az előre hozott választás ötletével. Az sem kizárható, hogy született ilyen döntés, de még valószínűbb, hogy a NER ura az első fél év gazdaság mutatói után szánta volna el magát erre. Magyar pedig ismét elébe ment a rezsim szándékainak, mondhatni ellehetetlenítette azokat.
Azzal, hogy előrehozott választást követelnek, lépéskényszerbe hozták a kormánypártot. Eleve egy domináns hatalompárt számára minden lépés, amit kényszerből tesz, az rossz lépés. Mindenekelőtt mivel ismét Magyar szabta meg a politikai napirendet, őrá reagál a hatalompárt – cincog az egér, táncol az elefánt –, ráadásul úgy, hogy a NER jó előre elvágta maga mögött az előre hozott választás jelentette menekülési lehetőséget, ami a Tisza és a maradék ellenzék számára másfél éves kegyelmi időszakot is jelent, amíg tudnak építkezni.
Ha pedig a NER ura érdekeinek megfelelően végül mégis meglépi az előre hozott választást, az már a választóinak nem egy csibészesen vakmerő, kockáztatni merő vezér csele lesz, hanem egy kényszeredett húzás. Amit a választók egy része nagyon is a gyengeség jelének is vehet, azaz paradox módon hozzájárulhat a rendszer megbillenéséhez.”
Nyitókép: Szentgállay Bálint/NurPhoto via Getty Images
***
Ezt is ajánljuk a témában
Az Alapjogokért Központ elemzője szerint nincsen politikai és társadalmi realitása egy előrehozott választásnak.