Magyar Péter a tüntetésén: Azt még nem döntöttem el, hogy mennék-e EP-képviselőként Brüsszelbe
„Úgy gondolom, hogy itthon most nagyobb szükség van rám” – állapította meg a jogász.
Új megváltó jött el a baloldalon Magyar Péter személyében, aki most már tényleg az igazi messiás. Tudják, hiszen követtek már párat. De kiket is?
Nyitókép: Havran Zoltán
„Azt még nem döntöttem el, hogy mennék-e EP-képviselőként Brüsszelbe. Úgy gondolom, hogy itthon most nagyobb szükség van rám” – mondta Magyar Péter az általa szervezett keddi tüntetésen.
Ezt is ajánljuk a témában
„Úgy gondolom, hogy itthon most nagyobb szükség van rám” – állapította meg a jogász.
Ez még azt is jelentheti, hogy a baloldal legújabb reménysége miniszterelnök akar lenni. Abban viszont a baloldali véleményvezérek már nem annyira biztosak, hogy szeretnék, ha Magyar Péternek hívnák Magyarország következő miniszterelnökét, és jól láthatóan az ellenzéki parlamenti pártoknak is egyre kellemetlenebb a volt igazságügyi miniszter exférje.
Ezt is ajánljuk a témában
A MSZP szerint inkább az ellenzéki szavazók szimpatizálnak Magyar Péterrel, a kiábrándult fideszesek még nem indultak meg.
De kikbe helyeztek még hasonló reményeket a baloldalon a 2010-es kormányváltás óta?
Bajnai Gordon volt a 2010 előtti világ utolsó miniszterelnöke, aki a kormányváltás után néhány évre eltűnt a politikából, hogy aztán újult erővel térjen vissza.
Egészen pontosan egy 2012 október 23-i tüntetésen jelentette be, hogy választási mozgalmat indít Együtt 2014 néven. A név nem véletlenül ismerős sokaknak, a mozgalom ugyanis hamarosan, 2013 júniusában párttá alakult és egészen 2018-ig létezett.
Emlékezetes, a párt a ‘18-as választáson még az 1 százalékot sem érte el, így vissza kellett fizetniük a kampánytámogatást. Az akkori elnök, Juhász Péter ehhez minden nyilvános felületen adományokat kért szimpatizánsaiktól. Juhász sűrűn hangoztatta, azért kell a segítség, hogy tovább harcoljanak a kormány ellen, majd mikor összegyűlt a tartozásuk, fizettek és azonnal fel is számolták a pártot. Ezt a mozgalmat sikerült többedmagával útjára indítania Bajnai Gordonnak 2012-13-ban.
Bajnait ugyan sokan nagyon ígéretes miniszterelnök-jelöltnek tartották még 2013-ban (mások viszont nem értették, hogy egy ennyire nem szuggesztív figura miért akar politikai vezető lenni), a volt miniszterelnök mégis beadta a derekát még abban az évben és visszalépett az MSZP-s Mesterházy Attila javára.
Bajnai egyébként a maga topmenedzseri attitűdjével és neoliberális elképzeléseivel mindig is kényelmetlenül mozgott a régi vágású szocialisták között.
Ennek az egyik legemlékezetesebb megnyilvánulása az volt, amikor őt is felhívták a színpadra, hogy elénekelje az Internacionálét. Bajnai pedig tátogott, akár a szégyenlős tinédzser az énekkarban, aki most kezdett mutálni, és közben az eget bámulta azzal az arckifejezéssel: „csak ezt éljem túl valahogy!”.
Mesterházy Attila volt az első olyan politikus, akit a „nagy”, Gyurcsány Ferencet és pártját is tartalmazó baloldali összefogás indított országgyűlési választáson miniszterelnök-jelöltként.
Az MSZP-n kívül felsorakozott mögé a DK, a Fodor Gábor-féle MLP, a Bajnai-féle Együtt, és az akkor még Párbeszéd Magyarországért névre hallgató formáció, amely Karácsony Gergelyt is a sorai között tudja. A '14-es országgyűlési választáson elszenvedett veresége, majd az MSZP leszereplése az ugyanabban az évben megrendezett európai parlamenti választáson megérlelte benne a döntést, hogy lemondjon pártelnöki tisztségéről.
A jelenlegi főpolgármester nem mindig kizárólag a városvezetés hóbortjának áldozott pályafutása során. A 2018-as országgyűlési választás idején ő lett a baloldali összefogás tuti jelöltje, bár ő maga nem volt ebben olyan biztos. Emlékezetes, a kampány környékén
kiszivárgott egy hangfelvétel, amelyen Karácsony azon morfondíroz bosszúsan, hogy mi „a fa*ért” hagyta magát rábeszélni a jelöltségre.
A megingó önbizalom nem bizonyult alaptalannak a ‘18-as választás eredményét figyelembe véve. Ennek ellenére Karácsony úgy döntött, újra nekifut, de a villamos erősebbnek bizonyult...
Karácsony Gergely ugyanis az előválasztások idején azt nyilatkozta, akkor se lép vissza a második fordulótól, ha elüti a villamos. Ha egy villamos nem is, Márki-Zay személyében egy villamosmérnök végül is rábírhatta Karácsonyt, hogy ne induljon a második fordulóban. Így Márki-Zay legyőzhette az első fordulóban győztes Dobrev Klárát, Gyurcsány Ferenc feleségét. Majd nem sokkal később
kezdetét vette a rendszerváltás utáni magyar történelem legszürreálisabb kampánya,
amelyben a baloldal olyan jelöltet indított, aki magát jobboldalinak nevezte és hajlandó volt vitába szállni a kamerák előtt akár a piaci árusokkal is.
A minden idők legszélesebb összefogásaként beharangozott választási koalíció (LMP-DK-MSZP-P-Jobbik-Momentum) aztán Márki-Zay vezetésével minden idők legnagyobb verését kapta, a messiás pedig egyedül vihette el érte a balhét. Utóbbi legalább valahol tényleg messiási sors.