Nyitókép: Dilara Irem Sancar / ANADOLU / Anadolu via AFP
Nem abban a világban élünk, amelybe beleszülettünk, és vélhetően egy másikban halunk majd meg. Olyan gyorsan változik minden! Rohanunk, szaladunk, az idő pedig rendre előttünk jár. Bottal sem ütjük a nyomát… Mégis: tesszük a dolgunk, mert ez a sorsunk. Szeretet nélkül azonban értelmetlen minden!
Van-e rémisztőbb a szeretetnélküliségnél? Létezik-e a közönynél rosszabb?
Aligha! Emberként nincs és nem is lehet elátkozottabb a létünk. Ha kitépik lelkünkből a szeretetet, szükségszerűen elbukunk.
Most ilyen időket élünk. El akarják törölni az antikvitás emberi arcát és erényközpontúságát, a zsidó etikát, a Tízparancsolat mondanivalóját, illetve a keresztény kultúrát, vele együtt Jézus szeretet-tanítását. Mi pedig csak pislogunk, és nem látunk túl a posztmodern homályon.
És akkor jönnek a világ új prófétái, akik megtagadják Jézust. Azok, akik pillanatnyi gyönyört árulnak, becsapnak, elkábítanak. Akik új világot, új istent, új életet ígérnek.
Hazudnak.
Hazudják, hogy szeretik az emberiséget, miközben csak a mellettünk álló embert lehet szeretni.
Aki az emberiséget szereti, az valójában senkit sem szeret – csupán önmagát, vagy egy buta utópiát, egy aljas ideológiát.
Hazudják, hogy mindenki egyenlő, hogy nincsenek határok, hogy mindenki szabad, és azt tehet, amit akar.
Hazudják, hogy az egyenlőség és a szabadság fontosabb, mint a szeretet.
Aztán elérkezik karácsony. Megállunk. Megnyugszunk. Kinyílunk egymás felé. És felfedezzük a legfontosabbat: a másik emberben rejlő értéket. Megéljük, amit Jézus tanított.
„Karácsonykor az ember mindig hisz egy kissé a csodában, nemcsak te és én, hanem az egész világ, az emberiség, amint mondják, hiszen ezért van az ünnep, mert nem lehet a csoda nélkül élni” – írja Márai Sándor. S valóban: nemcsak a gyermeknek, a felnőttnek is kell a csoda. Akár egy falat kenyérre, éhezünk rá mindnyájan nap mint nap.
Karácsonykor minden másként van. Felfedezzük azt, ami összeköti a múltat, a jelent és a jövőt. Ami hidat épít a profán mindennapok és a szent csoda között.
A karácsony tehát lehetőség a szeretet megélésére, a csodára. Kár, hogy csak egy-két napig tart...
A karácsony Krisztus születésének ünnepe, manapság azonban összefonódott az ajándékozással, a jó kívánságokkal, a fa állításával és persze a sok-sok evéssel-ivással. Egy kissé elanyagiasodott az egész ünnep lényegisége. Kiveszett a szent, maradt a profán.
Egy pici együttlét és sok-sok vesződség, idegeskedés – hogy minden klappoljon, hogy minden finom legyen. A fa egyenesen álljon, az égők pedig mind egy szálig világítsanak. Mert ha nem… csak keserűség van!