Igaz, a német és a francia vezetők épp saját kormányválságukat kénytelenek menedzselni, a leginkább a távozó amerikai adminisztráció kottájából játszó EP-mainstream pedig korrupciós botrányok miatt kénytelen magyarázkodni. Komoly változások érlelődnek, Orbán Viktor pedig a helyzetet – az elmúlt időszak választási eredményeit is citálva – úgy írta le, hogy a virtigli liberálisok visszaszorultak brüsszeli sáncaik mögé. Ahogy ő fogalmazott: Mordorba.
A mérleg egyre inkább a szuverenista patrióták irányába billen, Donald Trump pedig szintén ezt a vonalat viszi.
Háborúk és ideológiai, „nevelő” célzatú kioktatások helyett béke és pragmatikus együttműködések, a win-win jegyében – valahogy így lehet összefoglalni a formálódó világpolitikai menüsort. Nyilván az új felállás is tartogat kihívásokat a versenyképességi gondokkal küszködő Európa, ahogy benne az új szövetségessel gazdagodó, a világ valamennyi irányába nyitott Magyarország számára.
Az azonban egyre inkább körvonalazódik, hogy a gender, a háború és a migráció kérdésében szinte az elvakultságig vonalas, Ursula von der Leyen és Manfred Weber által fémjelzett erőközpont teret veszíthet, akár már a közeli jövőben.
Ha úgy tetszik, Brüsszel ellenzéke kezd csatákat nyerni, egyúttal látványosan növelni a befolyását a folyamatokra. Már amennyire ez lehetséges.
A magyar miniszterelnök szerint mindez azért valahol törvényszerű folyamat is, hiszen a nemzetállami léthez ragaszkodó irányzata társadalmak valós igényeire és értékeire rezonál. Az embereknek kezd elegük lenni a nemváltoztató irányzatokból, a végletekig hajszolt háborúból és az egyre több konfliktust generáló bevándorlásból. Azt sem díjazzák, ha más földrészekről, esetleg egy formálódó kvázi-birodalmi központból diktálják nekik, mi a helyes, s mit kell gondolni családról és hazáról. Pontosabban: mit nem szabad.