Orbán Viktor péntek reggel a Kossuth Rádió vendége volt. Orbán Viktor kérdésre válaszolva az orsz-ukrán háború kapcsán rámutatott: „most itt a karácsony, érdemes volt tenni egy kísérletet,
amit lehetett, mi megtettük: a lehetőség a tömeges fogolycserére és a karácsonyi tűzszünetre az asztalon van.”
„Ezzel két dolgot lehet csinálni: el lehet fogadni, meg el lehet utasítani. Az egyik fél elfogadta, a másik fél láthatóan elutasítja, de van még jónéhány nap karácsonyig, bízunk benne, hogy a helyzet változhat” – fejtette ki a magyar kormányfő.
Arra a kérdésre, hogy milyen indokokkal utasíthatta el az egyik fél (Ukrajna – a szerk.) a tűzszünet lehetőségét, és mit tehet a magyar diplomácia, a miniszterelnök rámutatatott: „a magyar diplomácia mindent megtett, amit megtehetett, erőn felül is. Ha nem lennénk az EU soros elnökei, még erre sem kellett volna vállalkozunk”, de „annál fontosabb dolog most nincs, mint hogy elérjünk egy néhány napos tűzszünetet, az azt jelenti, hogy több ezer ember nem hal meg, ennyivel kevesebb az özvegy, ennyivel kevesebb gyermek lesz árva, ezek olyan dimenziói a politikának, amit érdemes szem előtt tartani” – mutatott rá a miniszterelnök.
Úgy járt el Magyarország, ahogy egy 1000 éves, keresztény, európai államtól ez elvárható”
– tette hozzá.
„A világ sokkal nagyobb változás előtt áll, mint mi azt gondoljuk”
Arra a kérdésre, hogy kinek a kezében van a béke, és a egyverszünet megteremtésének lehetősége, a kormányfő rámutatott: „a világ sokkal nagyobb változás előtt áll, mint mi azt gondoljuk.”
Mint a kormányfő felidézte: „az EP-választások előtt a kormány azt a horzontot vázolta föl a magyar választópolgároknak, hogy ha segítenek bennünket, akkor
Magyarország része lehet, és a magyar kormány szerepet vállalhat egy olyan nyugati civilizáción belüli változásban, amely történelmi léptékű lesz.
Elmozdítja az életünket:
- a háborúból a béke felé,
- a gazdasági nyomorúság, szenvedés, magas infláció világából elmozdítja a gazdasági siker irányába,
- a bizonytalanság érzetétől a biztonság irányába,
- a világban zajló genderőrület felől a családok védelmezésének irányába,
- a migrációt támogató, eszement politika helyett a határokat megvédő politika irányába.
„Ezekről a változásokról, amik most következnek, ezekről mi beszéltünk, és igyekeztünk is felkészíteni a magyar embereket. Meg is kaptuk ehhez a támogatást az európai választáson, amit fölényesen nyertünk meg, és létre is hoztuk az Európai Patrióták frakcióját, akik ezekért a változásokért dolgoznak, és ahogy reméltük: bekövetkezett a fordulat Amerikában is” – fejtette ki Orbán Viktor.
„Én most beszéltem az amerikaiakkal, az oroszokkal, beszéltem az európaiakkal, beszéltem a törökökkel és biztosan mondhatom, hogy
amint hivatalba lép az amerikai elnök, a világ egy hatalmas fordulatot hajt majd végre”
– tette hozzá a kormányfő.
„Most még egy veszélyes időpontban vagyunk, mert Amerikának van új elnöke, de csak január 20-án lép hivatalba. Németországban megbukott a kormány, Franciországban szétesett a kormány és Szíriában, amely a legnagyobb migránskibocsátó ország volt az elmúlt évtizedben pedig egy zavaros helyzet állt elő” – fejtette ki, hozzátéve, hogy ezen át kell evickélni, és nem kell erre várni, csak egy-két napot 20-a után, mert a miniszterelnök szerint
„Amerikában repülőrajtot vesz majd az új adminisztráció, a számunkra is legfontosabb kérdésekben olyan változások állnak ott be, amelyek el fogják érni az európai kontinest, és itt is a mi szívünknek kedves változásokat fognak kikéynszeríteni”.
Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról
A kormányfő kérdésre válaszolva köszönetet mondott Pintér Sándor belügyminiszternek és Bóka János miniszternek, akik munkájukkal lehetővé tették Románia és Bulgária schengeni övezethez való csatlakozását. A kormányfő szerint
ez nem kis diplomáciai bravúr volt”.
A magyar nemzeti egység szempontjából ez egy fontos lépés volt, amelyet az erdélyi és külhoni magyarok régóta vártak, szerették volna, hogy Románia is csatlakozzon az övezethez.
A döntésnek köszönhetően egyébként a rendőrség is könnyebb helyzetben lesz majd az átmeneti időszak után, hiszen a román–magyar határszakaszról le tudják vezényelni a rendőrőket a veszélyesebb határszakaszokra, valamint át tudják őket csoportosítani a belső biztonság és közrend érdekében – mutatott rá a miniszterlelnök.
A szíriai álhírekről
A miniszterelnök kérdésre válaszolva rámutatott arra is:
ami Szíriában történik és annak hatása Európára, az nem egy jópofaság, amivel viccelődni lehet, meg álhíreket lehet róla mondani, ez vérre megy, itt áldozatok vannak, Nyugat-Európában több százan haltak meg”
„Mi, magyarok ezt kisebb karcolással úsztuk meg” – emlékeztetett a kormányfő a röszkei incidensre például, valamint rámutatott: „mi azért úszhattuk meg ezt kisebb bajjal, mint a nyugatiak, mert mi nem engedtük be a migránsokat és felépítettük a kerítést”.
„Most az történt, hogy valakik egy álhírrel bele akarták keverni Magyarországot egy tűzforró konfliktusba, ami azt jelenti, hogy célponttá akarták tenni Magyarországot” – szögezte le Orbán Viktor.