Kiderült: ezt gondolja Zelenszkij Orbán béketervéről
Az ukrán lap érdekes beszámolót közölt Orbán Viktor és Volodimir Zelenszkij találkozójáról.
Igazi diplomáciai nagyüzem zajlott az elmúlt hónapokban, melynek célja a béke és a békés fejlődés megteremtése volt.
Heteken belül kezdetét veszi a hat hónapos lengyel EU-elnökség, melynek fő prioritása az energiaügy, a védelempolitika és a gazdasági biztonság lesz. A staféta átadása előtt pedig érdemes feleleveníteni a magyar soros elnökség meghatározó eseményeit.
Emlékezetes, Orbán Viktor miniszterelnök – aki az orosz-ukrán háború kapcsán a békekötés létrehozásában elkötelezett – az Európai Unió soros elnökségének átvételével kezdte meg békemisszióját, mely során
júliusban tíz nap alatt négy országban tárgyalt.
Elsőként Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel találkozott. A magyar kormányfő júliusi, kijevi látogatása során az Oroszországgal való gyorsabb tárgyalások érdekében tűzszünetet javasolt az ukrán félnek, melyet Zelenszkij „kissé hűvösen” fogadott a beszámolók szerint.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ukrán lap érdekes beszámolót közölt Orbán Viktor és Volodimir Zelenszkij találkozójáról.
Orbán Viktor ezután Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz utazott, a találkozót követően a svájci Die Weltwoche készített a miniszterelnökkel interjút, amelyben a magyar kormányfő elmondta, hogy három kérdésben is kikérte Putyin véleményét. Elsőként arról érdeklődött, hogy Putyin mit gondol a már meglévő béketerv javaslatokról és a tárgyalási formátumokról.
De az orosz elnököt megkérdezte arról is, hogy lehetségesnek tartja-e a tűzszünetet a béketárgyalások megkezdése előtt, valamint arra is kíváncsi volt, hogy Oroszország vezetője miként látja Európa biztonsági rendszerének jövőjét a háború után.
Ezt is ajánljuk a témában
Oroszországból hazafelé, a repülőgép fedélzetén adott interjút a miniszterelnök a neves svájci lapnak.
Oroszország után Kína következett, ahol Hszi Csin-Ping kínai elnökkel, a kormányfő Pekingben hangsúlyozta, hogy
a magyaroknak fontos, hogy Kína szorgalmazza a békét a világban”,
valamint megköszönte a kínai elnöknek, hogy emelték a két ország kapcsolatainak szintjét.
Ezt is ajánljuk a témában
A magyar kormányfő hétfő hajnalban érkezett Pekingbe.
Júliusi diplomáciai nagyüzem negyedik állomásaként pedig az USA felé vette az irányt, hogy Joe Biden hivatalban lévő elnökkel és a NATO vezetőivel egyeztetett. De nem mulasztotta el ugyanakkor meglátogatni az azóta elnökké választott Donald Trumpot sem.
A békemisszió második felvonása pedig decemberben vette kezdetét a Vatikánban. Orbán Viktor a Ferenc pápánál tett látogatás kapcsán azt írta:
A háború kezdete óta ketten hittünk a békében, a Vatikán és Magyarország” .
A kormányfő hangsúlyozta, a béke most kézzelfogható közelségbe került.
Ezt is ajánljuk a témában
A Vatikánból üzent a kormányfő.
Alig pár nappal a Szentatyánál tett látogatást követően Orbán Viktor kíséretével Amerikába utazott. A floridai Mar-a-Lagóban a miniszterelnök tárgyalást folytatott Donald Trumppal, Elon Muskkal és Michael Waltz-cal is. Majd bő egy héttel ezelőtt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott egy közel egyórás telefonbeszélgetést a miniszterelnök, melyről közösségi oldalán azt írta: „a háború legveszélyesebb heteit éljük.
Minden rendelkezésünkre álló diplomáciai eszközt bevetünk a tűzszünet és a béke előmozdítása érdekében”.
Bár az uniós intézmények és egyes tagállamok vezetői élesen bírálták a magyar kormányt Orbán Viktor békemissziója miatt, Európa legmeghatározóbb politikusai nem ítélték el a tárgyalásokat: Emmanuel Macron francia elnök és Giorgia Meloni olasz miniszterelnök is kiállt Orbán Viktor kezdeményezése mellett.
Egy felmérésből pedig az is kiderült, hogy a magyar felnőttek 62 százaléka elégedett Orbán Viktor békemissziójával, amellyel még az ellenzéki szavazók is szimpatizálnak.
Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter kedden Brüsszelben kijelentette, hogy
a magyar európai uniós elnökség egyik meghatározó prioritása volt a bővítéspolitika,
illetve az, hogy a bővítésre irányuló figyelem a Nyugat-Balkánra is eljusson, és a térség országai tehessenek egy lépést az EU irányába. A tárcavezető az Általános Ügyek Tanácsának ülését követő sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy az elnökség ideje alatt az Európai Unió áttörést ért el a bővítés területén.
Elhangzott, ezen időszak alatt két kormányközi konferenciára került sor Albániával, ahol két klasztert nyitottak meg, valamint kormányközi konferenciát tartottak Montenegróval, amely során csatlakozási fejezeteket sikerült lezárni.
Három év után pedig előrelépés történt Szerbia uniós integrációs folyamatában is.
December 19-e, csütörtök sem telik el eseménytelenül. A magyar kormányfő a Patrióták Európáért pártcsoport EU-csúcs előtti értekezletén is részt vett. A Magyar Házban megjelent újságíróknak többek között arról beszélt, hogy arra törekednek, hogy mindent megváltoztassanak Brüsszelben, ahogy Donald Trump tette az Egyesült Államokban.
Arra a kérdésre pedig, hogy készül-e kétoldalú egyeztetésre Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, Orbán Viktor azt válaszolta: „készenlétben dolgozom és készenlétben alszom. Mindig készen állok minden értelmes megbeszélésre”.
***
Ezt is ajánljuk a témában
A magyar miniszterelnök béketerve az asztalon, Brüsszelben az uniós csúcson találkozhat Zelenszkijjel.
Ezt is ajánljuk a témában
Európa legmeghatározóbb politikusai is megszólaltak a békemisszió ügyében.
Ezt is ajánljuk a témában
A lengyelek szerint az Európai Unió számára a biztonság minden lehetséges dimenzióban kiemelt jelentőséget kap majd.
Nyitókép: Orbán Viktor Facebook-oldala