Karácsony Gergely feladta: marad a törvénytelen működés a közgyűlésben – a munkaterápiában hisz (VIDEÓ)
Úgy tűnik, ebben az évben Karácsonynak már nem lesz főpolgármester-helyettese, inkább a munkába a veti magát.
Budapest főpolgármestere a KözTér beszélgetőműsorában arról beszélt, hogy a Tisza Párt nem mutathatja azt, hogy jóban van Karácsony Gergellyel, mert azzal gyengítené fő célját, a vidéki fideszes szavazók megszólítását.
„A politika egy szerep, de nagyon fontos szerintem, hogy legyenek olyan helyzetek, amikor az ember semmilyen szerepet nem játszik" – válaszolta Karácsony Gergely arra a felütésre, hogy szokott-e bulizni, majd hozzátette, politikusként sokat tesz azért, hogy a barátait ne veszítse el. A politikusi élet annyira túltervezett, hogy a magánéletében a spontán, tervezhetetlen helyzetben érzi jól magát, de a beszélgetés ezen pontján kiderült: a városvezető soha nem rúgott be még életében.
Karácsony elmondta:
az egyik legfontosabb politikusi erény, hogy a célokat és az eszközöket meg tudja különböztetni,
de vannak helyzetek, amikor a cél eléréséhez mégis olyan eszközöket kell alkalmaznia, amelyekkel kilép a komfortzónájából – például olyan szövetséget kell kötnie, amely hasznos, számára azonban jelentős kompromisszumot jelent.
A Nyírtas-Debrecen-Budapest lépésekkel kapcsolatban elmondta: vidéki srácként másokkal ellentétben nem volt komplexusa a fővárosban, a politikai érdeklődése pedig már tinédzserként kialakult benne. 1990-ben még nem szavazhatott, de valószínűleg a Fideszre voksolt volna,
Orbán Viktor Nagy Imre újratemetésén mondott beszéde nagy hatással volt rá.
Politikai elemzői pályáján nem gondolt arra, hogy politikus lesz, mert nem hitt abban, hogy Magyarországon egy zöldpártnak valódi esélye lehetne. Hogy mégis az lett, abban Schiffer András meggyőző erejének volt nagy szerepe, ezért lett végül az LMP tagja.
A 2014-es választással kapcsolatban Bajnai Gordon szerepét fontosnak látta, minden jel szerint a régi és az új ellenzék között ő lehetett volna a kapocs. 2014-ben az új választási törvény által meghatározott politikai keretek miatt szükségszerű lett az ellenzék összefogása, mert
csak egy „kétpártrendszer” logikája alapján volt esély leváltani a fideszes kormányt.
A 2018-as választások idején országos szerepet vállalt, ennek az volt elmondása szerint az oka, hogy zuglói polgármesterként voltak ambíciói, és a baloldal tervezett miniszterelnök-jelöltje, Botka László túl sok ellenséget szerzett magának párton belül és kívül, vagyis kellett egy ember az MSZP-Párbeszéd szövetség élére.
A 2022-es választáson az ellenzéki összefogás élére a saját számításai szerint egy integratív személyiségnek volt esélye felérni, a magát pedig annak tartotta, ráadásul főpolgármesterként népszerű és tekintélyes politikus lett az ellenzéki térfélen. Az eredmény ismert,
Márki-Zay Péter lett a befutó, Karácsony pedig ma azt mondta: „nem kellett volna elindulnom”.
„Én nem vagyok liberális" – szögezte le a rá aggatott sztereotípiára Karácsony, majd hozzátette: például a közszolgáltatásokat szerinte nem szabad privatizálni. A Demszky-éra fejlesztéseit nagyra tartja, de a jelenlegi kor már más, nem liberális megközelítést igényel, a Tarlós-ciklusok közül pedig az első tartja hatékonyabbnak, mert Vitézy Dávid közlekedési koncepciója és a városépítészeti trendek „progresszívek” voltak.
A mai Budapest helyzetéről megállapította:
azért nincsenek nagy infrastrukturális beruházások, mert a főváros nem jut elegendő forráshoz.
A dugódíj körüli megítélésekről pedig elmondta, hogy az autós forgalom visszaszorítására jó megoldásnak tűnt, de más nagyvárosok példája is azt mutatja, hogy mégsem változtatott érdemben a helyzeten, így ma úgy látja, hogy ez egy „nem megfelelő eszköz”.
Orbán Viktor EU-kritikájának egyik elemével egyetért, mégpedig azzal, hogy „az EU ebben a formájában egy kicsit őszintétlen”.
De erre más a válasza, mint a Fidesznek, vagyis a válasz nem a „kevesebb Európa”, a gazdasági együttműködés, hanem egy nagyobb projekt, „az egységes európai társadalmat” megvalósító terv.
A Tisza Párt jelenségéről úgy vélte, hogy az ellenzéki szavazók számára azért imponál, mert az erőt érzik benne, a Fidesz kemény ellenpólusaként pozicionálja magát, pedig a Tisza kommunikációja a Fidesz vidéki szavazóit próbálja meg megszólítani.
A Tisza ezen konfrontatív stílusa azonban a Fővárosi Közgyűlésben problémákat okoz,
mert Karácsonyék a várost akarják vezetni, ahhoz pedig kompromisszumok kellenének a politikai frakciók között.
„A tiszások 70 százalékban rám voksoltak” – szögezte le Karácsony Gergely, hozzátéve azt, hogy a Tisza országos stratégiája alapján „a Tisza Párt politikailag nem lett velem jóban”, hiszen Magyar Péter pártja imponálni akart a vidéki szavazóknak, ezt pedig a Budapest-kritikával lehet megtolni.
A budapesti olimpia megrendezését támogatja, mert jót tenne a fővárosnak és Magyarországnak is,
annak előkészítésében szerepet vállalna, hiszen még legalább egy ciklusra újra szeretne indulni főpolgármesterként.
Ezt is ajánljuk a témában
Úgy tűnik, ebben az évben Karácsonynak már nem lesz főpolgármester-helyettese, inkább a munkába a veti magát.
Nyitókép: Karácsony Gergely egy vitán az önkormányzati választások kampányában/Attila KISBENEDEK/AFP