Navracsics Tibor: Magyarország szinte kettészakadt – a gyógyítás elkezdődött, de a tempója még mindig hagy kívánnivalót maga után

2024. november 08. 05:44

A kormányok mindegyike tett erőfeszítéseket a területi különbségek csökkentésére. Az elmúlt tizennégy évben úgy tűnt, hogy ezek a folyamatok kezdik meghozni eredményüket.

2024. november 08. 05:44
null
Navracsics Tibor
Navracsics Tibor

(Nyitókép: MTI)

Közhelyszerű a megállapítás, miszerint egy ország versenyképességének nemcsak az aktuális gazdasági fejlettsége a meghatározó összetevője, de a kohéziós szintje is.

Minél kisebbek a nemzetgazdaságon belüli területi és társadalmi különbségek, annál több forrás és energia jut a versenyképesség további javítását szolgáló lépésekre és újításokra. 

A társadalmi méltányosságon túl már csak ezért sem mindegy, mekkora erőfeszítéseket teszünk az országban fellelhető területi különbségek csökkentéséért.
Hazánk ebből a szempontból szinte kettészakadt: Budapest a maga 158 százalékos mutatójával lényegesen fejlettebb nemcsak a magyarországi átlagnál, de az unió átlagos fejlettségű térségeinél is, az utána következő második leg­fejlettebb régió, a közép-dunántúli térség 71 szá­zalékkal

a fővárosi fejlettségnek kevesebb mint felét tudja felmutatni.

A nemzeti statisztikákat tekintve Budapest az egy főre eső hazai össztermék több mint kétszeresével magaslik ki, csak Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom vármegye éri el az egy főre eső össztermék átlagát. A harmincöt év tapasztalatai alapján szomorú következtetés, hogy úgy látszik, Budapest közigazgatási és gazdasági értelemben is a nemzet fővárosa, azonban egyáltalán nem érzi feladatának, hogy

a gazdasági életére jellemző dinamizmust az ország többi részére is kisugározza.

A kormányok mindegyike tett erőfeszítéseket a területi különbségek csökkentésére. Az elmúlt tizennégy évben úgy tűnt, hogy ezek a gyakran sokkal korábban megalapozott folyamatok kezdik meghozni eredményüket: a magyar térségek felzárkózása a koronavírus-járvány okozta megtorpanás ellenére is folyamatos, 

ám sebessége még mindig hagy kívánnivalót maga után.

A Modern városok és a Magyar falu program jelentős fejlesztéseket hozott megyei jogú városainkba, és új életet lehelt falvaink hétköznapjaiba, az európai uniós források is jelentős beruházásokat tettek, tesznek lehetővé, ám kis- és középvárosaink, valamint a várostérségek okkal panaszolták, hogy ők eddig kimaradtak a központi erőfeszítésekből.

Az Európai Unióban a magyar az egyik legtöbbet ingázó nemzet.

Az ország lakosságának közel fele Budapesten dolgozik úgy, hogy többségük nem ott lakik, hanem a környező városokból és falvakból kel útra. Egy-egy nagyobb ipari központunk – Debrecen, Győr, Székesfehérvár – a vármegyei határokon túlnyúló vonzerővel bír, valóságos nagytérségi központként éli életét. A kis- és a középvárosok között is jócskán ismerünk olyanokat – Esztergom, Gyula, Keszthely –, amelyek vonzó munkavállalási vagy iskolai célpontok a környékbelieknek. Ebből adódóan a fejlesztéspolitikát ma már nem lehet csupán települési szinten megfogalmazni.

Egy város nem csupán közigazgatási egység, de térségi központ is – lehetőségeit és kötelezettségeit tekintve is. 

A Versenyképes járások program ennek jegyében fogalmazódott meg. A kistérségi együttműködés jelenti a területi felzárkózás új sebességét. Ehhez a kormány a maga módján nem csupán technikai segítséget, de pénzügyi támogatást is ad. Azokban a járásokban, ahol az iparűzési adó 2025. évi növekménye nem éri el a 250 millió forintot, ott erre az összegre kiegészíti, így téve lehetővé, hogy nagyobb összegre pályázhassanak, mint amekkora egyébként bevételük alapján jutna nekik. Amennyiben a járás központja egyben a vármegye székhelye, a kormány az összeget 500 millió forintra egészíti ki.

Ennek következtében a 174 járásból 141 kap garantáltan több fejlesztési forrást, mint amennyit az éves növekménye lehetővé tenne. A többi 33 járás sem jár rosszul. Ők a 250, illetve 500 millió forintos határ fölötti növekménnyel rendelkeznek, így erre a nagyobb összegre pályázhatnak 2025-ben térségi fejlesztésekre vagy üzemeltetésre.

A program jó, a célkitűzés helyes.

Már csak a kivitelezésnek kell jól sikerülnie. Ehhez együtt­működésre van szükség. Rajtunk nem fog múlni.

A szerző közigazgatási és területfejlesztési miniszter.

 

Összesen 68 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
satrafa-2
2024. november 08. 10:35
Budapesttől néhány kilométerre olyan lepukkant, elhanyagolt települések vannak, hogy az ember csak néz ki a fejéből. Javaslom a miniszter úrnak, hogy üljön be az autójába és autózzon Közép-Magyarországon. Csak egy apró példa: olyan falusi, kisvárosi utakkal fog találkozni, amit valószínűleg még rótmanó idejében csináltak... :(
tintapaca
2024. november 08. 09:33
A Dél-Dunántúlon a lemaradó térségek visszafejhlesztése a szocializmusban kijelölt úton folyik. Legutóbb is megszüntettek egy fontos vasúti szárnyvonalat. A cucli mosti s az volt, hogy a buszközlekedés majd megoldja - mondja Lázár János. De a vonalhoz párosítható utak ramaty állapotban vnnak, és az autóbusz nem tud extrém időjárási körülmények között közlekedni, arra járókerttel, babkocsival, kerekes székkel felszállni nem lehet. A falvak többségében nincsen orvos, üzlet, még kocsma sem. A jövedelem nélküliség miatt a lakosság el van zárva a civilizációtól. Javaslom Navracsics Tibornak, hogy járja végig Baranya és Somogy déli falvait, és akkor mondjon valami okosat. Nincs gazdaságfejlesztés. A térségben meghatározó nagyatádi és szigetvbári konzeervgyárakat újra kellen indítani, és nem a polgármesterekre bízni a bpénzt. Abból csak civakodás lesz. Vagy ez a cél?
Jack Reynor
2024. november 08. 08:54
Kedves Tibor, kerülni kellene ezeket az ócska lózungokat. Ahhoz hasonló ma a helyzet, mint volt az 1960-as vagy 1980-as években. Ami azóta változott, az az, hogy azok a területek (kistérségek) maradtak le, ahol sok a cigány.
tapir32
2024. november 08. 08:36
Magyar Péter tönkre akarja tenni az oktatást és az egészségügyet! Magyar el akarja törölni a rezsicsökkentést! A rezsicsökkentés: A lakossági rezsivédelmen felül támogatást kapnak az önkormányzatok, az oktatási intézmények, a kórházak, valamint a kis- és középvállalkozások a rezsiköltségeik megfizetéséhez. Rezsicsökkentés nélkül nem tudnák megfizetni a működési költségeiket! A rezsicsökkentés nélkül tönkremenne a lakosság jelentős hányada! Mondjunk nemet Magyar Péterre a nemzet pusztítójára!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!