Mandiner-körkérdés: lesz-e a többi belvárosi kerületben is a terézvárosihoz hasonló Airbnb-népszavazás?
Belső kerületi önkormányzatokat kérdeztünk.
Soproni Tamás, a kerület polgármestere fontosnak tartja, hogy a változtatás csak több mint egy év múlva vezetik be, mert a vállalkozásoknak így lesz idejük felkészülni.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Jakub Porzycki / NurPhoto / Getty Images
Fontos döntést hozott csütörtökön Terézváros képviselő-testülete:
megszavazták a rövid távú lakáskiadás tiltásáról szóló rendeletet.
A VI. kerületi önkormányzat erről közleményt is kiadott, melyben úgy fogalmaztak:
a terézvárosiaknak többet ér otthonuk békéje, mint a kerület büdzséjéből kieső bevétel, és fontos számukra, hogy a kerület visszaszerezze »lakó-jellegét«”.
„Azzal, hogy a képviselő-testület rendeletbe foglalta a terézvárosiak többségi akaratát, Terézváros lett az egyetlen olyan hazai önkormányzat, amely felhatalmazásával élve mert fellépni és intézkedéseket hozni saját lakói és a lakhatási válság csökkentése érdekében a piaci érdekekkel szemben” – olvasható a kommünikében.
Soproni Tamás, a kerület polgármestere a testület döntését követően azt mondta, fontosnak tartja, hogy a változtatás csak 2026. január 1-jén lép életbe,
így a vállalkozásoknak lesz idejük felkészülni.
Emlékeztetett, hogy időközben napvilágot látott a kormány terve is, amely véleménye szerint „inkább látszatintézkedés, mint beígért szigorítás, hiszen nem ad választ az együttélési konfliktusokra, a fekete szálláskiadásra, számos kiskaput rejt, és az adóemelés mértékében sincs semmi visszatartó, ha valaki ismeri a piacban rejlő bevételi lehetőségeket”.
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, az Airbnb ügy középpontjába Terézváros került, ahol szeptemberben népszavazást tartottak az Airbnb betiltásáról.
Bár a szavazásra jogosultak mindössze 20 százaléka voksolt, közülük 54 százalék támogatta a tiltást.
Ezt is ajánljuk a témában
Belső kerületi önkormányzatokat kérdeztünk.
A népszavazás eredményhirdetése után Szentkirályi Alexandra, a fővárosi Fidesz elnöke országos szabályozás kidolgozását javasolta. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter megerősítette, hogy minden eddiginél szigorúbb szabályozást terveznek, és bejelentette, hogy
a fővárosi Airbnb-kre kétéves moratóriumot vezetnek be, amely alatt nem adnak ki új engedélyeket.
Emellett drasztikus, akár négyszeres-ötszörös adóemelést is kilátásba helyeztek. Ez azonban nem jelenti a működés betiltását, így az intézkedés leginkább az adóbevételek növekedését szolgálja – húzta alá a tárcavezető.
Ezt is ajánljuk a témában
A terézvárosi népszavazás és a közelgő szigorítások már most komoly hatással vannak a kerület lakáspiacára.
Az ingatlan.com adatai szerint – melyet a Népszava is szemlézett – az Airbnb-hatás már érezhető Terézváros ingatlanpiacán. Mint írták, az 50 négyzetméternél kisebb lakások négyzetméterárai 5 százalékkal csökkentek, és az eladó lakások száma 50 százalékkal nőtt.
Szakértők szerint az ingatlantulajdonosok két lehetőség előtt állnak:
vagy eladják a lakásaikat, vagy hosszú távú bérbeadásra állnak át.
Lehetséges forgatókönyvként azt is felvázolták, hogy ez a tendencia visszafoghatja az ingatlanpiac áremelkedési ütemét, ami akár a jövőbeli drágulásokat is mérsékelheti. A folyamat hatása túlmutathat Terézvároson, és a főváros más részeire is kihatással lehet – derült ki az összeállításból.