Hivatalos: 2026-tól nincs Airbnb Terézvárosban

2024. november 01. 09:42

Soproni Tamás, a kerület polgármestere fontosnak tartja, hogy a változtatás csak több mint egy év múlva vezetik be, mert a vállalkozásoknak így lesz idejük felkészülni.

2024. november 01. 09:42

Nyitókép illusztráció. Fotó: Jakub Porzycki / NurPhoto / Getty Images

Fontos döntést hozott csütörtökön Terézváros képviselő-testülete: 

megszavazták a rövid távú lakáskiadás tiltásáról szóló rendeletet.

A VI. kerületi önkormányzat erről közleményt is kiadott, melyben úgy fogalmaztak: 

a terézvárosiaknak többet ér otthonuk békéje, mint a kerület büdzséjéből kieső bevétel, és fontos számukra, hogy a kerület visszaszerezze »lakó-jellegét«”.

„Azzal, hogy a képviselő-testület rendeletbe foglalta a terézvárosiak többségi akaratát, Terézváros lett az egyetlen olyan hazai önkormányzat, amely felhatalmazásával élve mert fellépni és intézkedéseket hozni saját lakói és a lakhatási válság csökkentése érdekében a piaci érdekekkel szemben” – olvasható a kommünikében.

A vállalkozásoknak is lesz idejük felkészülni

Soproni Tamás, a kerület polgármestere a testület döntését követően azt mondta, fontosnak tartja, hogy a változtatás csak 2026. január 1-jén lép életbe, 

így a vállalkozásoknak lesz idejük felkészülni.

Emlékeztetett, hogy időközben napvilágot látott a kormány terve is, amely véleménye szerint „inkább látszatintézkedés, mint beígért szigorítás, hiszen nem ad választ az együttélési konfliktusokra, a fekete szálláskiadásra, számos kiskaput rejt, és az adóemelés mértékében sincs semmi visszatartó, ha valaki ismeri a piacban rejlő bevételi lehetőségeket”.

A miniszter bejelentette: kétéves moratóriumot vezetnek be a budapesti Airbnb-kre

Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, az Airbnb ügy középpontjába Terézváros került, ahol szeptemberben népszavazást tartottak az Airbnb betiltásáról. 

Bár a szavazásra jogosultak mindössze 20 százaléka voksolt, közülük 54 százalék támogatta a tiltást. 

Ezt is ajánljuk a témában

A népszavazás eredményhirdetése után Szentkirályi Alexandra, a fővárosi Fidesz elnöke országos szabályozás kidolgozását javasolta. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter megerősítette, hogy minden eddiginél szigorúbb szabályozást terveznek, és bejelentette, hogy 

a fővárosi Airbnb-kre kétéves moratóriumot vezetnek be, amely alatt nem adnak ki új engedélyeket.

Emellett drasztikus, akár négyszeres-ötszörös adóemelést is kilátásba helyeztek. Ez azonban nem jelenti a működés betiltását, így az intézkedés leginkább az adóbevételek növekedését szolgálja – húzta alá a tárcavezető.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Két lehetőség áll az ingatlantulajdonosok előtt

Az ingatlan.com adatai szerint – melyet a Népszava is szemlézett – az Airbnb-hatás már érezhető Terézváros ingatlanpiacán. Mint írták, az 50 négyzetméternél kisebb lakások négyzetméterárai 5 százalékkal csökkentek, és az eladó lakások száma 50 százalékkal nőtt.

Szakértők szerint az ingatlantulajdonosok két lehetőség előtt állnak: 

vagy eladják a lakásaikat, vagy hosszú távú bérbeadásra állnak át.

Lehetséges forgatókönyvként azt is felvázolták, hogy ez a tendencia visszafoghatja az ingatlanpiac áremelkedési ütemét, ami akár a jövőbeli drágulásokat is mérsékelheti. A folyamat hatása túlmutathat Terézvároson, és a főváros más részeire is kihatással lehet – derült ki az összeállításból.

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2024. november 01. 11:30 Szerkesztve
Mi tart annyi ideig? Miért nem 25 januártól?
backsplash
2024. november 01. 11:21
Ez amúgy egy érdekes jogi helyzet, mert a tulajdonos érdeke nagy mértékben sérül, jelentős vagyoni hátrány éri, ha nem helyi lakos, és a döntéshozatalban sem tud részt venni. Perközösséget kellene alakítaniuk és egy komoly nemzetközi jogi irodán keresztül megtámadni a döntést.
cccbasatu
2024. november 01. 11:02
Ez a módszer nagyon hatékony és már régóta használatban áll és működik!/ A lenti folytatása./
cccbasatu
2024. november 01. 11:00
A "nyóc kerben" a társasházak dönthetnek ebben a kérdésben,azaz ha a lakók többsége az SZMSZ megtiltja a rövid távú lakás kiadást akkor ott ez a probléma nem létezik!Ez nagyon hatékony módszer és a társasházak élnek is vele!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!