Kilép Csárdi Antal az LMP-ből, ezzel a párt elveszti az egyetlen egyéni mandátumot nyert országgyűlési képviselőjét
Sajtóértesülések szerint zavarja, hogy a zöldpárt túl közel van a Fideszhez.
A baloldalon elindult a pártok közötti átrendeződés, többen elhagyták pártjukat, hogy a Tiszához csatlakozzanak.
Nyitókép: Mandiner/Mátrai Dávid
A baloldalon már elindult a helyezkedés, ahogy egyre többen hagyják el politikai közösségüket. Sokan közülük a Tiszánál keresik új karrierlehetőségeiket. A Magyar Nemzetnek nyilatkozott Nagy Ervin politikai elemző, aki szerint a DK és a Tisza közötti hatalmi harc jelenleg Magyar Péternek kedvez, de „az összefogás így is borítékolható 2026-ra”.
A kis pártoknak várhatóan nem lesz szerepe a következő parlamenti ciklusban, és úgy tűnik, ez a jelenlegi időszak végleges lezárást jelent számukra.
Az elmúlt időszakban több önkormányzati képviselő, valamint két országgyűlési képviselő is elhagyta a pártját. Tordai Bence bejelentette, hogy kilép a Párbeszédből, mivel pártja „az EP-választáson a DK listáján indult”. Csárdi Antal a közelmúltban pedig az LMP-ből lépett ki, miután állítása szerint „bizonyítékokat látott arra, hogy Ungár Péter és Vitézy Dávid választási stratégiát egyeztetett Rogán Antallal”.
Csárdi döntésével az LMP parlamenti frakciója megszűnik. Az elmúlt fél évben elindult folyamat a kis pártokra nézve, összességében súlyos következményekkel járhat.
Ezt is ajánljuk a témában
Sajtóértesülések szerint zavarja, hogy a zöldpárt túl közel van a Fideszhez.
Nagy Ervin szerint a kilépők nem csak morális indíttatásból cselekedtek, hanem az „egyéni érdekek" is fontos szerepet játszhattak, hiszen sokan vissza fognak térni a politikába, de feltehetően már más pártok soraiban. Az LMP, a Párbeszéd és a Jobbik szinte teljesen elvesztette parlamenti esélyeit. Az elemző szerint a 2026-os bejutás számukra lehetetlen.
Az elemző továbbá rámutatott, hogy „ilyen volt korábban az MDF, a Kisgazdák, az SZDSZ, a MIÉP is”, amelyek a zuhanás után nem tudtak újra talpra állni.
A jelenlegi kis pártok is „mindössze 1-2 százalékot mutatnak”, ami ilyen helyzetben lehetetlenné teszi a visszatérést.
Magyar Péter felbukkanása komoly földrengést okozott a baloldalon, és „az egymásnak való üzengetések, kilépések mind utórengései a Magyar Péter okozta földrengésnek”. Az elemző szerint 2026-ra sok politikus fog csatlakozni a Tisza párthoz, hiszen „az egyik, és talán az egyetlen opció a Tisza Párthoz való csatlakozás”. Bár Magyar Péter azt hangoztatja, hogy nem akar összefogást,
aki 2026-ban a Tisza színeiben akar indulni, annak mostanában lépnie kell”.
A politikai átigazolásokat érdemes taktikusan megközelíteni. „Mára megtanulták, ha valaki kilép, szerencsésebb kicsit várni, és utána csatlakozni a Tiszához, ami most vonzó lehet, mert erőt mutat” – jegyezte meg Nagy Ervin. Hozzátette, hogy a helyzet hasonlít a 2020-as állapotokhoz, amikor a DK és a Momentum versengett a dominanciáért. A mostani verseny a DK és a Tisza, valamint a baloldali csatolmányok, mint az MSZP és a Párbeszéd között zajlik.
Amennyiben a Tisza képes lesz a baloldali pártokat 5 százalék alá szorítani, nem lesz érdeke az összefogás, ami „még inkább Magyar felé hajtja a kilépőket”. Ebben az esetben a baloldal fogja erőltetni az együttműködést. Gyurcsány Ferenc már szerdán egy interjúban arról beszélt, hogy „a koalíció a DK és a Tisza között realitás”.
Ha azonban a DK és a hozzá kapcsolódó pártok „5 százalék felett lesznek a választáshoz közeledve, össze fognak állni”, még ha az utolsó pillanatban is – véli Nagy Ervin, aki szerint Magyar Pétertől sosem fogjuk hallani, hogy összefogna Gyurcsány Ferenccel.
„Sokkal valószínűbb, hogy kitalálnak valamilyen szakkifejezést, csak az összefogás szót ne kelljen használni”, emlékeztetett arra, hogy 2019-ben ezt „koordinált együttműködésnek” nevezték. Bár erről Magyar Péter nem fog sokat beszélni, hiszen ő ellenzékváltást ígér.
Az elemző visszautalt a Momentum 2020-as népszerűségére, amikor a választók „bennük látták az ellenzékváltás lehetőségét”. Most ugyanez a hangulat a Tisza körül alakult ki, és Magyar Péter ügyesebben kezeli az összefogást. Nagy Ervin szerint most csak a számok számítanak, a morális és elvi kérdések másodlagosak. „Itthon, a magyar politikában csak azt halljuk, mit nem akar Magyar Péter.”
Ha meg akarjuk tudni, mit akar, Brüsszelre kell figyelnünk, ahol a tiszások „sokkal bátrabbak, őszintébbek”. Olyan üzeneteket láthatunk, mint „az Európai Ügyészséghez való csatlakozást, az euró, valamint az európai minimálbér bevezetését, bevándorlásban az európai szabályoknak való megfelelést”. Emellett megtapsolják Ursula von der Leyent is, aki
Ukrajna fegyveres támogatását előrébb valónak tartja, mint a bevándorlás kérdését”.
Ezek az üzenetek azt mutatják, hogy „nagy különbség nincs a DK és a Tisza között”, ezt a nyugati támogatók is érzékelik. Az elemző szerint a háttérben alkudozások zajlanak, és „az ellenzék hatalomtechnikával van elfoglalva, nem pedig politikai programmal, politikai stratégiával”.
Ezt is ajánljuk a témában
„A Tisza Párt Brüsszelhez való igazodása több migrációt, több háborús kiadást jelent és kevesebb pénzügyi támogatást Magyarországnak” – mondta el Dömötör Csaba Strasbourgban.