Felrobbantotta a nemzetközi sajtót Orbán Viktor olasz szereplése
„Mi leszünk Európa legnagyobb politikai ereje, és újra naggyá, erőssé, biztonságossá és szabaddá tesszük Európát” – emelte ki a miniszterelnök beszédéből az Euractiv.
„Az emberek azért szavaznak a patrióta pártokra, mert a föderális struktúrák csak nagyon kevés embernek kedveznek” – mondta a szakértő.
Nyitókép: Piero CRUCIATTI / AFP
Kiszelly Zoltán szerint van a patrióta, ami azt jelenti, hogy szereti a saját nemzetét, van a nacionalista, aki felértékeli a saját nemzetét, és van a soviniszta, aki a saját nemzete felértékelése mellett a többi nemzetet leértékeli. Az, ami manapság látható – hogy kihúzták a patriótát, kihúzták a sovinisztát és csak a nacionalista van – egy kommunikációs szemantikai fogás – mondta a Századvég Alapítvány politikai elemzési igazgatója a Magyar Nemzetnek.
Ez egyfajta szemantikai trükk, amivel a patriótákat – és ilyen a Patriótáék Európáért párszövetség is – nacionalistának bélyegzik, és ezzel a nemzetállamnak a pozitív jelentéstartalmát megszüntetik”
– mutatott rá a szakértő.
„A nyitott társadalmat és a föderális nézeteket valló hatalom szerint a nacionalizmus háborúhoz vezet, ezért van az, hogy ráragasztják mindenre a nacionalista, szélsőjobbos bélyeget. Arra is, ami patrióta, arra is, ami keresztény vagy tradicionális, és ezzel negatív értelmezési tartományba tolják ezeket az évszázados értékeket” – hangsúlyozta Kiszelly Zoltán.
A globalizáció miatt kinyílt világ a demokrácia visszásságaira is felhívja a figyelmet.
Miután az elitek nem tudnak vagy nem akarnak változtatni a politikájukon, az emberek pedig a szavazatukkal jelzik, ha baj van, ezért nem a politikán változtatnak, hanem az alternatívát próbálják zárójelbe tenni vagy elnémítani. Ezt látjuk Brüsszelben a Patriótákkal vagy Németországban az Alternatíva Németországért párt betiltási kísérleteinél.
„Az emberek azért szavaznak a patrióta pártokra, mert a föderális struktúrák csak nagyon kevés embernek kedveznek. A gazdasági előnyök mindig a nagy struktúrák döntéshozatali központjaiban csapódnak le, így egyre több ember szorul a perifériára. Egyszerűbben fogalmazva, ami pénz elmegy Brüsszelbe, az hiányzik Németországból vagy Franciaországból, és ezért van az, hogy mivel ez a játszma csak keveseknek hoz előnyt, ezért a többség, ami ennek a kárát látja, az olyan pártokra szavaz, amelyek ehhez képest alternatívát kínálnak.”
A németben létezik az úgynevezett társadalmi költség fogalma, ami azt jelenti, hogy ha például egy lakóközösségben migránsszálló épül, az az állampolgároknak nem kerül pénzbe, de annak a későbbi káros társadalmi hatásaival nekik kell együtt élniük. A szakértő szerint a gond az, hogy az európai elitek egyre nagyobb társadalmi költséget hárítanak az emberekre, ilyenek a növekvő energiaárak, a szankciók általi infláció vagy az elviselhetetlen méreteket öltő migránsválság.
Meglátása szerint azért szavaznak az európai állampolgárok ilyen nagy arányban ezekre a jobboldali pártokra Amerikától Ausztriáig, mert nem látják, hogy a globalista elitek olyan ajánlatot tennének nekik, ami a korábbi jóléti időszakra hasonlít.
„A probléma ott van, hogy már nem is akarnak nekik olyan ajánlatot tenni. Ezért értékelődnek le azok a pártok, amelyek a globalista ajánlatot képviselik, és ezért értékelődnek fel azok, amelyek az alternatívát képviselik” – összegezte Kiszelly Zoltán.
***
Ezt is ajánljuk a témában
„Mi leszünk Európa legnagyobb politikai ereje, és újra naggyá, erőssé, biztonságossá és szabaddá tesszük Európát” – emelte ki a miniszterelnök beszédéből az Euractiv.