Köszönet és hála: több mint 10 ezren kapnak jutalmat az árvíz elleni védekezés után
200 ezer forintot kapnak a védekezésben részt vevő állami alkalmazottak, polgárőrök és önkéntes tűzoltók. Egyenként.
Hazánkban nem ritka, de védett állat.
Nyitókép: Vitályos Eszter Facebook-oldala
„Nagymaroson egy méretes kockás sikló is benézett, hogy áll az árvízi védekezés” – osztotta meg közösségi oldalán Vitályos Eszter kormányszóvivő vasárnap. A bejegyzés közzététele óta óriási érdeklődés övezi az állatot, amelyről kedden újabb információk is kiderültek.
Habár a termetes kígyó első pillantásra ijesztő lehet, valójában teljesen ártalmatlan. Felbukkanása pedig nem is annyira meglepő”
– tájékoztat keddi, kapcsolódó cikkében a Magyar Nemzet.
„Magyar kutatók éppen nemrégiben mutatták ki, hogy a városias tóparti területeken megnőtt a kockás siklók egyedszáma. A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet korábbi vizsgálata szerint ennek az lehet az oka, hogy az ember által létrehozott mesterséges felületek – például a part menti bazalttömbök – között nagyobb biztonságban vannak a siklók a rájuk vadászó ragadozóktól. Eközben több és jobb táplálékforrás várja őket, ami pedig pozitívan hat a kockás siklók túlélésére és szaporodására” – teszi hozzá a portál.
Akár 100 centiméteresre is megnőhet
„A kockás sikló (Natrix tessellata) általában vízben vagy víz közelében tartózkodik, ellentétben közeli rokonával, a vízisiklóval (Natrix natrix), amely víztől messze is megtalálható. Magyarországon főleg nagyobb tavaink (Balaton, Velencei-, Tisza-, Fertő-tó) partján, illetve kisebb-nagyobb vízfolyások mentén találkozhatunk vele” – olvasható a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kígyóról szóló ismertetőjében.
A szakértők szerint ugyanis „a kockás sikló egy hetven–száz centiméterre megnövő, karcsú testalkatú kígyó. A nőstények a hímekhez képest nagyobbak, robusztusabbak.” Mint írják: az állat „fő táplálékát halak alkotják, de néha kétéltűeket is elfogyaszt. Áldozatát a víz alatt ejti el, majd a partra kivonszolva, élve és egészben nyeli le. Ragadozói között emlősök, madarak és halak is megtalálhatók, melyeket a kloákájából kieresztett bűzös mirigyváladékkal és sziszegéssel próbál elriasztani.”
Az állatok ráádásul az álcázás mesterei. Ha veszélyt éreznek, „a szájukat kinyitják, és vért pumpálnak bele, a kloákájukból magukat összeszennyezik kellemetlen szagú mirigyváladékkal és ürülékkel, majd mozdulatlanná dermednek” – tájékoztat a lap.
Kapcsolódó cikkek a Árvíz 2024 aktában.
200 ezer forintot kapnak a védekezésben részt vevő állami alkalmazottak, polgárőrök és önkéntes tűzoltók. Egyenként.
Egy hatalom nélküli politikus valóban csak homoklapátolásra jó ilyenkor, arra viszont vannak nála alkalmasabbak is.
Új árvízi hajósunk van. Wesselényi Miklós ezzel el is veszítette a címét, mert az átszállt Orbán Viktorra.