A szalámitolvaj Bakács Tibor a Partizánban kimutatta a foga fehérjét
Ez lenne a baloldaliság? Nem hiszem.
A kölcsön felvételéhez nem lesz szükség a szakmunkás végzettségre.
Fotó: Getty Images
Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón bejelentette, hogy a kormány legkésőbb jövőre bevezeti az úgynevezett munkáshitelt. A kedvezményes kölcsönt azok vehetik majd igénybe, akik már 17-18 éves koruktól dolgoznak, és nem jogosultak a diákhitelre.
Mindez egyben azt is jelenti, hogy a korábbi tervekkel szemben a kormány egy szélesebb körre szeretné kiterjeszteni a kedvezményes hitel lehetőségét – írta a Világgazdaság részletezve, hogy mire lehet majd költeni a hitelt és kiket érint.
Mint aláhúzták,
a munkáshitel felvételéhez nem lesz szükség a szakmunkás végzettségre, a kölcsön a szakemberek önállósodását segíthetné, továbbá a vállalkozásuk elindításához is hozzájárulhatna.
Ahogy a cikk felidézi, június végén elsőként Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke beszélt a Világgazdaságnak egy olyan hitelprogram létrehozásáról, amely bizonyos életkor alatti, végzett szakmunkásoknak nyújtana szabad felhasználású hitelt, hogy meg tudják teremteni a legmegfelelőbb életkörülményt maguknak, illetve el tudják indítani a vállalkozásukat. Parragh ezt azzal indokolta: nem engedheti meg egy ország magának, hogy az ifjúság színe-java külföldön kezdje a pályáját. Ezt követően a kormány részéről is elhangzott az új hitel bevezetésének lehetősége.
A Világgazdaság cikke szerint a várhatóan több millió forintos szabad felhasználású kölcsön
A kormány már eddig is kiemelten kezelte a fiatalok anyagi támogatását.
A 18 év felett aktív hallgatói jogviszonnyal igénybe vehető diákhitel mellett az állam sikeres nyelvvizsga esetén visszatéríti a vizsgadíjat a 35 év alattiaknak. Ugyanígy visszatérítik a 20 év alatti fiataloknak a B-kategóriás jogosítvány megszerzéséhez szükséges KRESZ tanfolyam és vizsga díját, maximum 25 ezer forint értékben.
Talán az egyik legnagyobb segítség, hogy
a 25 éves kor alatti munkavállalók mentesülnek a személyi jövedelemadó alól.
Áprilisban indult a kormány 200 milliárd forintos keretösszegű, 30 év alattiak elhelyezkedését segítő Ifjúsági Garancia Plusz programja. Ennek keretében amennyiben a munkahely a lakóhelytől 60 kilométernél messzebb található, a minimálbér 70 százalékáig, 180 ezer forintig albérleti támogatás igényelhető. Hatvan kilométeres távolságon belül pedig 10 kilométerenként 10 ezer forintos útiköltség támogatást biztosítanak.
A kormány a lakásvásárlást is támogatja: a 35 év alatti, első lakást vásárlók 50 százalékos illetékkedvezményben részesülnek akkor, ha az ingatlan forgalmi értéke nem éri el a 15 millió forintot. A kedvezmény feltétele, hogy az igénylő korábban nem rendelkezett sem önálló lakástulajdonnal, sem 50 százalékot elérő tulajdoni hányaddal ingatlanban.
A 41 év alattiaknak első lakásukat vásárlásakor a lakáshitelükhöz elég 10 százalék önrészt felmutatni, ha nincs saját lakásuk vagy nem rendelkeznek 50 százaléknál nagyobb tulajdonrésszel ingatlanban.